Nerwowość, panika

6 odpowiedzi
Witam, od dłuższego czasu borykam się z silnym bólem w klatce piersiowej, przyspieszonym oddechem, nerwowością odczuciem niepokoju takie dziwne uczucie w klatce piersiowej przypominające " tykanie zegara". Objawy te nasilają się w pracy i na myśl o pracy, stałam się osobą bardzo nerwową, współpracownicy mnie irytują często przez to dochodzi do kłótni między mną a innymi pracownikami, bardzo rzadko zdarza mi się śmiać lub prowadzić pozytywną rozmowę z współpracownikami. Pracuję w służbie zdrowia w systemie 12 godzinnym w związku z czym po pracy mam często przerwę nawet 2 dniową jednak nie jestem w stanie skupić się w tym czasie na innych sprawach myśląc cały czas o pracy. Jak sobie z tym radzić gdzie szukać wsparcia ?
Proszę pójść na konsultację do lekarza psychiatry

Bez bezpośredniego badania nie jestem w stanie pomóc. Proponuję zgłosić się do mnie.
Witam. Opisywane objawy nasuwają podejrzenie zaburzeń nerwicowych a występujące dolegliwości somatyczne wynikają z przeżywanego uczucia niepokoju i lęku. Zanim jednak zgłosi się Pan/Pani do specjalisty psychiatry proszę wykonać podstawowe badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem oceny funkcji tarczycy, jonogramu. Warto tez kontrolnie wykonać EKG. Psychiatra dobierze odpowiednie leki, które spowodują ustąpienie dokuczliwych objawów nerwicowych. W przypadku gdy praca staje się powodem naszego stresu warto pomyśleć o dłuższym odpocznku i/lub zgłosić się także do psychologa, który podpowie jak skutecznie radzić sobie ze stresem, w jaki sposób odpoczywać by niwelować skutki stresu i obciążenia psychicznego, wynikającego z trudnej i odpowiedzialnej pracy. Warto o to zadbać i proszę pamiętać, ze poza nerwica przewlekły stres prowadzi także do tzw. zespół wypalenia zawodowego. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Objawy, które Pani opisuje to somatyczne objawy lęku. Pojawiły się one najprawdopodobniej w wyniku przewlekłego stresu związanego z pracą i przepracowania. Najlepiej byłoby zmienić styl życia, zachować odpowiednie proporcje między ilością pracy i odpoczynku. Warto skorzystać z dostępnych w Internecie technik relaksacji, w celu redukcji reakcji organizmu na stres. Warto skorzystać z wsparcia psychologa. Jeśli nie będzie poprawy można skonsultować się z psychiatrą, który może wesprzeć Panią farmakologicznie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Wymienione przez Panią objawy najprawdopodobniej są pochodzenia nerwicowego, choć należy w takiej sytuacji wykluczyć też kilka innych stanów chorobowych. W zależności od diagnozy można by zaproponować skuteczne leczenie farmakologiczne i/lub psychoterapię. Zapraszam na wizytę
Podobnie jak przy innych zaburzeniach nerwicowych, na pierwszym miejscu jest psychoterapia. Warto zwrócić uwagę czy osoba prowadząca psychoterapię jest certfikowanym psychoterapeutą.