Wnętrostwo - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Wnętrostwo - informacje o chorobie

Przyczyny

 
  • hormonalne - hipogonadyzm hipogonadotropowy, nadmiar estrogenów, niedobór AMH, niedobór descendiny
  • anatomiczne - obecność niezamkniętego wyrostka pochwowego otrzewnej, nieprawidłowy przyczep jądrowodu, nieprawidłowa budowa najądrza

Powikłania

  Ułożenie jąder poza moszną powoduje przegrzanie, co może prowadzić do rozwoju nowotworów oraz niepłodności (zatrzymanie produkcji plemników).

Leczenie

  Zdarza się, że w pierwszym roku życia jądra samoistnie zstępują do moszny. Jeśli do tego nie dojdzie, pacjentom podaje się gonadotropinę. W przypadku braku skuteczności konieczny jest zabieg operacyjny  (orchidopeksja).

Diagnoza

  Przeprowadza się wywiad z rodzicami dziecka oraz badanie fizykalne. Przydatne są badania obrazowe, które pozwalają ustalić dokładną lokalizację jąder.
  łac.  cryptorchidismus
  Wada rozwojowa występująca u noworodków męskich. Polega na niewłaściwym umieszczeniu jednego (5 razy częściej) lub obu jąder. Jądra zamiast zstąpić do moszny, zostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Wada dotyka około 4% żywo urodzonych noworodków płci męskiej. 

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - wnętrostwo

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Lesław Świebocki

Lesław Świebocki

Urolog, Chirurg

Wrocław

Dariusz Basek

Dariusz Basek

Chirurg, Chirurg dziecięcy

Tychy

Daniel Lewczak

Daniel Lewczak

Urolog

Bydgoszcz

Mieczysław Kłapot

Mieczysław Kłapot

Urolog

Gdynia

Jacek Węglorz

Jacek Węglorz

Urolog, Chirurg

Rybnik

Marcin Warzecha

Marcin Warzecha

Urolog

Czechowice-Dziedzice

Wnętrostwo - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: Wnętrostwo

Szanowny Panie, niestety nie wydaje mi się że uda ta sprawę skonsultować online.
1 odpowiedzi


Szanowny Panie, przed zabiegiem usunięcia jądra warto sobie zabezpieczyć nasienie przed operacją. Proszę pamiętać, że guz jądra jest sprawa pilną do rozwiązania, proszę pilnować terminu operacji…
1 odpowiedzi


Wnętrostwo w wieku 20 lat wymaga leczenia urologicznego. Jądro przebywające w kanale tak długo wiąże się z wysokim ryzykiem powstania nowotworu w jego obrębie. Proszę pilnie zgłosić się na konsultację…
1 odpowiedzi

Wnętrostwo - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.