Jakub Bętkowski

verifiedCreated with Sketch.

Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta

8 opinii +dodaj

oceń lekarza Poproś o kalendarz wizyt Zapytaj lekarza

Moją specjalnością są długoterminowe terapie zaburzeń osobowości ze szczególnym uwzględnieniem osobowości typu borderline. Struktura terapii proponowana przeze mnie pacjentom pozwala… więcej

Adresy i cenniki usług

Ocena pacjentów

4

Ogólna ocena
8 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • R
  Lokalizacja: W innym miejscu

  bardzo nie polecam tego pana bardzo lekceważaćy stosunek do pacjenta diagnozę postawil mi w 5 minut naciskał na mnie kiedy nie chciałam mówić o swoim życiu zawodowym (powodem wizyty było coś zupełnie innego) nie miałam ochoty mówić o swojej pracy bo to była pierwsza wizyta a psycholog nie wzbudzał zaufania najogrzej wydane pieniądze w moim życiu zero profesjonalizmu wspomne tylko, że to nie był pierwszy psycholog do którego poszłam a nawet na nfz wizyty wyglądały znacznie lepiej

  Jakub Bętkowski2018-08-10

  W każdym modelu leczenia diagnoza poprzedza interwencje ukierunkowaną na wyeliminowanie objawu. Podczas pierwszych spotkań z psychoterapeutą, które mogą nazywać się konsultacjami lub spotkaniami diagnostycznymi przeprowadzany jest wywiad lub wykorzystywane są inne techniki diagnostyczne takie jak obserwacja lub testy psychologiczne. Minimalny zakres konsultacji jakiego mogą się Państwo spodziewać to oczywiście wywiad obejmujący przynajmniej opis objawów na które uskarża się pacjent, jego aktualne funkcjonowanie we wszystkich aspektach jego życia, takich jak życie osobiste, praca, wolny czas, aktualne lub przeszłe problemy psychiczne i problemy zdrowotne mogące mieć wpływ na aktualnie zgłaszany problem. Ten minimalny zakres zależnie od przygotowania diagnosty i jego wstępnych hipotez jest często uzupełniany o wywiad rozwojowy, wywiad seksuologiczny lub wywiad neurologiczny. Jak widać zanim dojdzie do interwencji okres diagnozy zazwyczaj obejmuje kilka spotkań. Ja potrzebuję przynajmniej 3 spotkań, aby zaproponować model leczenia i zweryfikować wstępnie przyjęte hipotezy.
  Hipotezy dotyczące diagnozy powstają na podstawie przekazanych przez pacjenta informacji, a także na podstawie obserwacji jego zachowania. Czasami to właśnie na podstawie zachowania jestem w stanie sformułować wstępne hipotezy dotyczące np. źródła interpersonalnych problemów pacjenta i utrwalonych cech jego osobowości. Tutaj trzeba też odróżnić nazwanie objawu pacjenta od diagnozy. Opis objawów jedynie nazywa problem, diagnoza natomiast wskazuje również jego mechanizm i sposób leczenia.
  Mimo, że podczas pierwszych spotkań nie jesteście jeszcze Państwo w trakcie terapii to jesteście już pacjentem danego psychoterapeuty. Od momentu wejścia do gabinetu wszystko, co Państwo powiecie poza paroma wyjątkami związanymi z zagrożeniem życia lub zdrowia pozostaje w absolutnej tajemnicy gwarantowanej przepisami prawa i normami etycznymi zawodu psychologa i psychoterapeuty. Tajemnica ta obejmuje zarówno to, co Państwo powiedzieliście, jak i sam fakt kontaktu ze specjalistą. Oczywiście mogą pojawić się nieufność, ale wydaje się być ona z tego punktu widzenia całkowicie nieuzasadniona. O skuteczności interwencji decyduje często jakość i kompletność przekazanych przez pacjenta danych, luki w informacjach zaszkodzić mogą jedynie procesowi leczenia i zdrowiu pacjenta. Zaniedbanie z okresu diagnozy zazwyczaj negatywnie wpływa na proces leczenia.
  W ramach powszechnej służby zdrowia i opieki prywatnych gabinetów funkcjonują specjaliści o porównywalnych kompetencjach. Wydaje mi się pewnego rodzaju niedojrzałością różnicowanie ich ze względu na miejsce pracy lub ocenianie ich kompetencji jako wyższych tylko dlatego, że płaci się im osobiście a nie za pośrednictwem NFZ. Tutaj można byłoby opisać różnice między psychologiem, psychologiem klinicznymi albo psychoterapeutą, ale to by chyba wykraczało poza odpowiedź na tą opinię. Zwrócę jednak uwagę, że tak ostra ocena (jedna gwiazdka) po jednym spotkaniu, gdzie nawet nie zakończono procesu diagnostycznego i tak duża nieufność już podczas pierwszego kontaktu wydaje mi się krzywdząca.

 • M
  Lokalizacja: W innym miejscuUsługa: psychoterapia

  Odradzam tego psychoterapeutę, przerwałam terapię po ok. 10 miesiącach.
  Początkowo byłam zadowolona, pan Bętkowski wydawał się być profesjonalny, zaangażowany w terapię, miał interesujące interpretacje, przez co zdawał się rzucać nowe światło na wiele spraw.
  Często były to interpretacje zaskakujące i niezbyt przyjemne, ale byłam (i jestem świadoma), że terapia nie polega wyłącznie na miłych rzeczach, często wręcz przeciwnie.
  Jednak w miarę upływu czasu miałam poczucie, że terapeuta nie jest zainteresowany weryfikacją swoich pewnych hipotez, moje próby sprostowań automatycznie uważał za opór. Miałam wrażenie, że forsuje swoje zdanie, bardzo marginalizując moje.
  Im dłużej trwała terapia, terapeuta zachowywał się w coraz mniej empatyczny sposób. Okazywał zniecierpliwienie, kiedy mówiłam o codziennych problemach (wtedy dla mnie ważnych), komentował je dosyć lekceważąco ("po prostu trzeba zacząć to robić"), za to wyraźnie próbował wrócić do innych tematów, nawet wtedy, kiedy nie czułam, że mam na to w danej chwili ochotę.
  Kiedy nastąpiła rozmowa konfrontacyjna i powiedziałam wyraźnie o swoich odczuciach, zasugerowano mi, że w zasadzie to odpowiedzialność za taki stan spoczywa wyłącznie na mnie.
  Nawet nietrafione, niestosowne interwencje (pytanie, czy byłam podniecona podczas ostrej wymiany zdań!) były przez terapeutę bronione.
  Idealnego terapeuty nie ma, bo każdy jest człowiekiem i popełnia jakieś błędy, ale w moim odczuciu miarą profesjonalizmu i skuteczności psychoterapeuty jest elastyczność, otwartość umysłu i zdolność do nawiązania kontaktu z pacjentem, a w tym przypadku bardziej niż na dobru pacjenta temu psychoterapeucie zależy na tym, żeby po prostu zawsze mieć rację.

  Jakub Bętkowski2018-08-12

  Dziękuję za opinię. Jakkolwiek jest ona bardzo niepochlebna to doceniam, że zdecydowała się nią Pani podzielić. W związku ze specyfiką mojej pracy odpowiadanie na opinie pacjentów w internecie obciążone jest wieloma trudnościami natury etycznej i profesjonalnej. Postaram się odpowiedzieć na Pani wątpliwości w najbardziej wyważony i szanujący poufność naszej relacji sposób.

  Wydaje mi się, że mimo wszystko można jakoś wykorzystać tą sytuację z korzyścią dla innych pacjentów. Postaram się teraz pisać bardzo ogólnie odnosząc się raczej do pewnych ogólnych mechanizmów niż Pani konkretnego przypadku.

  Pierwszy etap terapii jest zazwyczaj dla pacjenta i terapeuty bardzo satysfakcjonujący. Zależność od kompetentnego terapeuty buduje poczucie bezpieczeństwa, nowe interpretacje zachowań dostarczają nadziei i tworzą przestrzeń do przyglądania się temu co do tej pory było bolesne i trudne. Po pewnym czasie jednak ten wyidealizowany świat relacji terapeutycznej zaczyna się kruszyć. Pacjent dostrzega w terapeucie coraz więcej cech ludzkich, wad i niedociągnięć. To wywołuje w nim oczywisty niepokój i wątpliwości. To, co było jeszcze do niedawna oazą spokoju zaczyna coraz bardziej przypominać - o zgrozo – to, z czym konfrontuje się pacjent na co dzień. Z drugiej strony pacjent również zauważa, że pewne zmiany w jego życiu nie nastąpią samoistnie w wyniku rozmowy z terapeutą, ale że konieczny jest wysiłek i działanie ze strony pacjenta. W tym okresie pacjent również dostrzega, że mimo cierpienia, bólu i niepokoju nie jest w stanie przemóc pewnych swoich zachowań, a dodatkowo sam często szkodzi swojej terapii nie dotrzymując np. terminów spotkań lub często spóźniając się, chociaż bardzo zależy mu na wyleczeniu. W tym momencie całe gadanie terapeuty o nieświadomości i oporze, które wcześniej było ciekawą koncepcją staje się namacalne. Ten etap terapii jest kluczowy dla usamodzielniania się pacjenta, budowania autonomii i wiary we własne możliwości. Pokonując ten kryzysowy moment pacjent uczy się bardziej wierzyć we swoje możliwości, akceptować cudze i własne wady oraz dostrzega swój udział w tym, co do tej pory traktował jako niekorzystne czynniki zewnętrzne.

  Terapia jest właściwie procesem ciągłego rozczarowania. Powoli upadają kolejne mity na temat siebie, świata, innych ludzi. Paradoksalnie - to nie szkodzi pacjentowi, natomiast uczy go akceptować świat w jego prawdziwej nie-neurotycznej formie. Czasami jednak łatwiejsza od zmiany jest dewaluacja terapeuty. O dojrzałości pacjenta świadczy to, że za efekt terapii bierze on tyle samo odpowiedzialności, ile przypisuje swojemu terapeucie.

  Odniosę się krytycznie do słowa Empatia, które wydaje mi się być często nadużywane i mylone ze współczuciem. Współczucie zakłada głębokie odczuwanie i funkcjonowanie w rzeczywistości emocjonalnej pacjenta, niejako razem z nim. Empatia opiera się na procesie poznawczym, dzięki któremu terapeuta rozumie emocje pacjenta, ale jednocześnie jest w stanie obserwować je z dystansu. To oznacza, że często rzeczywistość emocjonalna pacjenta i terapeuty jest różna. W wypadku zaburzeń osobowości, gdy pacjent poważnie zniekształca rzeczywistość interpersonalną, gdy zamiast empatii pojawia się współczucie, terapia jest właściwie niemożliwa i służy jedynie potwierdzeniu wadliwych wzorców funkcjonowania pacjenta. Celem prowadzonych przeze mnie terapii jest leczenie osobowości co oznacza często silną konfrontacje nie tyle z pacjentem, co z jego utartymi schematami myślenia i patologicznymi zachowaniami.

 • H
  Lokalizacja: Ośrodek Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic

  Rzeczowy, konkretny psychoterapeuta, który podchodzi z empatią i uważnością do pacjenta. Otrzymałam diagnozę, przedstawiono mi warunki leczenia. Jestem w trakcie terapii i już wiem, ze do zmiany trzeba czasu, ale warto na nią pracować.

 • Ł

  Po stracie pracy, w której byłem zatrudniony dobre kilka lat miałem poważny kryzys i wtedy znajomi zaproponowali mi terapię psychologiczną. Skorzystałem z pomocy Jakuba Bętkowskiego I terapia jaką zaproponował naprawdę mi pomogła, choć na początku średnio w takie wsparcie wierzyłem...Także jak najbardziej zachęcam do tego, żeby szukać wsparcia i nie wstydzić się z niego korzystać.

 • D

  Ciepły, otwarty i co najważniejsze słuchający uważnie. To mnie urzekło w postaci Pana Jakuba. Jestem bardzo zadowolony z terapii.

 • J

  Bardzo dobre i profesjonalne podejście do pacjenta.Miałam niedobre doświadczenia z wcześniejszym terapeutą dlatego doceniam zaangażowanie i skupienie się na moim problemie przez pana Bętkowskiego. Polecam.

 • T

  Doskonały specjalista! Dzięki panu Kubie udało mi się wyjść ze stanów, które uniemożliwiały mi normalne życie. Dziś znowu mam ochotę być sobą, uśmiecham się do ludzi i chce mi się wychodzić z domu, działać! Bardzo miły człowiek, wyrozumiały, konkretny i nie lejący wody. Profesjonalna pomoc, polecam każdemu!

 • K

  Pan Jakub to prawdziwy profesjonalista. Wykazał się ogromnym zrozumieniem dla moich problemów i bardzo konkretnie pomógł mi wypracować drogę ich rozwiązania. Bardzo spodobały mi się też jasne zasady spotkań-kontrakt, naprawdę fachowe podejście. Uczciwie polecam.

Pytania pacjentów (43)

Martwisz się swoim zdrowiem?

Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

Zadaj pytanie naszym specjalistom

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Moją specjalnością są długoterminowe terapie zaburzeń osobowości ze szczególnym uwzględnieniem osobowości typu borderline. Struktura terapii proponowana przeze mnie pacjentom pozwala na osiągnięcie głębokich zmian w osobowości oraz radzenie sobie z poważnymi problemami takimi jak depresja, nerwice, zaburzenia odżywiania itp. Dzięki spisanemu kontraktowi zasady terapii są jasne i klarowne a spotkania mogą odbywać się regularnie przynajmniej raz w tygodniu o stałej godzinie.

  Jestem magistrem psychologii – uzyskałem dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim (5 lat).

  Jestem psychoterapeutą i trenerem.

  Ukończyłem studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym (1 rok), Kurs Podstaw Psychoterapii Psychodynamicznej (1 rok) oraz Szkołę Psychoterapii Psychodanymicznej(4 lata). Moja praca jest superwizowana, a moja edukacja przygotowująca mnie do roli psychoterapeuty objęła łącznie 10 lat specjalistycznych szkoleń, staży klinicznych, kursów i konferencji.

  Pracowałem z osobami chorymi psychicznie, uzależnionymi, pacjentami z zaburzeniami odżywiania, ciężką depresją, zaburzeniami psychotycznymi, nerwicami, zaburzenia osobowości i wieloma innymi. Rzetelne i wszechstronne przygotowanie kliniczne czyni mnie uważnym i precyzyjnym diagnostą, a także pozwala na planowanie długoterminowych procesów terapeutycznych.

  Jako trener i wykładowca zajmuję się przede wszystkim szkoleniem personelu medycznego w obszarach związanych z kontaktem z pacjentem, interwencją kryzysową, psychologią kliniczną i psychiatrią.

  Współpracowałem z takimi organizacjami jak Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju, Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania. Przeszkoliłem setki pielęgniarek różnych specjalności w zakresie psychologii klinicznej i komunikacji interpersonalnej.

  Członek Zwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

  Członek Nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.

  Korzyści dla Pacjentów
  SKUTECZNOŚĆ
  Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutą stosującym sprawdzone metody terapii psychodynamicznej i poddającym się stałej superwizji co w istotny sposób przekłada się na efektywności leczenia.

  POUFNOŚĆ
  Bardzo poważnie podchodzę do ochrony danych osobowych i poufności informacji przekazywanych mi przez pacjentów.

  WYGODA
  Sesje odbywają się w stałym cotygodniowym rytmie o wybranej przez Państwa godzinie natomiast położenie gabinetu w centrum miasta zapewnia wygodny dojazd.

  BEZPIECZEŃSTWO I SOLIDNOŚĆ
  Dzięki długoterminowym kontraktom mogą Państwo w wybranym przez Państwa tempie uczestniczyć w procesie terapeutycznym, pewni jego ciągłości i stabilności. Pisemny kontrakt oznacza niezmienność zasad i cen przez cały okres terapii.

  EKONOMICZNOŚĆ
  Płatności za sesje następują się po każdym spotkaniu i są równomiernie rozłożone w czasie co oznacza, że nawet długotrwały proces terapeutyczny nie będzie uszczuplał w sposób istotny Państwa budżetu.

Specjalizacje

 • Psychoterapia

Edukacja

 • Uniwersytet Wrocławski - Psychologia
 • Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego KCP
 • Podstawy Psychoterapii Psychodynamicznej KCP
 • Szkoła Psychoterapii Psychodynamicznej
więcej

Publikacje

Nagrody i wyróżnienia

 • Laureat XV edycji konkursu „Grasz o Staż” – ogólnopolski konkurs organizowany przez Gazetę Wyborczą i PricewaterhouseCoopers