Potrzebna mi terapia,by być dobrą matką?

1 odpowiedzi
Witam. Potrzebuję porady, a nie mam do kogo się o to zwrócić. Jestem młodą osobą (24 l) i trójkę dzieci. Cały czas czuję, że jestem okropną matką, leniwą, bez motywacji i chęci. Nie bawię się z dziećmi, mało poświęcam im czasu, głównie bawią się same, ciągle jestem podenerwowana (jestem 3 mies po porodzie), ciągle krzyczę, denerwuję się, każdy wyprowadza mnie z równowagi. Boję się, że mój najstarszy syn będzie czuł się odtrącony (7 l), ponieważ najszybciej wyprowadza mnie z równowagi właśnie on. Kocham moje dzieciaczki nad życie i wskoczyłabym za nimi w ogień, a jednak nie umiem znaleźć w sobie ochoty czy motywacji, by być normalną matką, która cieszy się z zabawy choćby klockami. Miałam ciężkie dzieciństwo, ale to za długo by opowiadać. Nie szukam rozgrzeszenia, lecz prawdy, a przede wszystkim pomocy. C chcę udać się na sesję do psychologa, ale boję się, że zostanę nie zrozumiana, albo zlinczowana…
Witam Panią serdecznie,

na wstępie pragnę zaznaczyć mój podziw dla Pani. Trójka dzieci to nie lada wyzwanie, tylko Pani wie ile wychowanie dzieci kosztuje nerwów i jakiej wymaga cierpliwości oraz dyscypliny nad samym sobą. Myślę, że w Pani sytuacji ze względu na stosunkowo wczesne macierzyństwo zabrakło czasu na to, aby mogła Pani pobyć tak po prostu sama ze sobą, cieszyć się swobodą i na chwilę przestać myśleć o tym, co jest dookoła.
Jak najbardziej może się Pani skonsultować z psychologiem, opowiedzieć o swoich obawach i odczuwanych stanach, poradzić się w tym, jak skutecznie się relaksować i radzić z natłokiem obowiązków nie tracąc dobrego nastroju. Nie podejrzewam, aby była Pani przez specjalistę źle zrozumiana, a tym bardziej zlinczowana, konsultacja ma na celu pomoc i znalezienie wyjścia z niekomfortowej sytuacji osoby zgłaszającej się. Osobiście uważam, że dzielnie sobie Pani radzi w życiu. Tak jak wspomniałam, podejrzewam, że brakuje u Pani w harmonogramie dnia jakiegokolwiek czasu tylko do siebie. Proszę skonsultować się z psychologiem, a w między czasie, poprosić kogoś o pomoc w opiece nad dziećmi tak, aby raz na jakiś czas mogła Pani spędzić chwilę ze sobą, w sposób jaki pozwoli odzyskać spokój. Mogą to być wyjścia na zakupy, aerobik, czy nawet gorąca kąpiel lub spacer w samotności.
Życzę wytrwałości i większej ilości czasu dla siebie, w razie problemów zapraszam do kontaktu,

pozdrawiam,

Diana