MRI opis prawe kolano

1 odpowiedzi
Witam bardzo proszę Panie Doktorze o opinie mojego MRI:Jest to lewe kolano. Kontuzja dotyczy, niestety obu kolan nabyłem ją podczas biegania. W USG nic nie wykazało wszystko prawidłowo, więc zrobiłem MRI prawego, ponieważ bardziej dokuczało na co dzień. Czy Dr mógłbym mi powiedzieć jakie leczenie mógłbym zasuwać?
Czy to jest profilaktycznie czy operacyjnie?
Łąkotka przyśrodkowa: w rogu tylnymi przyległym trzonie, w centralnych okolicach przekrojów łąkotki widoczne średniego stopnia, nieregularne podwyższenie sygnału, bez tworzenia szczeliny w strukturze łąkotki. Obraz odpowiada zmianom degeneracyj no/przeciążeniowym, bez cech rozfragmentowania i patologicznych przemieszczeń.
W końcu dalszym więzadła rzepki na odcinku 9mm widoczne śladowe podwyższanie sygnału ze struktury więzadła. Poza tym obraz więzadła prawidłowy, brak pogrubienia więzadła, przyczep kostny prawidłowy. Obraz nie jest jednoznaczny, może odpowiadać śladowej tendopatii lub pogranicza normy. Ścięgno mięśnia 4 galowego, więzadło i troczki rzepki prawidłowe, przyczepy kostne prawidłowe.
W centralnym polu około 10x10mm chrząstki rzepka ścieniała do 1-2mm, poza tym prawidłowa. Obraz odpowiada zużyciu chrząstki – w miejscu ścieczenia chrząstki zarys kostny powierzchni stawowej jest nieco wydatny ku tułowiu, a powierzchnia chrząstki ma mnie wydatny prawidłowy zarys – ścieczenie jest powodowane wariantem anatomicznym krrształtu. Obecnie bez cech procesu zwyrodnienia chrząstki, jednak w przyszłości w tej okolicy może wystąpić chondromalacja z powodu małej rezerwy grubości chrząstki.
Poza tym reszta struktur kolana prawidłowa.
Pozdrawiam serdecznie i z góry bardzo dziękuje za odpowiedź
Witam!
Opis rezonansu niestety nie pozwoli wyznaczyć kierunków leczenie, jak również ostatecznie zlokalizować przyczyny, która daje największe dolegliwości. Natomiast składnia do leczenia zachowawczego, czyli bez zabiegu. Dokładne określenie postępowania wymaga konsultacji i wnikliwego badania lekarskiego.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz