Czy z wady wymowy można wyrosnąć?
16 odpowiedzi
Witam,moje dziecko ma już ponad 4 lata (dziewczynka) nadal nie wymawia sz, cz. Zawsze myślałam, że z czasem się nauczy ale widzę, że dzieci w jej wieku lepiej sobie z tym radzą.
Czy wyrośnie z tego czy powinnam się z nią zgłosić na badanie?
Witam. Rozwojowo głoski szeregu szumiącego (czyli sz, rz, cz, dż) powinny się pojawić do końca 6 roku życia. Pani córka ma jeszcze czas na wymawianie tych głosek. Zastępowanie głosek szumiących prawidłowo realizowanymi głoskami syczącymi (s, z, c, dz) nie jest uważane za wadę, a za etap rozwoju mowy. Jeśli jednak niepokoi się Pani warto skonsultować się z logopedą, który "zajrzy" do buzi córki i oceni artykulację. :-) Pozdrawiam serdecznie, Monika Burzyńska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani, dziecko w czwartym roku życia powinno realizować już głoski dziąsłowe sz, ż, cz, dż- które wcześniej wymawiało jako s,z,c,dz. Jeśli córka ma prawidłową pionizację język, wędzidełko w normie, zakończony proces formowania się lateralizacji stronnej oraz prawidłowy słuch fonemowy powinna zacząć realizować głoski. Jeśli ma Pani wątpliwości co do rozwoju córki proszę wybrać się na konsultację. Logopeda zaleci ćwiczenia i pokaże Pani jak ćwiczyć z córką.
Wada wymowy - czyli realizacja głoski poza systemem głosek języka polskiego, wymaga terapii. Jeśli dziecko realizuje głoski poza systemem języka polskiego to trzeba pokazać mu prawidłowe miejsce artykulacji.
Pozdrawiam, Maria Kmiecik-Matrejek

Dzień dobry. Dzieci w wieku Pani córki powinny wymawiac głoski sz,cz. Samo nie przejdzie. Dziecko musi poznac wzorzec realizacji w/w głosek. proszę udac się do logopedy. Pozdrawiam.

Proponuję zgłosić się do logopedy,ktory oceni poprawność artykulacyjna oraz oceni sprawność aparatu mowy.

Szanowna Pani, na poprawną wymowę tzw. szeregu szumiącego (sz, ż, cz, dż) dziecko ma czas do piątego roku życia. Oczywiście nie musi to nastąpić dokładnie w dzień piątych urodzin:), jednak jest to taka umowna granica normy. Jeśli więc mając już 5 lat dziecko samo na podstawie wzorców słuchowych nie wyrobi sobie poprawnej artykulacji tych głosek, należy udać się do logopedy. Pozdrawiam:)

witam, wada wymowy sama nie znikinie, potrzebne są ćwiczenia .

Witam,po pierwsze brak wymowy głoski u 4 latki (sz,cz) nie jest wadą wymowy.Oczywiście możliwa jest wada wymowy w każdym wieku( np. seplenienie).Jeśli dziecko nie wymawia tych głosek mając 4 lata to znaczy,że aparat artykulacyjny nie nabył odpowiedniej sprawności. W wieku czterech, pięciu lat powinna kształtować się poprawność artykulacyjna w tym głosek sz,cz. Warto udać się do logopedy, który oceni stan obecny oraz zaproponuje odpowiedni rodzaj wsparcia dla córki.Pozdrawiam.

Witam, normy rozwojowe systemu fonologicznego to: pojawienie się głosek "sz", ''ż" między 3-4 rokiem życia, a "cz", "dż" między 3-4,6 rokiem życia. Tak, na pewno warto zgłosić się na diagnozę logopedyczną. Czekanie, aż dziecko "wyrośnie" z tego jest dość ryzykowne, a czasem już kilka ćwiczeń może przyczynić się do wywołania pożądanych głosek.

Dzień dobry,
według normy językowej głoski sz, rz, cz, dż powinny pojawić się ok. 5 roku życia.
Jeśli niepokoi się Pani o rozwój Córki może Pani skonsultować swoje obawy z logopedą.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik

Witam serdecznie, Przyczyny trudności z wymawianiem głosek sz, cz mogą być różne. Bardzo proszę zgłosić się do logopedy w celu ich ustalenia. Zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam, G.Dykas

Witam,

Dziecko w wieku 4-5 lat powinno wymawiac głoski szumiace sz cz rz dz. Bez badania ciężko odpowiedzieć na pytanie na jakim etapie rozwoju jest dziecko i czy głoski pojawią się same czy konieczna jest terapia. Zależy to od wielu czynników takich jak: ogólna sprawność dziecka, sprawność narządów artykulacyjnych czy etap rozwoju mowy. Polecam konsultacje z logopeda który przeprowadzi diagnozę i zadecyduje o dalszych krokach.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak

Witam, zwykle głoska [sz] pojawia się na przełomie 4 i 5 roku życia, gdyż wymaga dużej sprawności artykulacyjnej. Warto jednak zgłosić się na badania, żeby ocenić budowę anatomiczną oraz sprawność aparatu mowy w celach profilaktycznych. Pozdrawiam

Witam serdecznie niestety w tym wieku jest to już zaburzenie artykulacji powinna Pania wraz z córką zgłosić się jak najszybciej na terapię.

Do 5 roku zycia dziecko ma prawo nie mówić sz i cz, ale można iść do logopedy w celu diagnozy i usprawnienia języka do wywołania głosek

Dzień dobry,
jeżeli w żadnym słowie nigdy nie pojawiają się głoski (sz/ż/cz/dż) warto udać się na konsultację logopedyczną. Ważne jest również to, czy prawidłowo są realizowane pozostałe głoski oraz szereg innych czynników, które można zbadać wyłącznie w kontakcie z dzieckiem.
Pozdrawiam.

Witam,
Jeżeli córeczka nie realizuje głosek szeregu szumiącego (sz,ż,cz,dż) proszę zgłosić się do logopedy. Prawidłowa realizacja głosek szeregu szumiącego dziecka wymaga pionizacji języka i układania warg w tzw. dzióbek. Należy skorygować wadę wymowy, aby w przyszłości córka nie miała trudności w szkole ze względu na nieprawidłowy wzorzec słuchowy. Pozdrawiam Aleksandra Karlik

Eksperci

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska

Logopeda

Lublin

Katarzyna Kulesza

Katarzyna Kulesza

Logopeda

Białystok

Kornelia Bylińska

Kornelia Bylińska

Logopeda

Kalisz

Joanna Czyżewska

Joanna Czyżewska

Logopeda

Łódź

Bohdan Gamracki

Bohdan Gamracki

Neurochirurg, Lekarz sportowy, Diagnostyk

Zamość

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących usługi: wady wymowy

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.