gluten - jakie badania

21 odpowiedzi
jakie badania (dokladnie) nalezy wykonac, zeby dowiedziec sie czy nalezy unikac glutenu? i czy testy food detective i mrt sa tak samo wiarygodne?
Witam. Mozna sprawdzić gen odpowiedzialny za alergię na gluten. Są dostępne laboratoriach diagnostycznych badania z krwi przeciwciał IgE, IgA i IgG. Testy Food Detetctive określają IgG - czyli nietolerancję (nie alergię), ale u wielu pacjentów to wystarczy. Do badania zawsze trzeba się przygotować włączając gluten do diety (jeśli był eliminowany).

W przypadku złego samopoczucia po spożycia produktów glutenowych W pierwszej kolejności należy wykluczyć celiakię i alergię na gluten. Dopiero potem można podejrzewać nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Warto zaznaczyć, że dolegliwości trawienne może powodować nie tylko gluten, ale również ważna jest rola fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli w tym przypadku stosuje się dietę LOW FODMAP. Warto poszukać pomocy u specjalisty, aby dotrzeć do przyczyny złego samopoczucia, a nie tylko walczyć z objawami. Zapraszam na wizytę.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, przede wszystkim, należy zacząć od tego czy występują jakieś dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, problemy ze zdrowiem, ze skórą, wtedy zaczynamy szukać. Na różnym podłożu gluten może nam szkodzić. Jest wiele badań, które można wykonać- gastroskopię, badania z krwi na przeciwciała, testy nietolerancji Food detective, testy alergiczne panel pokarmowy. Żaden nie wyklucza drugiego. Pamiętać należy, że jeżeli nie mamy podstaw do wyeliminowania glutenu - nie należy tego robić, ponieważ bardzo ograniczamy sobie dietę i może dojść do niedoborów żywieniowych.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
DIETETYK
Dzień dobry
-przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA,
-przeciwciała przeciwgliadynowe (AGA) w klasie IgG i IgA,
-przeciwciała przeciwendomyzjalne (anty-EmA) w klasie IgA,
dodatkowo można zrobić badania genetyczne określające predyspozycje do nietolerancji.
Przede wszystkim przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej IgA i IgG. Jak wyjdą dodatnie to trzeba rozszerzyć diagnostyke.Oba testy sa wiarygodne, jak wykona się je zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Witam serdecznie,
wiarygodne wyniki otrzymamy badając:
- genotyp HLA DQ2 i HLA DQ8
- przeciwciała przeciwko endomysium mięśni gładkich anty-EmA (IgA)
- przeciwciała przeciwko gliadynie AGA (w klasie IgA, IgG)
- przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej anty-tTG (IgA, IgG)

Natomiast w celu pełnego rozpoznania celiakii należy wykonać biopsję jelita cienkiego.
Dodatkowo, w przypadku braku pozytywnego wyniku potwierdzającego celiakię, o których pisałam wyżej, można wykonać badanie u alergologa - testy skórne w kierunku alergii na gluten.
Jeśli chodzi o wykonanie dodatkowych testów - Food Detective czy MRT, bardziej kierowałabym się w kierunku MRT

pozdrawiam,
Kasia Siedzik
Dzień dobry,
Food detective powinien być wystarczający, jednakże ten test nie jest tak wiarygodny jak testy wykonane w laboratorium np Immu Pro.
Testy, o których mowa to testy badające opóźnioną reakcję na pokarmy w klasie przeciwciał IgG (Imupro, Food detective itp.). Jest też test MRT 150, który bardziej szczegółowo pokazuje nam nadwrażliwości na pokarmy (bo nie tylko w klasie IgG, ale także każdy inny mediator stanów zapalnych - czyli każdą reakcję organizmu (a dokładnie białych krwinek) na dany pokarm). Dodatkowo test ten bada także reakcje na dodatki do żywności, czego testem typu Food Detecive czy ImmuPro nie zbadamy, bo do tego potrzebne są białka, a taki azotan potasu czy barwniki białkami nie są. Kolejna rzecz, to bardzo ważne, żeby też przy testach ImmuPro i Food Detective zrobic dodatkowo test na Candida albicans (drożdzaki, które jeśli jelita są w złej formie mogą się nieźle rozrosnąć i przerodzić w grzybicę), bo wtedy wdraża się dodatkowo dietę przeciwzapalną :) Dodatkową zaletą jest to, że testy IgG pokazują czego nie jeść, ale nie pokazują co jeśc, w sensie, że nie wiemy na ile te bezpieczne pokarmy sa naprawdę bezpieczne. Test MRT pokazuje dokładnie (liczbowo) jak bardzo reagujemy na dany produkt i do tego dołaczony jest cały 6 fazowy program żywieniowy. Nie mówię, że testy IgG są złe - ba są bardzo dobre, ale jeśli ktoś ma kilka złożonych problemów (np. kłopoty z zajściem w ciążę, choroby metaboliczne, choroby tarczycy, astmę czy inne alergie - lub kika z tych zmieszane) to radzę zrobić test MRT 150. Jest znacznie droższy,bo kosztuje 1850 zł ale naprawdę warto, szczególnie ze cena obejmuje tez 2 wizyty u lekarza lub dietetyka. Zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
aby sprawdzić ryzyko celiakii, a tym samy tolerancji na gluten wykonuje się w tym kierunku badanie genetyczne. Jeżeli wynik jest ujemny wykazuje brak markerów, czyli nie świadczy o podatności genetycznej na wystąpienie celiakii i można wykluczyć patologię. Z genetycznego punktu widzenia nie istnieją zatem przesłanki do ograniczenia spożycia produktów żywnościowych zawierających gluten. W przypadku wystąpienia haplotydów HLA pogłębia się diagnostykę wykonując badanie oceniające całkowity poziom IgA oraz oznacza stężenie charakterystycznych dla celiakii przeciwciał:tTG przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej oraz AGA. Można również wykonać badania na nietolerancję pokarmową panel pokarmowy, który wykrywa pokarmy tworzące przeciwciała pokarmowo-specyficzne IgG, które mogą być zaangażowane w różne objawy nietolerancji pokarmowej. Nie znam testów MTR, natomiast testy Food Dedective mają certyfikat, są sprawdzone pod względem tzw. powtarzalności wyników, są najdłużej razem z drugą inną firmą na naszym rynku wykonuję je regularnie od kilku lat i mogę to potwierdzić.
Pozdrawiam
Proszę wykonać badania stężenia przeciwciał:

przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG)
przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF

Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Dzień dobry,
wiarygodne wyniki otrzyma Pan/i badając:
-przeciwciała przeciwko gliadynie (w klasie IgA, IgG)
-przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (IgA, IgG)
-przeciwciała przeciwko endomysium mięśni gładkich
Do pełnego rozpoznania potrzebna jest biopsja jelita cienkiego.
Inne badania mogą dawać fałszywe wyniki, co wiązałoby się z niepotrzebnym stosowaniem restrykcyjnej diety. Zalecam skonsultowanie badań z gastroenterologiem.
Szanowna Pani,

Najbardziej wiarygodną diagnostyką jest wykonanie badania genetycznego (badanie haplotypów HLA (DQ2.2, DQ2.5, DQ7 i DQ8). Polecam wykonać badanie IGENESIS (moduł SENSOR). Moduł ten skazuje predyspozycje do wystąpienia nietolerancji na gluten, laktozę, fruktozę i nadwrażliwości pokarmowych o podłożu genetycznym – niezmiennych przez całe życie. Często wiążą się one z niespecyficznymi objawami, które mogą wystąpić nawet kilkadziesiąt godzin po spożyciu danego produktu. Ociężałość, senność, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, bóle głowy czy problemy ze strony układu pokarmowego mogą być spowodowane produktami codziennie występującymi w diecie.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Kołdon
Dzień dobry,
Badania w kierunku celiakii obejmują:
-przeciwciała przeciwko gliadynie (w klasie IgA, IgG)
-przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (IgA, IgG)
-przeciwciała przeciwko endomysium mięśni gładkich
Do ostatecznej diagnozy czasami bywa konieczne wykonanie biopsji jelita.
Jeżeli celiakia zostanie wykluczona, a spożywanie produktów zawierających gluten nadal będzie powodować niepożądane objawy może okazać się, że jest to nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.
W jednym i drugim przypadku należy zgłosić się do gastroenterologa oraz dietetyka.

Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
Dzień dobry.
Nie polecam testów food detective. Z testami mrt nie mam doświadczenia. Zawsze można też spróbować zastosować autoobserwację - wyłączyć na jakiś czas gluten i ocenić własne samopoczucie. Proszę pamiętać, że rezygnacja z glutenu nie jest wskazana jeśli nie występują ku temu znaczące przesłanki a każdy przypadek powinien zostać indywidualnie rozpatrzony.
Testy food detective nie są wiarygodnymi badaniami. W celu wyboru prawidłowych badań diagnostycznych na początku należy określić dolegliwości oraz rodzaj potencjalnej nietolerancji/alergii aby prawidłowo dobrać badania.
Dzień dobry,

Badania, które dają 100% odpowiedź to analiza genetyczna, a poza nią badania przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej i przeciwko endomysium - w ten sposób diagnozujemy celiakię. Badania nietolerancji pokarmowej wykazują jedynie nadwrażliwość na gluten a dokładniej pokazują nadprodukcję przeciwciał klasy IgG w reakcji z glutenem. W ten sposób można określić nietolerancję glutenu nie związaną z celiakią a np z przesiąkliwym jelitem.

Pozdrawiam
Anna Jasińska

Pozdrawiam
Anna Jasińska
Przede wszystkim trzeba się odpowiednio przygotować do testu, jak do każdej morfologii, tj stosować rozsądną dietę na min dobę przed badaniem (tj, ani nie przejadać się w tym wypadku glutenem, ani tym bardziej nie być już na diecie eliminacyjnej już od jakiegoś czasu) ponieważ wynik testu nie będzie wiarygodny. Warto tez dodać, że żaden z wymienionych testów jednoznacznie nie odpowie na pytanie, czy należy unikać glutenu, czy nie. Niezbędny jest obszerny wywiad żywieniowo-zdrowotny i jeśli będą takie wskazania, to wykonanie kolejnych badań w kierunku nietolerancji. Więcej na temat glutenu w artykule GLUTEN-samo zło? na moim blogu zawszezgrabna.pl, mam nadzieję, że rozwieje wszystkie wątpliwości :-) pozdrawiam
Witam serdecznie, Dziękuję za pytanie.
Jeśli podejrzewamy celiakię, należy wykonać badania genetyczne: bada się genotypy HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8.
Inne badania to:
- Badania przeciwciał warto zacząć od badania IgA
- Przeciwciała p/c transglutaminazie tkankowej (tTg)
-Przeciwciała p/c endomysium mięśni gładkich (EMA)
- Przeciwciała p/c deamidowanej gliadynie (DGP)
W przypadku podejrzenia alergii na gluten warto wykonać testy skórne - panel u alergologa

Wg mnie test mrt jest badaniem bardziej wiarygodnym niż food detective i gdybym miała polecać, to faktycznie polecałabym wykonanie testu mrt.
Pozdrawiam,
MBellwon
W zależności czy zastanawia się Pan/Pani czy jest nietolerancja czy celiakia. Jeśli nietolerancja to polecam przeciwciała IgG, jeśli przeciwgo glutenowi będą wysokie to na food detective też wyjdą, choć laboratoryjne zawsze są lepsze. MRT jest to zupełnie inny typ reakcji (cytotoksyczny), ja jednak preferuję IgG. Aby wykluczyć celiakię najlepiej zrobić 3 rodzaje przeciwciał, wszystkie w obu klasach przeciwciał IgA i IgG: tranglutaminaza tkankowa, endomysium mięśni gładkich oraz deaminowana gliadyna. Pozdrawiam
Jeżeli występują niepokojące objawy, mogące wskazywać na nadwrażliwość pokarmową np. na gluten powinno się wykonać test (najlepiej w dobrym laboratorium).
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
Aby dowiedzieć się czy należy unikać glutenu warto skonsultować się lekarzem gastroenterologiem. Przy podejrzeniu celiakii niezbędne będą badania serologiczne z krwi. Prawidłowa diagnoza wymaga również wykonania biopsji jelita cienkiego. Przydatne mogą się okazać także badania genetyczne (HLA DQ2/DQ8). Jeżeli celiakia jest wykluczona, a spożywanie glutenu powoduje niepożądane objawy może okazać się, że występuje alergia lub nadwrażliwość na gluten. Warto wtedy wykonać testy skórne oraz zastosować dietę eliminacyjną z ponownym wprowadzeniem uczulającego pokarmu. Jeżeli po eliminacji i pionowym wprowadzeniu gluten szkodzi możemy mówić o nadwrażliwości. Oczywiście w takiej sytuacji niezbędna jest pomoc dietetyka. Osobiście nie jestem zwolenniczką testów food detective i mrt i ich nie stosuję w swojej praktyce. Pozdrawiam, Monika Nowicka
Najlepiej wybrać badania z krwi, laboratoryjne,
Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA
Do otrzymania pełniejszego obrazu stanu immunologicznego warto jest zrobić badanie kompletu przeciwciał. W klasie IgA oraz IgG. Uzupełnieniem jest badanie genetyczne HLA-DQ2/DQ8.