Co powinienem zrobić? Co znaczą te objawy?

5 odpowiedzi
Witam,
Podejrzewam również u siebie depresję. Na nic nie mam siły, z niczym sobie nie radzę, czuję się źle, myślę o rezygnacji ze studiów o których marzyłem, wszystko mnie przytłacza, nie mam myśli samobójczych ale wolałbym żeby to wszystko się skończyło. Płaczę bez powodów, wszystko mnie denerwuje, nie sypiam. Dodatkowo okaleczam się, zdrapuje skórki z palców, strupy z zadrapań, to strasznie boli ale nie mogę przestać, czasami zadrapania na dłoniach czy przedramionach potrafią trwać kilka miesięcy (OCD? dermatofagia?) Nigdy nie byłem u psychologa i nie mam pojęcia w jaki sposób rozmowa może w czymkolwiek pomóc, gdy o tym myślę, marzy mi się środek dzięku któremu chciałoby mi się żyć i przejść przez dzień a na noc tabletka po której spokojnie zasnę. Biorę już różne tabletki, niezwiązane z tym tematem i nie chce sobie ich dokładać.
Witam,
Jeśli podejrzewa Pan depresję u siebie warto pójść i skonsultować swoje przypuszczenia z lekarzem psychiatrą, który również może zalecić farmakoterapię. Warto wiedzieć, że nie każdy epizod depresyjny wymaga włączenia leków.
Rozmowa z terapeutą ważnym jest czynnikiem leczącym. Pomaga zrozumieć własne stany oraz wypracować sposoby na radzenie sobie z rzeczywistością.
Pozdrawiam
Agnieszka Lorek-Groniewska

Witam,
sytuacja brzmi depresyjnie, ale mimo to może mieć ona charakter rozwojowy. Skubanie, drapanie to typowe zalążki działania, które mogłoby przerodzić się w konstruktywne działanie. Zalecam wizytę u psychologa, który może wskazać wizytę konsultacyjną z psychiatrą w celu pogłębienia diagnozy, weryfikacji branych tabletek i ewentualnego włączenia odpowiedniego leczenie w tym trudnym okresie.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominik Gebler
Witam, aby psychoterapeuta mógł potwierdzić lub rozwiać podejrzenia musi się z Panem spotkać, dopytać i rozpoznać np. aktualne sposoby radzenia sobie ze stresem a także zbadać pod kątem zaburzeń afektywnych czy cech osobowości. Rozmowa z psychoterapeutą jest podstawą do dalszej pracy. Zawsze odbywa się w atmosferze zaufania a jej cel wyznacza pacjent. Jeżeli potrzebna jest wspomagająca terapia farmakologiczna to taką decyzję po diagnozie podejmuje psychiatra. Wstępne rozpoznanie problemów przez psychoterapeutę wymaga od 2-5 spotkań. Pozdrawiam
Witam,
Zaniepokoił mnie Pana list i stan w jakim się Pan znajduje. Okaleczanie, w jakiejkolwiek formie, jest objawem i sposobem niwelowania napięcia.
Rozmowa z drugim człowiekiem, a tu ze specjalistą, na pewno pomoże, proszę spróbować. Psychoterapia jest skutecznym narzędziem przynoszenia ludziom pomocy, wsparcia, ulgi.

Pozdrawiam i wspieram Pana decyzję w poszukaniu dla siebie pomocy.

Joanna SK
Dzień dobry,
Opisywane przez Pana objawy wymagają wizyty u specjalisty, ponieważ z opisu wnioskuję, że trwają już wiele miesięcy. A aktualne obniżenie nastroju wyraźnie utrudnia Panu funkcjonowanie. Potrzebna będzie diagnoza i psychoterapia, być może również farmakoterapia, w zależności od Pana stanu. Nawracające zadrapanie najczęściej są wyrazem nieuświadomionego skumulowanego napięcia, a do tego posiadają cechy autodestrukcyjne, bo np. tak jak w Pana wypadku, zadaje Pan sobie ból dość automatycznie. Czyli, jakby automatycznie prowokował się Pan do ponownego odtwarzania "ran". Stąd polecam konsultację u psychoterapeuty i u psychiatry, ponieważ samodzielnie czasami nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie, co i dlaczego się z nami dzieje. Nawiązując do pytania, jak rozmowa może pomóc, odpowiadam że rozmowa może uświadomić mechanizmy, którymi się kieruje dana osoba. Psychoterapeuta jest szkolony, aby odkrywać zworce myśli, emocji i zachowań i pomagać w znalezieniu korzystniejszych alternatyw. Niektóre ze stosowanych przez Pana wzorców są dla Pana niekorzystne, wręcz destrukcyjne. W trakcie psychoterapii będzie Pan miał możliwość ustalić, dlaczego czuje i zachowuje się Pan w określony sposób. Stanie się Pan bardziej świadomy. A to najlepszy krok do stabilnej zmiany.
Pozdrawiam,
Katarzyna Mika