Dzień dobry ! Aktualnie mam 23 lata i mam pewien ogromny problem, który nie daje mi spokoju od kilk

3 odpowiedzi
Dzień dobry !
Aktualnie mam 23 lata i mam pewien ogromny problem, który nie daje mi spokoju od kilku około 2 miesięcy. Jakiś czas temu zrobiłem sobie tatuaż, który wprowadził mnie w destrukcyjne myślenie. Spowodował nawet u mnie atak paniki, zacząłem przez niego myśleć, że nie ma dla mnie żadnego ratunku, że nikt już nie zechce mnie na rynku pracy. Czas mijał ale już w jakiś sposób się z tym uporałem, następnie pojawiły się obawy o przyszłość, ciągle myśle, że będę przez całe swoje życie już czuł się tak jak teraz. Jednak największy lęk jaki aktualnie odczuwam jest lęk przed pracą. Ze studiami nigdy nie miałem żadnego problemu, jednak przeraża mnie myśl, że będę musiał przez całe swoje życie chodzić do pracy, która nie sprawia mi żadnej radości, ba... nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie takiej pracy, która będzie mi sprawiała radość. Czuje przez to nieustanny lęk, który nie pozwala mi normalnie funkcjonować. Nie mam żadnych większych pasji dzięki którym mógłbym zarobić co również daje się we znaki. Przez to destrukcyjne myślenie pojawiają się obawy, że jestem przypadkiem beznadziejnym dla którego nie ma żadnego ratunku. Byłem u psychiatry, który zdiagnozował Nerwice, oraz przepisał mi leki ( Escitil )jednak boje się takich leków brać. Bardzo proszę o pomoc.
Szanowny Panie!

Obawa o przyszłość jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Jeżeli jednak nasilenie lęku związane z przyszłością jest na tyle silne, że uniemożliwia Panu normalne funkcjonowanie, to wizyta u lekarza psychiatry była słuszną decyzją. Zaufałbym wiedzy i doświadczeniu specjalisty, którego Pan wybrał i poddał się zasugerowanemu leczeniu. Jednocześnie albo alternatywnie (jeżeli nie chce Pan poddać się farmakoterapii), może Pan poddać się psychoterapii, która pozwoli na pracę z przekonaniami, które leżą u podstaw Pańskich fobii. Jedną z metod terapii fobii o udokumentowanej skuteczności w tym wskazaniu jest terapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie

Dariusz Wołoszczyk

Dzień dobry,
wyobrażam sobie, że życie w nieustannym lęku, jest już nie do zniesienia, dlatego cieszę się, że zaczął szukać Pan dla siebie pomocy. Rozumiem, że czasami może się wydawać, że nie ma już dla Pana ratunku, ale skoro szuka Pan rozwiązań, to znaczy, że ma Pan jeszcze siłę, żeby zawalczyć o siebie, a to bardzo ważne. Trafnie Pan zauważył, że jakieś zajęcia, czy pasje mogą być pomocne jako strategia radzenia sobie, chociaż może warto zacząć od takich zajęć, które w ogóle dają choć trochę przyjemności, czy pozwalają się na chwilę oderwać od lękowych myśli i pozwalają trochę głowie odpocząć. Czasami, kiedy objawy bardzo utrudniają funkcjonowanie sugeruję konsultację psychiatryczną, jednak farmakoterapia pomaga jedynie z objawami. Dlatego zachęcam Pana do rozpoczęcia psychoterapii, bo wtedy wraz ze specjalistą można przyjrzeć się lękowi, poszukać konkretnych rozwiązań i zmienić swoje życie w taki sposób, żeby móc odczuwać spokój, czy satysfakcję. Nie wiem skąd Pan jest, ale zachęcam do spotkań stacjonarnych, w miejscu zamieszkania. Specjalizuję się w pomocy przy trudnościach z lękiem, jeżeli pochodzi Pan z Trójmiasta, zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie, Klaudia Koźlak :)
Witaj, nie ma przypadków beznadziejnych, super, że odczuwając pogorszenie swojego stanu zwróciłeś się do psychiatry, super, że masz leki, aby zadziały, trzeba je zacząć brać, nie obawiaj się leków, leczenie prowadzone we współpracy z psychiatrą, zwykle przynosi dobre efekty, niemniej dla zwiększenia pozytywnego efektu- do leczenia zaburzeń nerwicowych dedykowana jest psychoterapia- namawiam do podjęcia psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Oj, wiele znaczył ten tatuaż!....ile otworzył spraw....
Życzę dobra, wyzdrowienia, zapraszam do gabinetu- Regina Wenzel