Zaburzenie lękowe - jaka terapia najodpowiedniejsza?

6 odpowiedzi
Bardzo proszę o informację, czym powinnam się kierować w poszukiwaniu odpowiedniej dla mnie terapii. Mam za sobą już kilka terapii, indywidualnych oraz grupowych, prowadzonych w nurcie behawioralnym oraz psychodynamicznym. Miałam teraz prawie dwa lata przerwy od jakiejkolwiek terapii. Chciałabym zacząć na nowo i dobrze ulokować swoje problemy i czas. Moje dolegliwości to: zaburzenia lękowe, jakieś elementy z fobii społecznej, wahania nastroju. Z góry dziękuję za rzetelną pomoc.
Szanowna Pani, specjalizuję się w terapii systemowej, swego czasu korzystałam także z narzędzi behawioralno-poznawczych, jednak ostatecznie uznałam je za mniej skuteczne w wymiarze długoterminowym. Wyjątkowość podejścia systemowego polega między innymi na tym, że terapeuta nie wie lepiej co i jak powinien zrobić klient ani też dlaczego tak a nie inaczej funkcjonuje (a to właśnie jest charakterystyczne w podejściu psychodynamicznym i behawioralnym). W tej terapii terapeuta jest raczej partnerem, kimś kto za pomocą odpowiednich narzędzi wspiera klienta w jego poszukiwaniu najlepszych dla siebie rozwiązań. Jak świat światem najcenniejsze dla człowieka jest to co sam wypracuje i osiągnie. W terapii zaburzeń lękowych możliwe jest takie konstruowanie Pani doświadczenia, aby wprowadzało ono nową jakość w myśleniu, przeżywaniu i działaniu - tak, aby lęk mógł okazać się zbędnym towarzyszem Pani życia, gdy tylko zostanie zastąpiony tym czego Pani w istocie potrzebuje. Być może w wyborze terapii warto zwrócić uwagę na te elementy, które intuicyjnie są bliskie Pani sposobowi myślenia, Pani wrażliwości i doświadczeniom. Pozdrawiam i życzę dobrych wyborów.

Witam Panią, uważam że powinna się Pani kierować kompetencjami psychoterapeuty. Z moich doświadczeń wynika, że w przypadku zaburzeń lekowych najlepiej sprawdza się terapia poznawczo behawioralna. Pozdrawiam serdecznie Alicja Giezek
Dzień dobry, zrozumiałem że pani pytanie wynika z wątpliwości i chęci upewnienia się jaka forma pomocy przyniesie skuteczną ulgę w cierpieniu. Zastanawiam się jakie były efekty pani dotychczasowej pracy terapeutycznej, i w jakim nurcie pracowało się pani lepiej. Myślę że warto poszukać i wybrać taką osobę przy której czujemy się zrozumiani, akceptowani a kontakt z nią pozwala nam na bezpieczne podzielenie się swoimi przeżyciami i słabościami. Zachęcam do poszukiwań terapeuty, terapeutki która spełni pani oczekiwania. Pozdrawiam Panią i życzę powodzenia Bartosz Lamch
Witam serdecznie, najchętniej zarekomendowałbym Pani udział w Warsztatach, lub konsultacje indywidualne : youtube.com/watch?v=-9RMB-dLxb4&feature=youtu.be
Zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia nastroju oraz depresje rozprzestrzeniają się wśród Polaków w kraju i zagranicą w tempie epidemii. Ale Ad rem: reprezentuję tzw. holistyczne podejście do dolegliwości człowieka a jeżeli chodzi o psychoterapię określiłbym się jako
terapeutę eklektycznego. Stosuję w związku z tym elementy psychoterapii psychodynamicznej - w rozsądnym stopniu, także procedury psychoterapii behawioralnej
np. desensibilizację czy techniki relaksacyjne które logicznie biorąc w terapii behawioralnej nie mają czego szukać ponieważ ten rodzaj terapii odrzuca oficjalnie pracę z podświadomością, a ja te procedury preferuję. Naturalnie uważam, że terapia, którą ja oferuję jest najlepsza - gdybym w to nie wierzył nie byłbym w ogóle psychoterapeutę. Nie chodzi mi jednak o reklamę własnej osoby, tylko o uświadomienie Pani, że jednoznacznej odpowiedzi nie mogę Pani dać ponieważ nie ma rozwiązań patentowych w leczeniu zaburzeń psychiki ludzkiej. Każdy człowiek
to indywidalność, swoisty mikrokosmos. Diagnoza zaburzenia lękowe, zespół lęku uogólnionego
nerwica lękowa tak naprawdę nic nie mówi dopóki nie znamy przyczyny. A jeżeli nie znamy przyczyny to możemy leczyć jedynie objawy - ale wtedy pacjenci wpadaję w szpony farmacji...
przykro mi jeżeli nie spełniłem Pani oczekiwań. Pozdrawiam i życzę zdrowia, bo ono to największe z błogsławieństw Krzysztof Dudziński
Pani dolegliwości kwalifikują się do pracy w każdym nurcie terapeutycznym. Nie są istotne objawy, a to czy w danym nurcie dobrze się Pani czuje oraz czy dobrze współpracuje się Pani z wybranym psychologiem. W trakcie pierwszych spotkań warto się zastanowić, dlaczego uczestniczyła Pani już w kilku terapiach, co sprawiło, że zmieniała Pani nurty pracy, dlaczego nie została Pani w relacji z jednym psychoterapeutą?
Witam.
Jak rozumiem zamierza Pani podjąć terapię po dwóch latach przerwy.
Z opisu wnioskuję, że do tej pory co najmniej raz zmieniała Pani psychoterapeutę i tym razem planuje wznowić sesje u nowego specjalisty.

Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedniego terapeuty jest kierowanie się przy wyborze pierwszym wrażeniem jakie odnosi Pani przeglądając witrynę internetową danego specjalisty. Po dokonaniu wyboru już podczas pierwszej konsultacji może się Pani upewnić czy dana osoba wzbudza Pani zaufanie i czy jej sposób pracy spełnia Pani oczekiwania.
Jeśli zaś chodzi o nurt psychoterapii doradzam podejście integracyjne. Specjaliści pracujący w tym nurcie są dość elastyczni jeśli chodzi o dobór narzędzi. Mogą łączyć np. techniki behawioralne, psychodynamiczne z podejściem eriksonowskim oraz psychoterapii pozytywnej i innymi.

Jeśli zdecyduje się już Pani na psychoterapię u wybranego specjalisty, korzystnie byłoby dokończyć zaplanowany proces u tej konkretnej osoby. Regularne zmiany terapeutów nie sprzyjają pogłębianiu się więzi zaufania i w praktyce będą utrudniać Pani osiągnięcie głębszego wglądu we własne procesy.
Porzucanie rozpoczętej terapii może wskazywać na kłopoty z podtrzymywaniem i pogłębianiem więzi.
Jeśli zauważyłaby Pani u siebie takie tendencje szczególnie doradzam wytrwałość. Stałość relacji terapeutycznej może okazać się czynnikiem warunkującym leczenie wspomnianych zaburzeń lękowych.