Nawracające afty od 8 lat

9 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 25 lat i od ponad 8 lat mam nawracające afty w jamie ustnej. Wychodzą średnio raz w miesiącu i trwają około 10 dni, zazwyczaj jest około 8-10 aft naraz. Wszystkie podstawowe badania dotyczące analizy przyczyn aft, Gastroskopia, kolonoskopia, biopsja szpiku, wymaz z jamy ustnej- te badania OK. Badanie histopatologiczne afty wskazuje tylko na stan zapalny. Stwierdzona neutropenia oraz nietolerancja pokarmowa, jednak mimo zastosowania ponad 1,5 rocznej diety afty nadal wychodzą. Leczenie neutropenii Neupogenem, Accofilem również nie przyniosło skutku. Żadne leczenie oprócz sterydów (Encorton, Medrol) nie przynosi skutków. Po stosowaniu sterydów przez 1,5 miesiaca spokój, po czym znowu wychodzi 10 aft. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jestem załamana. Byłam już u wielu lekarzy w całej Polsce i nikt nie jest w stanie mi pomóc.
Dzień dobry, z tego co widzę jest do dość skomplikowana sprawa i cieżko szczegółowo odpowiedzieć bez zagłębienia sie w całość dokumentacji i badania przedmiotowego. Pozdrawiam

Proszę zbadać kalprotektyne w kale (ilościową), jest to marker procesów zapalnych w jelitach. Czy kolonoskopia była wykonana również z biopsją z jelita cienkiego? Czy przy gastroskopii wykonano biopsje z dwunastnicy?
Witam, jako kardiolog obawiam się nie będę mogła dużo pomóc, gdyż Pani problem jest spoza mojej dziedziny. Proponuję jeszcze konsultację lekarza chorób zakaźnych oraz lekarza immunologa - stwierdzona neutropenia oraz fakt, że sterydoterapia jest skuteczna może świadczyć o tym, że problem jest z zakresu niedoborów odporności lub chorób ogólnoustrojowych jak choroby autoimmunologiczne.
Afty w jamie ustnej, są objawem wielu schorzeń, jak zrozumiałem z opisu powyżej towarzyszą im zaburzenia ze strony krwi i układu immunologicznego. Jeśli poprawa występuje po sterydach a w gastroskopii i kolonoskopii nie ma zmian, pozostaje jeszcze ocena jelita cienkiego najlepiej tzw. kapsułką jelitową. Poszukiwałbym tam ewentualnych zmian charakterystycznych dla Choroby Leśniowskiego Crohna. We wczesnej fazie choroby jest ona czasem skąpoobjawowa. Proszę poszukać dobrego ośrodka gastrologicznego prowadzącego taką diagnostykę. W Polsce jest chyba najbardziej znany ośrodek Pani prof. Rydzewskiej w Warszawie.
Witam
Czy miała Pani oznaczane immunoglobuliny ? Należy zebrać dokładny wywiad dotyczący objawów ze strony układowych chorób tkanki łącznej i wykluczyć je jako przyczynę Pani dolegliwości. Zapraszam na wizytę z całą poprzednią dokumentacją.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na podstawie w/w danych nie można wysnuć związku aft z chorobą płuc- brakuje danych o badaniach radiologicznych klatki piersiowej - jeśli są one prawidłowe - to moim zdaniem nie ma powiązania w/w objawu z chorobą płuc/oskrzeli.
Pytanie jest spoza mojej specjalności, jednak sugeruję konsultację endokrynologa w celu wykluczenia niedoczynności kory nadnerczy (ch. Addisona). Pozdrawiam
Witam, nic Pani nie wspomina o stomatologu,stosowaniu innych leków poza wymienionymi,a pasta do zębów? O jakiej nietolerancji pokarmowej pani pisze?
Jeśli Pani ma tylko nawracające afty w jamie ustnej i żadnych innych objawów ( dolegliwości ),to trudno powiedzieć jaka jest choroba bądź jakie są ich przyczyny.
Innych objawów Pani nie opisała więc najprawdopodobniej ich nie ma. Jednak zapytam się, czy pojawiają się podobne zmiany na wagach sromowych albo w pochwie, Pani czułaby pieczenie albo musiałby to stwierdzić ginekolog. Takie afty występują w toczniu trzewnym ale musiałyby być inne objawy , których Pani nie opisuje i jeszcze innej chorobie- chorobie Bechceta, bardzo rzadkiej i w tej występują też afty( owrzodzenia ) na śluzówkach narządu rodnego ( wargach sromowych, pochwie, szyjce macicy ).
Jeżeli oprócz aft w jamie ustnej ma Pani jeszcze inne, jakiekolwiek objawy, to proszę napisać. pozdrawiam Czesław Drzd