Irracjonalny lęk i utrudniające funkcjonowanie somatyzacje, jak je pokonać?

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Problemem, z którym się borykam są napady lęku. Nie rozmyślam przed wyjściem z domu czy mi się to przytrafi. Chcę funkcjonować w społeczeństwie jak normalny człowiek, ale po jakimś czasie robi mi się słabo, uciska mnie w klatce, głowie, czuję duszenie w gardle, suchość, robię się momentalnie sztywna i kołyszę się na nogach. Trochę nie ogarniam co się dzieje wokół. Zaczynam odczuwać lęk i mam ochotę wrócić do domu. Robi mi się gorąco. Czasem i to nie pomaga, bo w tym momencie leżę w łóżku i czuję się podobnie. Z ciekawości zmierzyłam kiedyś ciśnienie podczas takich ataków” i oscylowało wokół 85/60. Miałam kiedyś stwierdzoną agorafobię i wróciłam w maju do stosowania leku aciprex i łomotaniny (pomagały mi) ze względu na kolejny epizod depresji. W ostatnim czasie trochę we mnie stresu związanego z uczelnią (mam 23 lata) i śmiercią Taty, ale psychicznie sobie nieźle radzę. Nie zaszywam się w domu i próbuję wystawiać się na lęk”, ale czuję, że to nie przynosi efektów, co mnie podłamuje. Staram się przejść sama do centrum handlowego czy do rynku, nie uciekać, choć odczuwam wtedy wielki dyskomfort i niepokój mimo tłumaczenia sobie, że nic mi się nie stanie. W razie wyżej wspomnianych objawów zdarza mi się brać hydroksyzynę, ale nie zawsze pomaga. Najpierw pojawiają się somatyzacje, a później lęk. Dlatego wydaje mi się, że nie mogę tego kontrolować. Nie wiem co mam zrobić i czy hydroksyzyna to naprawdę dobry wybór w takich sytuacjach. Chciałabym czuć się swobodnie i cieszyć się życiem. Co mi może dolegać i jak sobie z tym radzić/wyplewić z siebie? Z wyrazami szacunku.
Droga Pani! Opis może sugerować nerwicę lękową z napadami paniki. Śmierć Ojca (niezależnie od tego jak Pani przeżywa ją na poziomie świadomym!) też nie jest bez znaczenia. Leki takie jak Hydroxyzyna, mogą jedynie obniżyć nasilenie objawów. Ale ich nie zlikwidują. Od ponad stu lat psychoterapeuci skutecznie pomagają ludziom z takimi objawami. Najczęściej łączymy psychoterapię z farmakoterapią. Nie musi Pani cierpieć! Można Pani pomóc! Ale do tego potrzebna jest odważna decyzja zgłoszenia się do psychiatry lub psychiatry-psychoterapeuty. Proszę pomyśleć o tym, że stygmatyzuje społecznie nie wizyta w takiego czy takiej specjalisty(tki),. a nie do końca zrozumiałe dla innych, zachowanie wynikające z napadów lęku!! Żałoba też jest przeżyciem, z którym nie wszyscy radzą sobie sami. Lepiej jednak jest jeśli nie stawiamy czoła tym problemom samotnie! Psychoterapeuta(tka) jest odpowiednim partnerem(ką). Pozdrawiasm
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie. Każdy z nas ma pewne swoje osobowościowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem. Oczywiście, jedni z nas robią to lepiej, inni gorzej radzą sobie z frustracjami. Lęk jest sygnałem ze strony organizmu, że Pani psychika nie radzi sobie z trudnościami emocjonalnym, z codziennym stresem. Leki, które Pani stosuje, a zwłaszcza lek Aciprex, są lekami, które działają zarówno przeciwdepresyjnie , jak i przeciwlękowo. Rozumiem, że objawy depresyjne ustąpiły, natomiast lęk uniemożliwia a przynajmniej ogranicza Pani funkcjonowanie. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie: czy dawki leków są wystarczające? a jeżeli nie to warto pomyśleć o ich zwiększeniu lub potencjalizacji leczenia oraz czy leki, które Pani zażywa będą wystarczająco skuteczne w radzeniu sobie z napadami paniki?. Co do Hydroksyzyny...Otóż, jest to lek uspokajający, który ma jedynie efekt doraźny. Nie działa jednak przyczynowo tzn. nie wpływa na ważne neuroprzekaźniku w mózgu tj. serotonina. Jego działanie jest tylko objawowe. Minus- długi okres półtrwania, stąd często przedłużająca się senność/ospałość. Plus- brak uzależniającego efektu. Proszę pamiętać także, że ważną częścią leczenia zaburzeń o obrazie lękowym jest psychoterapia. Warto rozpocząć od poznawczo-behawioralnej. pozdrawiam.

Szanowna Pani
Zaburzenia lękowe są z całą pewnością uciążliwe, wpływają w istotnym stopniu na funkcjonowanie i utrudniają je. Z powyższego opisu wnioskuję, że jest Pani już pod opieką psychiatryczną, natomiast jeżeli nasilenie objawów jest obecnie tak duże, może warto zastanowić się nad modyfikacją leczenia, jak również połączenia leczenia farmakologicznego z psychoterapią. Pozdrawiam, T.Wróblewski

Dzień dobry. Z tego co Pani pisze wskazana jest konsultacja i prawdopodobnie dalsze leczenie zaburzeń lękowych. Niestety musiałbym Panią zbadać żeby udzielić Pani szczegółowej odpowiedzi. Hydroxyzyna jest wyłącznie lekiem objawowym i niczego nie "leczy". Problemy z którymi się Pani boryka są całkowicie wyleczalne, im szybciej uda się Pani po pomoc, tym szybciej wróci Pani do pełni sprawności. Pozdrawiam.

Eksperci

Justyna Borecka

Justyna Borecka

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Sławomira Paczuska

Sławomira Paczuska

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Warszawa

Małgorzata Niklasińska

Małgorzata Niklasińska

Psycholog, Psychoterapeuta

Polkowice

Grzegorz Wojas

Grzegorz Wojas

Psycholog, Seksuolog

Warszawa

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Mariola Doliwa

Mariola Doliwa

Chirurg, Psycholog

Leszno

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 192 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.