Rzeżączka - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Rzeżączka - informacje o chorobie

Leczenie

  Terapia ma charakter farmakologiczny i polega na podawaniu domięśniowo penicyliny. W przypadku odporności bakterii na ten lek, podaje się jednorazowe dawki cefalosporyn trzeciej generacji (cefiksym,  ceftriakson) lub chinolonów (ciprofloksacyna,  ofloksacyna,  lewofloksacyna).  U noworodków w ramach profilaktyki wykonuje się zabieg Credégo, polegający na zakropleniu oczu 1% roztworem azotanu srebra.

Diagnoza

  Badania mikroskopowe pobranego materiału (np. wydzieliny z pochwy) okazują się nie zawsze skuteczne. Dlatego dodatkowo prowadzi się hodowlę bakterii w preparacie z pobranej wydzieliny. Nowe techniki pozwalają również  badać wymazy pod kątem obecności genów bakterii (skuteczność bliska 100%).
  łac.  gonorrhoea
  Choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Neisseria gonorrhoeae (dwoinki rzeżączki). Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą płciową, podczas stosunków seksualnych, możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt z przedmiotami należącymi do osoby chorej (ręcznik, pościel). U noworodków może dojść do zakażenia od chorej matki podczas porodu, co prowadzi do gonokokowego zapalenia spojówek i w rezultacie trwałego uszkodzenia wzroku.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - rzeżączka

Barbara Kumornicka-Nestorowicz

Barbara Kumornicka-Nestorowicz

Dermatolog

Lublin

Alicja Ćwiklińska

Alicja Ćwiklińska

Ginekolog

Lublin

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Przemysław Trzeciak

Przemysław Trzeciak

Dermatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Poznań

Joanna Grześkiewicz

Joanna Grześkiewicz

Ginekolog

Warszawa

Piotr Michniewicz

Piotr Michniewicz

Lekarz rodzinny, Pediatra, Internista

Warszawa

Rzeżączka - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.