Bóle mięśni i stawów od suplementacji 4000 ju/ dzień witaminy D3.

5 odpowiedzi
Mam niedobór witaminy D (badanie krwi wykazało 14,9 ng/ml). Zacząłem suplementację od dawki uderzeniowej 1 dzień 8000 j.u. (4 tab. w odstępach czasu), 2 dzień 10.000 j.u. (5 tab. w odstępach czasu), co skończyło się rozwolnieniem drugiego dnia, następnie pojawiły się bóle mięśni i stawów, strzelanie w stawach, pobolewanie nerek. Czuję się jakbym był "połamany". Lekarz zalecił mi brać 4000 j.u. dziennie. Suplementuję też magnez (cytrynian) 2 x 100 mg, witaminę K2 MK4 2x100mg, luteinę 20 mg olimp 1 tab., ocumax hydro 2x1 tab. (zapisane przez okulistę - były problemy z oczami przed zażyciem dużej dawki witaminy d3, okulista stwierdził zespół suchego oka), przez krótki czas ok 7-10 dni brałem też wapń (mleczan wapnia: 3000 mg mleczanu co dawało 350 mg wapnia rozdzielonych na dwie dawki w ciągu dnia). Strzelanie w stawach i ogólne "połamanie", uczucie obolałości a przede wszystkim pobolewanie nerek ustąpiło, gdy zacząłem więcej pić wody z dodatkiem soli himalajskiej. W tym samym czasie 2-3 dni ostawiłem niektóre suplementy a wit. D3 zmniejszyłem do 2000 j.u. na dzień. Po powrocie do 4000 ju znowu pojawiło się strzelanie stawów, pobolewanie, możliwe że problemy z widzeniem. Badania tarczycy, Parathormon, nerek i wątroby z krwi, ogólne badanie krwi i moczu, wapń - wszystko w normie.
Mam niedobór witaminy D a wychodzi na to, że nie mogę brać większych dawek? Na razie odstawiłem całkowicie witaminę d3, może będę brać 1000-2000 ju dziennie i zobaczę jak będzie z bólami, może ustąpią.

Dodam, że przed zastosowaniem dawki uderzeniowej witaminy D3 nie maiłem takich problemów. Wcześniej bez badania krwi suplementowałem D3 w ilości 2000 ju/dzień, później 1000 ju/dzień a 3 tyg. przed badaniem odstawiłem suplementację - nie miałem takich objawów jak teraz.

Czy może brakować mi jakiejś innej witaminy/minerału?

Co jest powodem pobolewania mięśni i stawów oraz strzelania stawów przy 4000 ju/dzień wit. D3?
Witam Pana. Z dokładnego opisu sposobu suplementacji wynika,że nie należałoby wiązać dolegliwości ogólnych,czyli bóle stawowe i mięśniowe z samą vit. D3. Czy została wykluczona przyczyna inna -infekcyjna?. Wykonał Pan b.szczegółowe badania,ale nic nie wiemy nt.morfologii krwi,czy nie ma objawów anemii. Nie wiemy jaki był wyjściowy poziom wapnia we krwi, a przyjmował Pan ,rozumiem,że z własnej decyzji ,przez 10 dni duże dawki wapna. Czy po jego odstawieniu nastąpiło zmniejszenie dolegliwości ze strony mięśni,stawów,nerek?
Zalecam utrzymanie suplementacji wit.D3 w dawce pierwotnie tolerowanej czyli 2000 j.m dziennie ,przez cały rok. Jakość preparatu vit. D3 też ma ogromne znaczenie. Witamina D3 jest wit. Rozpuszczalną w tłuszczach i należy ją suplenentowć w kapsułkach olejowych,a nie w postaci substancji suchej..a są i takie na rynku.
Utrzymać suplementację K2 i zwiększyć dawkę magnezu do 400mg dziennie w dawcę jednorazowej. Proszę skontrolować poziom wapnia w surowicy krwi,jeśli jest prawidłowy ,to nie suplementowć!!! Wapń uzupełniamy codzienną zbilansowaną dietą -prawdziwe sery, twarde ,mają go najwięcej. Pyta Pan o dodatkowe suplementy? Proszę zainteresować się rolą bioflawonoidów w organiźmie i rozpocząć dożywianie organizmu na poziomie komórkowym. Zapraszam na konsultację Katarzyna Drobik-Michalska

Dzień dobry Panu
Wszystko wskazuje na toksyczne działanie tak dużych dawek witaminy D3 na Pana organizm, jednak znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy nie będzie proste, gdyż hormon będący końcowym wynikiem metabolizmu witaminy D3 ma aktywny wpływ na ponad 200 genów w różnych tkankach. Sugeruję konsultację z endokrynologiem lub nawet kilkoma endokrynologami ... . Jeżeli nie znajdzie Pan odpowiedzi na swoje pytania, proszę stosować suplementację na bezpiecznym dla Pana poziomie przez okres trzech-czterech miesięcy, następnie ponownie skontrolować jej poziom. Moja wskazówka: wg Endocrine Society, dawka 800 j.m. jest niezbędna do prawidłowego działania układu kostno-szkieletowego, natomiast dawka do 2000 j.m. jest konieczna, aby otrzymać 25OHD na poziomie 30 ng/ml, czyli zapobiegać pozakostnym efektom niedoboru witaminy D. Życzę dużo cierpliwości i pozdrawiam, Sylwia Orłowska
Interpretacja badan wymaga wizyty lekarskiej .Zapraszam.
Witam,
Proszę skierować to pytanie do innego specjalisty. Ja zajmuje się Medycynâ Naturalnâ według ktòrej problemy z ciałem rozważa się w kategoriach nieròwnowagi energetycznej , a nie braku pojedynczego mikroelementu lub witaminy. Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo i spożywamy zròżnicowane posiłki to wszystkie potrzeby ciała sà zaspokojone. Problem pojawia sié gdy np. Mamy osłabionà śledIonę i procesy transportu i transformacji nie zachodzà prawidłowo.
zeby ustrój przetworzył taka ilośc splementów, to trzeba miec końskie zdrowie....prosze sie nie obrazić