Czy zaburzenie depresyjno lękowe z tendencja do osobowości paranoicznych może się przerodzić w schiz

3 odpowiedzi
Czy zaburzenie depresyjno lękowe z tendencja do osobowości paranoicznych może się przerodzić w schizofrenię lub jakąś psychoze?
Każdy z nas może się rozchorować, na psychozę również, niezależnie od istnienia lub nieistnienia wcześniejszych rozpoznań. Pozdrawiam.

Ciężkie schorzenia psychotyczne mogą pojawić się niezależnie od rodzaju osobowości. Fakt, że mieliśmy nerwicę lekową czy depresyjną nie prowadzi do tego typu schorzeń. Fakt, że ciężkie schorzenia psychiczne mają podłoże genetyczne nie oznacza, że każde dziecko a tym bardziej wnuk schizofrenika zapadnie na tę chorobę. Aby się ona ujawniła, musi spleść się szereg czynników biologiczno - społecznych. A swoją drogą ciekawe skąd u Pani/Pana te obawy? Może warto o tym porozmawiać z psychiatrą lub psychoterapeutą, bo pytanie to pewnie z czegoś się zrodziło. Pozdrawiam Magdalena Znosko
Dzień dobry,
zaburzenia depresyjno-lękowe, zwłaszcza, jeżeli powiązane są z ukształtowaniem osobowości mogą wiązać się z psychozami. Można myśleć o nerwicach i psychozach w kategoriach intensywności danego zaburzenia (np. depresyjnego), poziomu głębokości problemu.
Depresja i lęk mogą być sposobami na radzenie sobie z sytuacją nie do zniesienia. Sygnalizować, że coś w naszym życiu jest nie tak i wymaga zmiany. Kiedy problemy się pogłębiają, sytuacja się nie zmienia, a dotychczasowe sposoby radzenia zawodzą, organizm może sięgnąć po ostateczne metody - odcięcie od rzeczywistości, skrajne wycofanie się, czy halucynacje, czyli właśnie z poziomu psychotycznego.
W takich sytuacjach pomocne może być wizyta u psychiatry i przyjmowanie leków, które znormalizują trochę procesy chemiczne w mózgu oraz równocześnie praca nad zmianą sytuacji życiowej w gabinecie terapeutycznym.
Nie ma sytuacji beznadziejnych, z każdego dołu można wyjść, chociaż nie bez wysiłku, czy pomocy innych! Pracuję m. in. z osobami w trakcie lub po epizodach psychotycznych, więc wiem, że zmiana życia u osób w tak ciężkim stanie jest możliwa. Powodzenia!
Klaudia Koźlak