Jak zdiagnozować zaburzenia osobowości pogranicza?

6 odpowiedzi
Witam. Potrzebuję rozmowy bądź nawet badania psychologicznego dotyczącego występowania u mnie zaburzeń osobowości typu border-line. Chciałabym się upewnić i w razie takiej potrzeby podjąć odpowiednie kroki, jest to jedynie moja autodiagnoza poparta analizą jaką przeprowadziłam na podstawie przyczyn, skutków itp. Co według Pana było by najlepszym posunięciem?
Zaburzenia z pogranicza BPD diagnozuje sie w oparciu o pogłębiony wywiad kliniczny oraz np test SCID II. Doświadczony psychiatra na początek byłby najlepszy by potwierdzić lub wykluczyć Pani auto-obserwacje. BPD często jest mylone z innymi zaburzeniami bądź chorobami np. choroba afektywna dwubiegunowa stąd ważne, by jednak psychiatra przeprowadził swoja diagnostykę. Psycholog może juz wstępnie ocenić na podstawie wspomnianego testu i wywiadu czy mam do czynienia z BPD. Profesjonalista zasugeruje wizytę u psychiatry. Pozostaje więc dla Pani wybór, u kogo zjawi się Pani na początku. Pozdrawiam serdecznie

Sugeruję udanie się do ośrodka zajmującego się leczeniem zaburzeń osobowości i przeprowadzenie diagnostyki, po której specjalista przekaże Pani informacje zwrotne odnośnie diagnozy i ewentualnego leczenia.
Jeżeli zależy Pani na diagnozie, to należy skonsultować się z psychologiem klinicznym lub psychiatrą. A następnie zastanowić nad leczeniem, bo rozumiem, że Pani mierzy się z różnymi trudnościami. Psychoterapia pomaga te trudności zrozumieć i radzić sobie z nimi. Pozdrawiam
Witam Panią,
Aby zdiagnozować osobowość z pogranicza potrzebna jest osobista konsultacja. Na niej można dopytać o różne zachowania (m.in. o impulsywność, drażliwość, o relacje z innymi, wyrażanie złości, samookaleczenia czy próby samobójcze), postawić lub wykluczyć to zaburzenie osobowości i zaproponować odpowiednią terapię. Pozdrawiam i zapraszam
Agata Czaja-Michaud
Witam serdecznie,

w celu diagnozy zaburzeń osobowości zazwyczaj stosuje się pogłębiony wywiad, czasem poparty metodami kwestionariuszowymi. Klinicyści mają wypracowane swoje własne metody, może się Pani zwrócić do psychologa/psychoterapeuty/psychiatry i przedstawić swój problem, a później omówić możliwości pomocy. Na podstawie Pani pytania trudno opracować postępowanie diagnostyczne, jeżeli zdecyduje się Pani na wizytę łatwiej będzie zaproponować odpowiednią do przedstawionego problemu metodę postępowania.

Pozdrawiam.
Zuzanna Maryańczyk
Warto umówić się na konsultację do psychologa/psychoterapeuty i porozmawiać o występujących objawach, na podstawie których wysunięte zostało przez Panią podejrzenie osobowości borderline. W zależności od charakteru pracy psychologa przeprowadzi wywiad ewentualnie poparty rzetelnym badaniem psychologicznym. Jakakolwiek będzie diagnoza, warto postawić sobie pytanie na ile doświadczane trudności komplikują życie i powodują cierpienie, gdyż jeżeli tak jest to warto również rozważyć z psychologiem podjęcie psychoterapii.