Afta - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Afta - informacje o chorobie

  łac.  aphtosis
  Wykwit na błonie śluzowej jamy ustnej, wargach lub języku. Bolesne owrzodzenie o owalnym kształcie z żółtawym nalotem przykrywającym nadżerkę, otoczone czerwonym pierścieniem, świadczy o stanie zapalnym. Afta ma zwykle około 5 mm średnicy, ale zdarzają się mniejsze lub większe (od 1mm do 2 cm). Najczęściej pojawiają się między 10 a 40 r. ż. Do objawów należą pieczenie i miejscowy ból, a czasem również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Przyczyny

  • urazy mechaniczne, takie jak: uszkodzenie błony śluzowej podczas mycia zębów, czy zabiegu dentystycznego lub przygryzienia
  • niedobory witamin i składników mineralnych: witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego
  • żywność (a dokładniej dodawane do niej konserwanty)
  • przyjmowanie silnych antybiotyków
  • autoagresja komórek
  • zapalenie jelit
  • zakażenie wirusem HIV
  • białaczka (jeśli występuje także leukopenia i małopłytkowość krwi)
A także stres, gorączka, alergie oraz zmiany hormonalne.

Leczenie

  Niekiedy leczenie następuje samoistnie. Wskazane jest unikanie żywności wywołującej nadżerki oraz przyjmowanie witamin i minerałów (witamina B12, żelazo, kwas foliowy). Czasem lekarz może zastosować środki koagulacyjne i przyżegające. Można też stosować leki przeciwbólowe, a także płukanki antyseptyczne (np. napar z szałwii). Powtarzające się, cięższe postacie choroby, wymagają leczenia antybiotykami lub sterydami.
Pojedyncze afty goją się zazwyczaj w ciągu 7 - 10 dni.

Aftoza nawrotowa (stomatitis aphtosa)

  Pojawiające się częściej niż raz w roku afty świadczą o nawrotowej odmianie choroby i wymagają szczególnej troski. Udowodniono, że dużą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne. Jeśli jedno z rodziców chorowało na aftozę nawrotową, 30% dzieci dziedziczy chorobę; jeśli chorowali oboje rodzice – 90%. Rzut choroby trwa od 4 do 8 dni i może się powtarzać przez całe lata. W przypadku aftozy nawrotowej należy się zgłosić na dodatkowe badania w celu wyeliminowania innych chorób.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - afta

Jakub Kowalczyk

Jakub Kowalczyk

Stomatolog

Góra Kalwaria

Magdalena Kerner

Magdalena Kerner

Stomatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Warszawa

Joanna Pieniążek

Joanna Pieniążek

Stomatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Gać

Olesja Szpak

Olesja Szpak

Stomatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Wolsztyn

Ewa Sękalska

Ewa Sękalska

Stomatolog dziecięcy, Stomatolog

Zgierz

Maja Wiśniewska

Maja Wiśniewska

Stomatolog

Warszawa

Afta - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: Afta

Proponuję wykonać badania podstawowe: morfologię i CRP. Ze względu na przyjmowanie antybiotyków dziecko jest w grupie ryzyka zakażeń grzybiczych (m.in. jamy ustnej), dlatego przy nawrocie aft…
3 odpowiedzi

Witam, jako kardiolog obawiam się nie będę mogła dużo pomóc, gdyż Pani problem jest spoza mojej dziedziny. Proponuję jeszcze konsultację lekarza chorób zakaźnych oraz lekarza immunologa - stwierdzona…
9 odpowiedzi

Afta - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.