Wnętrostwo - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Wnętrostwo - informacje o chorobie

Przyczyny

 
  • hormonalne - hipogonadyzm hipogonadotropowy, nadmiar estrogenów, niedobór AMH, niedobór descendiny
  • anatomiczne - obecność niezamkniętego wyrostka pochwowego otrzewnej, nieprawidłowy przyczep jądrowodu, nieprawidłowa budowa najądrza

Powikłania

  Ułożenie jąder poza moszną powoduje przegrzanie, co może prowadzić do rozwoju nowotworów oraz niepłodności (zatrzymanie produkcji plemników).

Leczenie

  Zdarza się, że w pierwszym roku życia jądra samoistnie zstępują do moszny. Jeśli do tego nie dojdzie, pacjentom podaje się gonadotropinę. W przypadku braku skuteczności konieczny jest zabieg operacyjny  (orchidopeksja).

Diagnoza

  Przeprowadza się wywiad z rodzicami dziecka oraz badanie fizykalne. Przydatne są badania obrazowe, które pozwalają ustalić dokładną lokalizację jąder.
  łac.  cryptorchidismus
  Wada rozwojowa występująca u noworodków męskich. Polega na niewłaściwym umieszczeniu jednego (5 razy częściej) lub obu jąder. Jądra zamiast zstąpić do moszny, zostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Wada dotyka około 4% żywo urodzonych noworodków płci męskiej. 

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - wnętrostwo

Dariusz Basek

Dariusz Basek

Chirurg, Chirurg dziecięcy

Tychy

Tadeusz Niezgoda

Tadeusz Niezgoda

Urolog, Chirurg

Jelenia Góra

Mieczysław Kłapot

Mieczysław Kłapot

Urolog

Gdynia

Jerzy Michajłowski

Jerzy Michajłowski

Urolog

Gdańsk

Jacek Węglorz

Jacek Węglorz

Urolog, Chirurg

Rybnik

Zdzisław Andrzej Leńko

Zdzisław Andrzej Leńko

Chirurg, Urolog

Rzeszów

umów wizytę

Wnętrostwo - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących usługi: Wnętrostwo

Witam, proponuję powtórzyć konsultację. Jeśli do tej pory jądra były w mosznie i są obecne w kąpieli to mamy do czynienia z tzw. wędrującymi jądrami, które wymagają obserwacji. Ponadto nie wyobrażam…
1 odpowiedzi

Wnętrostwem określa się niezstąpienie jądra do moszny. gdzie jądro ma zapewniona prawidłową temperaturę do rozwoju nabłonka plemnikotwórczego. Dojrzewanie tego nabłonka rozpoczyna się ok. 2…
1 odpowiedzi

Szanowny Panie, niestety nie wydaje mi się że uda ta sprawę skonsultować online.
2 odpowiedzi

Wnętrostwo - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.