Klasterowy ból głowy - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Klasterowy ból głowy - informacje o chorobie

  ang.  cluster headache
  Dawniej nazywany był bólem głowy Hortona. Jest bólem napięciowym skupiającym się zazwyczaj wokół oka. Angielskie słowo cluster oznacza m.in. zgrupowanie, skupisko. Napady bólowe mają charakter okresowy, indywidualny dla jednostki. Najczęściej pojawiają się raz lub dwa razy do roku u osób po 20 r. ż. (częściej u mężczyzn). Okres napadowy, tzw. klaster może trwać do kilku miesięcy i objawiać się kilku-, kilkunastominutowymi (do trzech godzin) bólami pojawiającymi się do 8 razy na dobę (także w nocy). Może promieniować do szczęki, karku lub ramienia. Klasterowy ból głowy często bywa nierozpoznany i mylony z bólem migrenowym lub nerwobólem, występuje znacznie rzadziej niż one.

Diagnoza

  Stawiana jest na podstawie wywiadu dotyczącego charakteru bólu, jego nasilenia, częstotliwości oraz lokalizacji. Podejrzenie potwierdzają badania neurologiczne.

Leczenie

  Powinno się odbywać pod nadzorem lekarza specjalisty. Udowodniono, że tlen medyczny wpływa na przebieg ataku i może go przerwać. Chory powinien stale przyjmować leki (np. Imigran-Inject), co zmniejsza występowanie ataków oraz łagodzi ich przebieg. Dobierana jest również indywidualna dieta.

Eksperci - klasterowy ból głowy

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Dorota Siemińska-Puciato

Dorota Siemińska-Puciato

Anestezjolog

Warszawa

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny, Pediatra

Konstancin-Jeziorna

Tatiana Bogusławska

Tatiana Bogusławska

Neurolog, Lekarz rehabilitacji medycznej

Kraków

Teresa Zielińska

Teresa Zielińska

Neurolog

Katowice

Elżbieta Hanna Witkowska

Elżbieta Hanna Witkowska

Neurolog

Puławy

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski

Neurolog

Zabierzów

Klasterowy ból głowy - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.