Wnętrostwo - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Wnętrostwo - informacje o chorobie

Przyczyny

 
  • hormonalne - hipogonadyzm hipogonadotropowy, nadmiar estrogenów, niedobór AMH, niedobór descendiny
  • anatomiczne - obecność niezamkniętego wyrostka pochwowego otrzewnej, nieprawidłowy przyczep jądrowodu, nieprawidłowa budowa najądrza

Powikłania

  Ułożenie jąder poza moszną powoduje przegrzanie, co może prowadzić do rozwoju nowotworów oraz niepłodności (zatrzymanie produkcji plemników).

Leczenie

  Zdarza się, że w pierwszym roku życia jądra samoistnie zstępują do moszny. Jeśli do tego nie dojdzie, pacjentom podaje się gonadotropinę. W przypadku braku skuteczności konieczny jest zabieg operacyjny  (orchidopeksja).

Diagnoza

  Przeprowadza się wywiad z rodzicami dziecka oraz badanie fizykalne. Przydatne są badania obrazowe, które pozwalają ustalić dokładną lokalizację jąder.
  łac.  cryptorchidismus
  Wada rozwojowa występująca u noworodków męskich. Polega na niewłaściwym umieszczeniu jednego (5 razy częściej) lub obu jąder. Jądra zamiast zstąpić do moszny, zostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Wada dotyka około 4% żywo urodzonych noworodków płci męskiej. 

Eksperci - wnętrostwo

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Lesław Świebocki

Lesław Świebocki

Urolog, Chirurg

Wrocław

Daniel Lewczak

Daniel Lewczak

Urolog

Bydgoszcz

Mieczysław Kłapot

Mieczysław Kłapot

Urolog

Gdynia

Jerzy Michajłowski

Jerzy Michajłowski

Urolog

Gdańsk

Jacek Węglorz

Jacek Węglorz

Urolog, Chirurg

Rybnik

Wnętrostwo - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: Wnętrostwo

lek. Paweł Korycki
lek. Paweł Korycki
Chirurg
Gostynin
Proponuję skontaktować się koniecznie z chirurgiem dziecięcym, macie Państwo do czynienia prawdopodobnie z jądrem wędrującym, konsultacja powinna to wyjaśnić a maluszek być może będzie wymagał…
1 odpowiedzi

Dzień dobry, w przypadku wnętrostwa jest wskazane sprowadzenie jadra nie tylko ze względy na plodność ale też ze względu na konieczność dostępności tego jadra do badania palpacyjnego i USG ze…
3 odpowiedzi

Wnętrostwo - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.