Rzeżączka - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Rzeżączka - informacje o chorobie

Leczenie

  Terapia ma charakter farmakologiczny i polega na podawaniu domięśniowo penicyliny. W przypadku odporności bakterii na ten lek, podaje się jednorazowe dawki cefalosporyn trzeciej generacji (cefiksym,  ceftriakson) lub chinolonów (ciprofloksacyna,  ofloksacyna,  lewofloksacyna).  U noworodków w ramach profilaktyki wykonuje się zabieg Credégo, polegający na zakropleniu oczu 1% roztworem azotanu srebra.

Diagnoza

  Badania mikroskopowe pobranego materiału (np. wydzieliny z pochwy) okazują się nie zawsze skuteczne. Dlatego dodatkowo prowadzi się hodowlę bakterii w preparacie z pobranej wydzieliny. Nowe techniki pozwalają również  badać wymazy pod kątem obecności genów bakterii (skuteczność bliska 100%).
  łac.  gonorrhoea
  Choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Neisseria gonorrhoeae (dwoinki rzeżączki). Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą płciową, podczas stosunków seksualnych, możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt z przedmiotami należącymi do osoby chorej (ręcznik, pościel). U noworodków może dojść do zakażenia od chorej matki podczas porodu, co prowadzi do gonokokowego zapalenia spojówek i w rezultacie trwałego uszkodzenia wzroku.

Eksperci - rzeżączka

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Katarzyna Bernaciak

Katarzyna Bernaciak

Ginekolog

Toruń

Michal Samberger

Michal Samberger

Ginekolog

Lublin

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny

Konstancin-Jeziorna

Sylwia Cybulska

Sylwia Cybulska

Dermatolog

Wrocław

Monika Łukasiewicz

Monika Łukasiewicz

Ginekolog, Seksuolog

Warszawa

Rzeżączka - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.