Dziecko lat 3, od 2 lat ( od kiedy poszło do żłobka) ma afty nawracające, często ze stanem gorączkow

3 odpowiedzi
Dziecko lat 3, od 2 lat ( od kiedy poszło do żłobka) ma afty nawracające, często ze stanem gorączkowym, choć nie zawsze. Mieszkam w Niemczevh i tu pediatra nowi, ze to normalne w tym wieku i wyrośnie z tego. Ostatnio był spokój jakieś 3 mce. Jakie badania powinnam wykonać ? Co może grozić mojemu dziecku ? Ze względu na refluks pęcherza I i II stopnia , przyjmuje antybiotyk profilaktycznie raz dziennie. Dodatkowo podaje jej żurawix junior z Polski 5 ml ( w którym jest wit b12).
Proponuję wykonać badania podstawowe: morfologię i CRP. Ze względu na przyjmowanie antybiotyków dziecko jest w grupie ryzyka zakażeń grzybiczych (m.in. jamy ustnej), dlatego przy nawrocie aft dobrze, jeżeli obejrzy to pediatra właśnie pod kątem ewentualnej grzybicy.

Witam. W pierwszej kolejności należy poprawić odporność Pani dziecka a podawanie przewlekłe antybiotyków pogarsza odporność, z tego też powodu występują afty. W Niemczech są dostępni lekarze homeopaci, którzy bez antybiotyków powinni Pani pomóc. Odpływy pęcherzowo-moczowodowe są niebezpieczne dla górnego odcinka układu moczowego, też mogą być prowadzone przez lekarza homeopatę - bez leków "chemicznych". Pozdrawiam Dr J.Czelej
W diagnostyce różnicowej nawrotowego aftowego zapalenia jamy ustnej trzeba uwzględnić kilkanaście przyczyn - od banalnych jak niepożądane reakcje na niektóre składniki pasty do zębów czy reakcje alergiczne na niektóre pokarmy aż do poważniejszych jak zespoły gorączek nawrotowych (np. PFAPA) lub choroby z kręgu autoimmunologicznych.
Istnieje też pojęcie idiopatycznego aftowego zapalenia jamy ustnej - w którym nie udaje się ustalić przyczyny i które może samoistnie ustąpić.
Proszę spróbować określić sytuacje, w których afty się pojawiają oraz czy są zawsze bolesne czy też nie, może pojawi się wzór, który przybliży rozpoznanie.