Brałam latami antydepresanty. Traktowałam je jako lekarstwo na stres który towarzyszył mi codziennie

3 odpowiedzi
Brałam latami antydepresanty. Traktowałam je jako lekarstwo na stres który towarzyszył mi codziennie podczas pracy w korporacji.Próba samodzielnego odstawienia była koszmarem. Psychiatra kazała powrócić. Mój organizm już nie tolerował leku,
czułam się po nich okropne. Znów odstawiłam, teraz mam prądy w głowie, zamieranie serca, zaburzenia czucia, nie mogę utrzymac równowagi- masa koszmarnych objawów. Lekarz milczy w tej sprawie, nie odpowiada na moje pytania,zapisał mi lamitrin,
nie wiem czy to ma łagodzić objawy odstawienne. Błagam o pomoc, czy to mogą być symptomy odstawienia i czy one po latach brania trwale uszkodziły mi układ nerwowy i do końca zycia bede miała te objawy odstawienne
Witam. Nie jestem lekarzem wiec trudno udzielić odpowiedzi na pytania. Jednak myśle, ze warto się zastanowić nad połączeniem farmakoterapii z psychoterapia. Angelika Urban, pozdrawiam

Witam,

leków psychiatrycznych nie należy samemu odstawiać z dnia na dzień. Każda ingerencja w farmakoterapie powinna być pod kontrolą psychiatry. Działanie leku, objawy uboczne, metabolizowanie leku, tolerancja - na jeden lek może być różna u różnych ludzi. Mogą być to objawy odstawienne, ale wobec konkretnej osoby powinien wypowiedzieć się lekarz prowadzący. Pisze Pani "lekarz milczy w tej sprawie, nie odpowiada na moje pytania", zatem zachęcam do zmiany psychiatry. Dobry kontakt z lekarzem da Pani większe poczucie bezpieczeństwa i świadomość co się z Panią dzieje, a to przecież niezwykle istotne w procesie leczenia.
Pisze Pani, że przez lata bierze Pani antydepresanty. Zachęcam także do skorzystania z usług psychologa, czy psychoterapeuty. Łączenie farmakoterapii z psychoterapią jest znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem problemów natury psychologicznej, psychiatrycznej.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus
Dzień dobry, dobrze jest uzgodnić za każdym razem z lekarzem odstawienie leków antydepresyjnych. Trudno powiedzieć, o które leki chodzi, gdyż Pani nie wymienia ich z nazwy. Stres, o którym Pani pisze jest zjawiskiem złożonym i na ogół obniżenie nastroju (depresyjne) może być reakcją na zbyt długie podwyższenie stanu gotowości organizmu i eksploatowanie go ponad siły oraz często towarzyszące mu napięcie lękowe. O ile leki antydepresyjne najnowszych generacji nie powinny powodować tak silnych reakcji na odstawienia leku, o których Pani pisze, o tyle niektóre leki na zaburzenia lękowe często towarzyszące stresowi oraz depresji np. benzodiazepiny należy odstawiać stopniowo, gdyż są silnie uzależniające i mogą powodować silne objawy odstawienne. Co do Pani obaw, to na szczęście nasz układ nerwowy ma taką właściwość, że potrafi się regenerować z czasem. Można mu pomóc między innymi poprzez odpowiednie zadbanie o higienę psychofizyczną tj. psychoterapię, relaks, sen, odpowiednią dietę, odpowiednie ćwiczenia. Warto również zastanowić się czym jest właściwie ten „stres”, jakie jest jego źródło, w reakcji na co się nasila, o czym Panią informuje, co można z nim zrobić. Lepsze rozumienie siebie, które daje psychoterapia długofalowo pozwoli Pani lepiej rozpoznawać źródła stresu, swoje reakcje na stres i lepiej sobie z nim radzić. Pozdrawiam, Igor Kowalski.