życie na jawie

6 odpowiedzi
Witam. Czy objawy takie jak poczucie życia jak we śnie, ciągłe życie na jawie, brak koncentracji, luki w pamięci, trudnosc z zapamiętywaniem, stany depresji, obraz dwuwymiarowy, wrażenie poruszania się, oddychania przedmiotów, przy poruszaniu się zdaje sobie sprawe, że to nie moje nogi i słabnę. Dzwonienie w uszach, natrętne myśli, rozmyślenia nad życiem i tym, czy ja rzeczywiście istnieje i cały otaczający mnie świat. Mam to od około 15 lat. Utrudnia mi to naukę na studiach i ogólne funkcjonowanie. Mam też nerwic, a stres często potęguje te objawy i nawet otoczki wokół ludzi widzę (jasne i lekko mieniące) . Co to może być? Czy da się z tego wyjść?
Witam. Zalecałabym diagnostykę u lekarza psychiatry. Pozdrawiam

Stany, o których Pani pisze, to mogą być objawy bardzo silnego lęku. To, że trwa to już tak długo wskazuje, że jest jakaś ważna przyczyna i bez pomocy się nie obejdzie. Ważne żeby skonsultować się z psychiatrą, myślę, że potrzebna będzie też psychoterapia.
Zalecam terapię psychoterapeutyczną, poprzedzoną dokładną diagnozą. Konieczne jest najpierw wykluczenie chorób układu nerwowego. 15 lat to długo ale wyjść z tego przy zachowaniu terapii jak najbardziej powinno się udać.
Witam
Proponuję umowienie się na wizytę w celu zebrania dokładnego wywiadu i ewentualnej diagnozy.
Pozdrawiam serdecznie
Podane objawy nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie zaburzenia bez przeprowadzenia badania psychiatrycznego przez lekarza. Stres też potęguje tego typu objawy. Proszę umówić się na wizytę lekarską u psychiatry. Postawienie diagnozy przez lekarza to będzie początek gdyż sama diagnoza niczego nie zmienia w życiu pacjenta. Dopiero podjęcie leczenia farmakologicznego i psychoterapii daje prawdopodobieństwo zmiany. Warto też ustalić, co leży u podłoża tych nieprzyjemnych objawów. Istnieją skuteczne metody leczenia, trzeba jednak ustalić przyczynę.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, być może opisuje Pani symptomy zespołu depersonalizacja - derealizacja.
W Pani wieku może to być spowodowane przemianami hormonalnymi jakie aktualnie w Pani organiźmie zachodzą, silnym stresem, nerwicą, a także zażywaniem różnego rodzaju używek, ale też dysfunkcyjnym środowiskiem socjalnym. Radziłbym na wszelki wypadek odwiedzić psychologa. Pozdrawiam