Mam 17 lat i mam lekką wadę wymowy. Mówię bardzo szumiąco, słychać u mnie często niepotrzebne sz. Ja

8 odpowiedzi
Mam 17 lat i mam lekką wadę wymowy. Mówię bardzo szumiąco, słychać u mnie często niepotrzebne sz. Jak byłam młodsza chodziłam do logopedy, aby nauczyć się mówić sz, a teraz wręcz za dużo wkrada się tego w moją mowę. Mogę jakoś to jeszcze naprawić? Jakieś ćwiczenia? Bardzo to przeszkadza
Witam, często przy wadach wymowy pojawia się nadmierne użycie lub zaznaczenie w mowie potocznej wywołanej podczas terapii głoski. Oznacza to nic innego jak niezakończony proces terapeutyczny. Proszę zgłosić się do logopedy na kilka dodatkowych zajęć. Warto wykonywać dużo ćwiczeń z zakresu słuchu fonemowego, tzn. rozpoznania ze słuchu która głoska znajduje się w konkretnym wyrazie - S czy SZ, itd. Następnie przejść do ćwiczeń w zakresie wymowy problematycznej głoski. Pozdrawiam

Dzień dobry,
oczywiście, ze można rozwiązać ten problem. Potrzebujesz ponownej konsultacji i oceny artykulacji. Czasem wystarcza ćwiczenia do realizacji w domu a czasem konieczna jest terapia w gabinecie- taka decyzje podejmie logopeda w trakcie diagnozy. Jeśli czujesz się z tym niekomfortowo to zachęcam do podjęcia kroków w celu usunięcia problemu.:)
Dzień Dobry
Oczywiście ze można zniwelować ta nieprawidłowość
Polecam wizytę u logopedy aby wykonać rediagnozę i ustalić dalsze działania
Ważne aby regularnie ćwiczyć w domu min 2-3 razy dziennie zalecenia specjalisty

Pozdawiam
Jeśli czuje się Pani z tym niekomfortowo, warto wybrać się na konsultacje chociażby w celu zweryfikowania, czy podczas artykulacji poszczególnych głosek język układa się prawidłowo.
Dzień dobry, jeśli nieprawidłowości w wymowie głoski "sz" przeszkadzają Pani, zachęcam do konsultacji z logopedą. Specjalista sprawdzi, jakie są tego przyczyny, a następnie zaleci odpowiednie ćwiczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Myślę, że wizyta z logopeda online jest dobrym pomyslem. Zdiagnizuje problem i udzieli wskazowek bez wychodzenia z domu :-)
Dzień dobry,
obserwowane przez Panią trudności warto skonsultować z logopedą w gabinecie. Sprawdzi budowę aparat artykulacyjnego, poprawność ruchów artykulacyjnych oraz oceni czy realizowane głoski są normatywne czy też nie.
Jeśli coś niepokoi, przeszkadza warto nad tym pracować.
Być może potrzebna jest terapia a być może jedynie kilka wskazówek jak ćwiczyć w domu.
Życzę powodzenia!
Jak najbardziej - być może to kwestia niepoprawnego ułożenia języka lub warg, a może jest kłopot z asymetrycznym przepływem powietrza. Warto umówić się na konsultację logopedyczną i wypracować do ćwiczeniami. Pozdrowienia!