Pytania pacjentów (12)
-
Dzien dobry, mam 30 lat i problem z wymawianiem sz cz ż dż. Czy istnieje szansa na poprawę lub wyeli
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Pracę nad wymową można rozpocząć w każdym wieku. Podczas konsultacji z logopedą, oceniona zostanie artykulacje, warunki anatomiczne oraz możliwości motoryczne w obrębie… Więcej
-
Mam 17 lat i mam lekką wadę wymowy. Mówię bardzo szumiąco, słychać u mnie często niepotrzebne sz. Ja
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry!
Z samego opisu dość ciężko wywnioskować jaka może być przyczyna - dlatego też nie podam ćwiczeń. Najlepiej skierować się do logopedy w okolicy, który oceni wymowę i zaproponuje… Więcej
-
Mam 20 lat i problem z seplenieniem, a dokładniej głównie chodzi o głoskę „c”. Z podobnymi (sz, cz,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. Tak, nad artykulacją (też seplenieniem) można pracować w każdym wieku. Bez oceny pacjenta ciężko powiedzieć, czym spowodowana jest wada wymowy. Wart byłoby umówić się do logopedy,… Więcej
-
Witam. Mam 35 lat i się seplenie. Wydaje mi się, że główny problem jest z głoską s, a mianowicie pod
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry Panie Tomaszu,
Absolutnie tak, w każdym wieku można poprawić wymowę - przy współpracy z logopedą, który oceni funkcje języka, warunki anatomiczne oraz artykulację.
Więcej
-
Witam moja 7 letnia córka ma wadę wymowy nie wymawia poprawnie wyrazów zjada litery jak mówi sepleni
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z opisanej sytuacji wynika sporo informacji. Najlepiej skierować się do logopedy, który oceni artykulację oraz głos. Logopeda przeprowadzi konsultację logopedyczną, na której podstawie zaproponuje… Więcej
-
Mój syn 2,5 roku nie mówi co robić był okre że mówił tata baba adzia (dziadzia) a teraz nic
Mój syn 2,5 roku nie mówi co robić był okre że mówił tata baba adzia (dziadzia) a teraz nic
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto skierować się do logopedy. Na spotkaniu logopeda przeprowadzi wywiad, oceni rozwój mowy oraz poziom komunikacji Synka.
Pozdrawiam
Maria Jeleniewska
Logopeda
-
Dzień dobry. Problem z mówieniem - chodzi o odnalezienie swojego naturalnego głosu (coś pomiędzy odd
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, Czy problemy związane były konsultowana z foniatrą/laryngologiem? Czy były wykonywane badania w tym kierunku? Czy opisane trudności utrzymują się od dłuższego czasu - jeśli tak, to… Więcej
-
Witam, mam 30 lat i nigdy nie potrafiłem wymawiać słowa r mówiłem l. od 2 miesięcy zacząłem.troche w
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto umówić się do logopedy, który oceni wymowę oraz zaproponuje plan terapii (także ćwiczeń do wykonywania w domu).
Maria Jeleniewska
Logopeda
-
Dzien dobry, syn 3,5 roku. Szybko zaczął mówić a teraz od jakiś 3 tygodni, raz lepiej, raz gorzej ma
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości - jak najbardziej warto skonsultować się z innym logopedą.
Z opisu brzmi to jak rozwojowa niepłynność mowy, która może pojawić… Więcej
-
Dzień dobry, jestem przed ważnym wyborem dotyczącym rozszerzania diety dziecku, widziałam wiele zes
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, obecnie na rynku są dostępne bardzo zróżnicowane zestawy do rozszerzania diety. Aby dokładnie dobrać sztućce, trzeba rozważyć czy dziecko będzie karmione łyżeczką (można wówczas użyć… Więcej
-
Moja córka parę dni temu skończyła 2 latka. Bardzo ładnie rozumie co się do niej mówi, wykonuje prak
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, z Pani opisu widzę dużą świadomość odnośnie mowy oraz sposobu spędzania czasu z córeczką. 1) Warto pamiętać, żeby dać dziecku czas na naukę słów, w tym na budowanie wyrażeń dwuwyrazowych.… Więcej
-
Dzień dobry. Jako osoba dorosła moja litera R nie jest realizowana normatywnie. Jest ono asymetryczn
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Asymetryczna artykulacja może mieć wiele przyczyn, np. napięcia w obrębie twarzy, szyi, karku, obręczy barkowej. Wędzidełko języka może i powinien ocenić logopeda, w powiązaniu właśnie z różnymi… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…