Czy to dysleksja?

11 odpowiedzi
Mamy problem z dzieckiem 7mio letnim, które jestw pierwszej klasie, ma problemy z pisaniem (gubi
samogloski, gubi pol wyrazu, np. napisze "samo"
zamiast "samolot" i nie widzi tego co jest źle). Gubi wyrazy, jak
pisze ze sluchu nie jest w stanie poprawnie podzielic
zdania na wyrazy. Skleja koniec jednego wyrazu z poczatkiem drugiego.
Wydaje się, że ma mniejsze problemy z czytaniem, ale od 4-tego roku
zycia (domowym sposobem) "przerobiliśmy" książeczki Cieszyńskiej
i raczej efekt jest marny (w porównaniu z ilością czasu i wysilku jaki w to włożyliśmy).
Często zgaduje, zamiast czytać. Czyta takze czesto "od tylu":
np. jak jest napisane "wór" to przeczyta "rów" i także trudno wytłumaczyć
dlaczego to jest źle. Nie widzi, że czyta "od końca". Pisze lustrzane litery i cyfry
(np. 5, 2, 7, c), myli notorycznie b oraz d, rzadziej myli się to z p. Rodzinnie ma
obciążenie dysleksją. Ma stwierdzone
problemy ze słuchem fonetycznym oraz percepcją wzrokowo-przestrzenną (czy czymś takim,
bo nie wiem dokładnie jak to się nazywa). Czy to już są sygnały dysleksji?
Szanowna Pani, wszystkie opisane przez Panią trudności, świadczą o trudnościach dyslektycznych, jednak bez całościowej diagnozy dziecka nie mogę stwierdzić jak jest ona głęboka. Niewątpliwie należy rozpocząć intensywną stymulację nie tylko w kierunku nauki czytania i pisania, ale przede wszystkim sfer poznawczych, które wpływają na umiejętności dziecka. Na mojej stronie internetowej mają Państwo moje dane kontaktowe (zarówno mailowe jak i telefoniczne) Pozdrawiam serdecznie Maria Kmiecik

Oczywiście kontakt e-mailowy jest możliwy, ale nie mam do Państwa e-maila. W sprawie dysleksji radziłabym kontakt z rejonową Poradnią Psychologiczną-Pedagogiczną (rejon zależy od szkoły, do której uczęszcza dziecko). O ile wiem, rodzice mogą sami zgłosić się do takiej poradni (bez skierowania). Według mnie objawy wskazują na problemy dyslektyczne, ale ja nie specjalizuję sie w tych problemach.
Są to symptomy ryzyka dysleksji rozwojowej: zaburzona sprawność analizatora słuchowego, w tym słuchu fonematycznego, percepcji wzrokowej jak i orientacji przestrzennej. Warto wykonać badanie rozwoju psychomotorycznego i na tej podstawie opracować program ćwiczeń terapeutycznych. Jęsli jest w rodzinie problem o charakterze dysleksji - istnieje prawdopodobieństwo wystapienia specyficznych trudności w nauce. Konieczne są dodatkowe - odpowiednie ćwiczenia.
Tak , zdecydowanie to sygnały świadczące o dysleksji. Warto też zbadać integrację sensoryczną u dziecka. Im wcześniej podjęte działania tym lepiej!
Szanowna Pani,
prawdopodobnie są to objawy dysleksji, szczególnie, że istnieją obciążenia genetyczne. Symptomy, które Pani opisuje mogą świadczyć też o zaburzeniach słuchu, analizatora centralnego, dysgrafii, a także o zaburzeniach sprzężonych. Bardzo ciężko postawić diagnozę nie widząc dziecka, dlatego myślę, że powinna Pani pokazać synka specjaliście. Proponuję wizytę u logopedki, będącej jednocześnie terapeutką ręki (zadba o ćwiczenia grafomotoryczne, usprawnianie w zakresie czynności manualnych i manipulacyjnych, etc.). Jeśli się Pani zdecyduje, proszę o telefon (adres mojej strony internetowej znajduje się w moim opisie). Pozdrawiam serdecznie.
Szanowni Państwo. Prawdopodobnie są to tez objawy dysleksji. Ale dziecko ma problem ze słuchem fonetycznym czyli nie słyszy różnicy między głoskami /b/, /p// d/. Zamienia je, bp tak je słyszy Tutaj potrzebne są zajęcia z wyrównaniem słuchu fonemowego. Może czytac od końca i opuszczac sylaby lub głoski ze względu na słuch fonemowy a także na problemy z percepcją wzrokowo - przestrzenną. Czyli umieszczenie liter w rzędzie, od lewej do prawej. Jeżeli dziecko ma orzeczenie z poradni pedagogiczno - psychologicznej mogą się Państwo starac o zajęcia rewalidacyjne / logopedyczne/ w celu wyrównania braków. Proszę też udac się do poradni i zapytac o zajęcia u nich. Życzę Państwu wszystkiego dobrego.pozdrawiam
Witam, sygnały, o których Pani pisze są niepokojące. Należy udać się na konsultację do poradni pedagogiczno -psychologicznej, dokładnie zdiagnozować problem (jest to moim zdaniem dysleksja) i rozpocząć terapię. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Z Pani opisu wynika że podejrzewana dysleksja może być tylko wynikiem zaburzeń dyslalii-opuszczane i zamiana hłosek, zaburzeń słuchu różnicowania dzwięków , zaburzeń sensorycznych,które nie były poddane terapii. Powinni Państwo jak najszybciej zgłosić sie na terapię. Jeśli podejmą Państwo taką decyzję służe pomocą. Proszę wybrać termin dostępny w kalendarzu. Pozdrawiam
Dzień dobry! Dysleksja bywa także określana terminem " ślepoty słownej". Wszystkie wymienione przez Panią cechy mogą w dużym stopniu uprawdopodabniać występowanie tego zaburzenia u syna. Czynniki genetyczne też są ważne. Natomiast może też tak być, że podłoże tkwi w zaburzeniach APD przetwarzania wewnętrznego . Ważne pytanie czy syn jest oburęczny? Praworęczny? Czy leworęczny? Którą nogą kopie piłkę? Czy był diagnozowany przez okulistę? audiologa? Pozdrawiam!
opisane przez Panią przykłady skłaniają wyglądają mi na dysleksję, czy syn miał sprawdzoną lateralizację?
Witam, jest wiele symptomów ryzyka dysleksji.Żadnych nie należy lekceważyć. W przyszłości nasilają się problemy i cechy dysleksji z wiekiem utrwalają się wraz z okresem rozwojowym. Warto podjąć szybką terapię pedagogiczną w celu stymulacji ośrodków percepcyjnych.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.