Klasterowy ból głowy - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Klasterowy ból głowy - informacje o chorobie

  ang.  cluster headache
  Dawniej nazywany był bólem głowy Hortona. Jest bólem napięciowym skupiającym się zazwyczaj wokół oka. Angielskie słowo cluster oznacza m.in. zgrupowanie, skupisko. Napady bólowe mają charakter okresowy, indywidualny dla jednostki. Najczęściej pojawiają się raz lub dwa razy do roku u osób po 20 r. ż. (częściej u mężczyzn). Okres napadowy, tzw. klaster może trwać do kilku miesięcy i objawiać się kilku-, kilkunastominutowymi (do trzech godzin) bólami pojawiającymi się do 8 razy na dobę (także w nocy). Może promieniować do szczęki, karku lub ramienia. Klasterowy ból głowy często bywa nierozpoznany i mylony z bólem migrenowym lub nerwobólem, występuje znacznie rzadziej niż one.

Diagnoza

  Stawiana jest na podstawie wywiadu dotyczącego charakteru bólu, jego nasilenia, częstotliwości oraz lokalizacji. Podejrzenie potwierdzają badania neurologiczne.

Leczenie

  Powinno się odbywać pod nadzorem lekarza specjalisty. Udowodniono, że tlen medyczny wpływa na przebieg ataku i może go przerwać. Chory powinien stale przyjmować leki (np. Imigran-Inject), co zmniejsza występowanie ataków oraz łagodzi ich przebieg. Dobierana jest również indywidualna dieta.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - klasterowy ból głowy

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski

Neurolog

Zabierzów

Beata Kukulska-Pawluczuk

Beata Kukulska-Pawluczuk

Neurolog

Bydgoszcz

Andrzej Malara

Andrzej Malara

Neurolog, Specjalista medycyny estetycznej

Łódź

Andrzej Potemkowski

Andrzej Potemkowski

Neurolog

Szczecin

Izabela Rozmiłowska

Izabela Rozmiłowska

Neurolog

Katowice

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Klasterowy ból głowy - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.