Czy konieczna psychoterapia ?

13 odpowiedzi
Czy konieczna jest psychoterapia? Mam taki problem, że bardzo stersuje się w rozmowach w wiekszym gronie ludzi a wynika to z tego ze zawsze miałam problem z czerwienieniem się w sytuacjach stresujących. I mam wrażenie, ze wszystko się nasila bo zaczełam unikać spotkań w wiekszym gronie oraz od jakiegoś czasu non stop o tym myśle a gdzy dochdzi do sytuacji steresującej bardzo boli nie głowa. Co robić bo w koncu chciałabym byc normalna :)
Witam, można podejść do tego problemu na 2 sposoby; albo skorzystać z treningu komunikacji interpersonalnej i wystąpień publicznych, albo skorzystać z psychoterapii. Żeby odpowiedzieć, co będzie bardziej przydatne powinna zostać postawiona diagnoza przez psychologa. Przyczyna może wynikać albo z braku doświadczeń w warunkach ekspozycji społecznej albo z głębszego problemu wynikającego z typu charakteru/osobowości. W tym drugim przypadku bardziej wskazana byłaby psychoterapia - pisze Pani w tym krótkim poście, że dotyczy to praktycznie całego życia i różnych sytuacji, wiec raczej skłaniałbym się takiej tezie. Ale przede wszystkim diagnoza, której nie da się zrobić za pomocą tak krótkiego postu.

Pozdrawiam,

Adam Zawielak
#psychologpoznan
#psychoterapeutapoznan
#terapeutapoznan

Opisane przez Panią objawy wskazują na pogłębianie się problemu. Kiedy dochodzą reakcje psychosomatyczne (bóle głowy) i ograniczanie lub rezygnowanie ze zwyczajowej aktywności, które pokazują też rosnącą trudność w funkcjonowaniu na co dzień. Rekomenduję konsultację z psychoterapeutą. Pozdrawiam
Witam Panią,
Jeśli chce Pani dobrze i swobodnie się czuć w większym gronie, to dobrze jest udać się na psychoterapię. Nasilenie się tendencji do unikania spotkań z grupą ludzi, ciągłe rozmyślanie o tym i silne bóle głowy to niepokojące sygnały. Najprawdopodobniej związane są z narastającymi, silnymi i trudnymi emocjami których Pani doświadcza będąc w grupie. Nie warto pozostawiać takiego problemu skoro widzi Pani że ona narasta. Z psychoterapeutą można z powodzeniem pracować nad takim obszarem. Zachęcam Panią do tego, psychoterapia otwiera w Pani przypadku furtkę do tego, aby poczuć się swobodnie i bezpiecznie wśród ludzi.
Pozdrawiam i zapraszam do swojego gabinetu,
Agnieszka Złotowska
dzień dobry, jeśli chodzi o normę zdrowia psychicznego to jest ona bardzo szeroka:). Terapia jest dla osób, które cierpią i są gotowe na zmianę. Oczywiście podjęcie decyzji nie jest łatwe, jednak proszę pamiętać, że opisane przez Panią objawy same nie przejdą a z wiekiem mogą się nasilać.. Pozdrawiam
Szanowna Pani, psychoterapia może stać się jedną z dróg wyjścia z tej niekomfortowej sytuacji. Pani objawy mogą się nasilać właśnie z powodu unikania spotkań w większym gronie. Unikanie w pewien sposób uzasadnia lęk. Być może najwyższy czas aby stawić czoła swoim obawom i doświadczyć upragnionej normalności :)
Pozdrawiam Panią i życzę dobrych decyzji.
Witam.
Psychoterapia na pewno nie zaszkodzi w Pani przypadku. Unikanie spotkań nie spowoduje że będzie się Pani lepiej czuła.Wręcz odwrotnie..Ból głowy jest pochodną stresu, który odczuwa Pani jak ma dojść do spotkania. Zapraszam na terapię RTZ na pewno pomoże i uświadomi Pani skąd bierze się problem. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Domyślam się, że jest to bardzo deprymujące tak się czerwienić. Pozwoli Pani, że opowiem na ten temat historię zasłyszaną od mojej nauczycielki. Pojechała na konferencję. Jej szef Prof Peseschkian (twórca transkulturowej psychoterapii pozytywnej) powiadomił ją, że będzie wygłaszała wykład dla 400 osób, po angielsku. Przeraziła się. Powiedziała, że jest to niemożliwe, bo po pierwsze: angielski ledwo rozumie, po drugie okropnie się czerwieni. Profesor spojrzał na nią z uśmiechem i powiedział: “Moja droga dasz sobie świetnie radę. Angielski to gratka, a czerwona twarz? No cóż cudownie. To znacz tylko tyle, że żyjesz.” Wygłosiła ten wykład, pomimo ogromnego stresu. Uczy dziś studentów i cały czas mocno się czerwieni. Ja tego nigdy nie zauważałam, aż do chwili, gdy opowiedziała nam tę historię. Wracając do Pani. Praca z lękiem w dużej mierze polega na tym, żeby ten lęk poznawać, oswoić. Czego się Pani boi jeśli chodzi o grupy osób? Co najgorszego mogłoby się zdarzyć w dużej grupie? Może Pani się temu przyglądać sama lub z terapeutą. Często jest łatwiej i szybciej w gabinecie specjalisty. Pozdrawiam i życzę sukcesów na drodze pracy z Pani lękiem.
Witam serdecznie.
Opisała Pani trudność w relacjach z kilkoma osobami jednocześnie, polegającą na poczuciu zawstydzenia, skrępowania oraz pojawiającym się zaczerwienieniu na twarzy. Napisała Pani też, że to czerwienienie się pojawia się w sytuacjach stresujących, tym samym jest również wynikiem Pani interakcji. Powstało coś na wzór błędnego koła, które napędzane jest Pani wyobrażeniami na temat przyszłych kontaktów z różnymi osobami. Pisze Pani również, że doprowadziło to do wycofania z relacji z innymi. Myślę, że psychoterapia jest dobrym i skutecznym rozwiązaniem w tego typu trudnościach. Dzięki niej będzie Pani mogła m.in. poznać przyczyny, które wpływają na Pani zachowania i uczucia w kontaktach z innymi. Relacje z innymi osobami są podstawą naszego zdrowego funkcjonowania, dlatego poradzenie sobie z Pani trudnością jest niezwykle ważne.
Pozdrawiam,
Michał Pyter
Witam serdecznie, te objawy jeszcze nie oznaczają, że nie jest Pani normalna.
Jednak można się doczytać kumulacji stresu i ewntualnie początków zaburzenia lękowego
z grupy lęków, do której należy m.in. lęk przed wstąpieniami publicznymi, lęk przed rozmową kwalifikacyjną, lęk egzaminacyjny itp. To zaburzenie powinno się zdusić w zarodku i do tego nadaje się najlepiej psychoterapia. Radziłbym także przeczytać mojego Bloga (wpis stres zabija po cichu) , link do niego znajdzie Pani na moim profilu. Pozdrawiam i życzę zdrowia
Witam Panią,
psychoterapia jest dobrym sposobem na poznanie siebie. Z Pani opisu można postawić hipotezę, że źródłem nieśmiałości może być lęk przed stawianiem czoła życiu i ludziom. W związku z tym, podczas psychoterapii będzie mogła się Pani dowiedzieć, w jaki sposób reaguje Pani na ludzi, na ich potencjalną złość, na konfrontację, jak radzi sobie Pani z własnymi różnymi emocjami (czasami niechcianymi) i do jakiego stopnia wierzy Pani we własne możliwości zadbania o siebie. Wątków jest kilka. A podczas konsultacji z psychoterapeutą będzie miała Pani możliwość zdecydować, czy i w jakim wymiarze podejmuje się Pani pracy nad sobą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Katarzyna Mika
Witam. Wydaje mi się, że psychoterapia jest w Pani przypadku dobrym krokiem. Pozdrawiam
Witam serdecznie.Opisuje Pani objawy lękowe w których psychoterapia jest dobrym wyborem.Proszę umówić się na konsultację do psychoterapeuty i sądzę że jeśli będzie u Pani motywacja do pracy nad sobą efekty będą zadowalające.Pozdrawiam serdecznie
Stres podczas wystąpień publicznych czy rozmowach w szerszym gronie zdarza się wielu osobom. Nie każdy ma tyle odwagi i pewności siebie żeby czuć się komfortowo i "na luzie" w takiej sytuacji. Realnym problemem jest za to fakt iż boli Panią głowa a powodem jest stres,a także to że wciąż o tym Pani mysli. Myślę że podjęcie psychoterapii jest dobrym pomysłem i metodą na pozbycie się Pani stresu, może okaże się że kilka sesji rozwiąże problem który uniemożliwia Pani radość ze spotkań z ludźmi.