Rzeżączka - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Rzeżączka - informacje o chorobie

Leczenie

  Terapia ma charakter farmakologiczny i polega na podawaniu domięśniowo penicyliny. W przypadku odporności bakterii na ten lek, podaje się jednorazowe dawki cefalosporyn trzeciej generacji (cefiksym,  ceftriakson) lub chinolonów (ciprofloksacyna,  ofloksacyna,  lewofloksacyna).  U noworodków w ramach profilaktyki wykonuje się zabieg Credégo, polegający na zakropleniu oczu 1% roztworem azotanu srebra.

Diagnoza

  Badania mikroskopowe pobranego materiału (np. wydzieliny z pochwy) okazują się nie zawsze skuteczne. Dlatego dodatkowo prowadzi się hodowlę bakterii w preparacie z pobranej wydzieliny. Nowe techniki pozwalają również  badać wymazy pod kątem obecności genów bakterii (skuteczność bliska 100%).
  łac.  gonorrhoea
  Choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Neisseria gonorrhoeae (dwoinki rzeżączki). Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą płciową, podczas stosunków seksualnych, możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt z przedmiotami należącymi do osoby chorej (ręcznik, pościel). U noworodków może dojść do zakażenia od chorej matki podczas porodu, co prowadzi do gonokokowego zapalenia spojówek i w rezultacie trwałego uszkodzenia wzroku.

Eksperci - rzeżączka

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Jarosław Krzyżanowski

Jarosław Krzyżanowski

Ginekolog

Łódź

Udaya dev Acharya

Udaya dev Acharya

Dermatolog

Warszawa

Alicja Ćwiklińska

Alicja Ćwiklińska

Ginekolog

Lublin

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Grażyna Kępska

Grażyna Kępska

Dermatolog

Bydgoszcz

Rzeżączka - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.