Afta - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Afta - informacje o chorobie

  łac.  aphtosis
  Wykwit na błonie śluzowej jamy ustnej, wargach lub języku. Bolesne owrzodzenie o owalnym kształcie z żółtawym nalotem przykrywającym nadżerkę, otoczone czerwonym pierścieniem, świadczy o stanie zapalnym. Afta ma zwykle około 5 mm średnicy, ale zdarzają się mniejsze lub większe (od 1mm do 2 cm). Najczęściej pojawiają się między 10 a 40 r. ż. Do objawów należą pieczenie i miejscowy ból, a czasem również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Przyczyny

  • urazy mechaniczne, takie jak: uszkodzenie błony śluzowej podczas mycia zębów, czy zabiegu dentystycznego lub przygryzienia
  • niedobory witamin i składników mineralnych: witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego
  • żywność (a dokładniej dodawane do niej konserwanty)
  • przyjmowanie silnych antybiotyków
  • autoagresja komórek
  • zapalenie jelit
  • zakażenie wirusem HIV
  • białaczka (jeśli występuje także leukopenia i małopłytkowość krwi)
A także stres, gorączka, alergie oraz zmiany hormonalne.

Leczenie

  Niekiedy leczenie następuje samoistnie. Wskazane jest unikanie żywności wywołującej nadżerki oraz przyjmowanie witamin i minerałów (witamina B12, żelazo, kwas foliowy). Czasem lekarz może zastosować środki koagulacyjne i przyżegające. Można też stosować leki przeciwbólowe, a także płukanki antyseptyczne (np. napar z szałwii). Powtarzające się, cięższe postacie choroby, wymagają leczenia antybiotykami lub sterydami.
Pojedyncze afty goją się zazwyczaj w ciągu 7 - 10 dni.

Aftoza nawrotowa (stomatitis aphtosa)

  Pojawiające się częściej niż raz w roku afty świadczą o nawrotowej odmianie choroby i wymagają szczególnej troski. Udowodniono, że dużą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne. Jeśli jedno z rodziców chorowało na aftozę nawrotową, 30% dzieci dziedziczy chorobę; jeśli chorowali oboje rodzice – 90%. Rzut choroby trwa od 4 do 8 dni i może się powtarzać przez całe lata. W przypadku aftozy nawrotowej należy się zgłosić na dodatkowe badania w celu wyeliminowania innych chorób.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - afta

Mateusz Marcinkiewicz

Mateusz Marcinkiewicz

Stomatolog, Protetyk

Gdańsk

Maciej Pluciński

Maciej Pluciński

Stomatolog

Dąbrowa Górnicza

Natalia Łuc-Skiba

Natalia Łuc-Skiba

Stomatolog

Kraków

Karolina Bąk

Karolina Bąk

Stomatolog

Kraków

Michał Kulikowski

Michał Kulikowski

Stomatolog

Białystok

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Afta - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: Afta

Proponuję wykonać badania podstawowe: morfologię i CRP. Ze względu na przyjmowanie antybiotyków dziecko jest w grupie ryzyka zakażeń grzybiczych (m.in. jamy ustnej), dlatego przy nawrocie aft…
3 odpowiedzi

Witam, jako kardiolog obawiam się nie będę mogła dużo pomóc, gdyż Pani problem jest spoza mojej dziedziny. Proponuję jeszcze konsultację lekarza chorób zakaźnych oraz lekarza immunologa - stwierdzona…
9 odpowiedzi

Afta - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.