uchylone usta u dziecka

7 odpowiedzi
Witam, mój trzyletni syn ma ciągle uchylone usta, czy są sposoby na "zmuszenie" dziecka do zamykania ust??
Możliwe, że u syna występuje nieprawidłowy wzorzec oddechowy, który należy skorygować. Do tego na pewno warto by zastosować ćwiczenia wzmacniające męsień okrężny ust, ponieważ jego obniżone napięcie może być przyczyną wiecznie otwarych ust. Należy zachęcać dziecko do oddychania przez nos, a dla wzmocnienia ww. mięśnia można trzymać łyżeczkę między wargami. Można też zastosować plastrowanie dynamiczne (kinesio taping). Proponuję osobistą konsultację z logopedą lub fizjoterapeutą specjalizującym się w terapii dzieci. Serdecznie pozdrawiam

Witam,
Niestety nie znam takich metod na zmuszanie dziecka...
Witam, a próbowała Pani wizyty u ortodonty? Nie wiem jak teraz ale kiedyś były zakładane specjalne opaski na głowę połączone taśmą/gumką z bródką by ją przyciągać i wymuszać oddychanie nosem a nie ustami. Może dziecko ma problem z zatokami nosowymi i odruchowo oddycha ustami? Należało by więc rozpatrzyć przyczynę problemu.
Na początku należałoby określić przyczynę uchylania ust przez dziecko, a może być ich kilka m.in. niskie napięcie mięśniowe, niedrożny nos, powiększony migdał, mała sprawność mięśnia okrężnego ust. Jeśli problemem jest zbyt niskie napięcie mięśniowe okolicy ust to poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia można stymulować dziecko do ich zamykania. Nie ukrywam, że w takim przypadku najlepiej byłoby skonsultować się z logopedą
Witam. Proszę iść z dzieckiem do laryngologa, to może być objaw powiększonego migdałka albo chronicznego nieżytu nosa. I proszę nie zmuszać dziecka do zamykania ust.
Dzień dobry. Należy poznać przyczynę takiego zachowania Pani syna, proszę najpierw skonsultować się z lekarzem pediatrą, może będzie konieczna konsultacja u laryngologa.
Usta otwarte są z ważnego powodu. Bardzo często powodem jest niewystarczająca drożność nosa i wtedy potrzebna jest konsultacja laryngologiczna.