Jak mozna pomóc.

2 odpowiedzi
Witam.Jestem matką córki która od pięciu lat zmaga sie z anoreksją,nie wiem czy to anoreksja czy bulimia bo występują objawy tego i tego.Jak córka była niepełnoletnia a ja zauważyłam problem poszłam z nią do lekarza,chodziła na terapie ale jak osiągnęła pełnoletność to lekarz już ze mną nie chciał rozmawiać,a córka przerwała terapię,bo stwierdziła że sama musi sobie pomóc.Bardzo się o nią martwię ja nie potrafię jej pomóc bo wszystkie moje prośby neguje,ona nie widzi problemu,ja zauważyłam że jest coraz gorzej.Córka ma 21 lat mierzy 156 a waży tak mi mówi 38kg nie wiem czy to prawda.Bardzo się o nią martwię jak jej pomóc.
Witam serdecznie,
Pani córki BMI wynosi 15,61 co świadczy o wygłodzeniu.Prawidłowa waga wynosi pomiędzy: 45 a 61 kg dla kobiety. Jest to bardzo poważny stan zdrowia, który może doprowadzić do wielu konsekwencji natury zdrowotnej: anemia, zaburzeń hormonalnych , krążenia. W przypadku pani córki terapia ambulatoryjna to za mało warto może pomyśleć o stacjonarnym ośrodku gdzie będzie kompleksowa pomoc lekarza internisty, psychiatry, psychoterapeuty i dietetyka. To bardzo trudne jeśli osoba chora nie chce żadnej pomocy z zewnątrz i nie ma wglądu i krytycyzmu w swoją chorobę i objawy. Może jest ktoś w środowisku córki kto także widzi problem i potrafi pokazać jej inną perspektywę, kogo ona sama wysłucha. Gdyby córki BMI spadło do poniżej 14 to jest ok. 33 kg należy hospitalizować córkę jako stan zagrożenia życia.
Życzę wszystkiego dobrego,
BMB

Witam Panią,
Z informacji jakie pani zawarła w treści wiadomości trudno wywnioskować czy córka choruje na anoreksję czy bulimię. Zarówno jedno jak i drugie zaburzenie charakteryzuje się specyficznymi zmianami w życiu człowieka. Niemniej jednak to teraz mniej istotna kwestia. Ważniejsze jest jak córkę nakłonić do leczenia. W takiej sytuacji jaką pani przedstawiła zalecam najpierw osobistą konsultację(pani) z psychoterapeutą który przeprowadzi z panią obszerny wywiad i bardziej szczegółowo pozna problem. Kluczowe jest to czy córka boryka się z anoreksją czy bulimią. W przypadku psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym anoreksję leczy się około roku czasu z różną częstotliwością spotkań. Na początku minimum raz w tygodniu a z czasem rzadziej. W przypadku bulimii leczenie trwa zazwyczaj dłużej i jest trudniejsze w leczeniu. Jest tak dlatego że z bulimią często współwystępuje inne zaburzenie(np.zaburzenie osobowości, depresja, itd). W bulimii gdy współwystępuje inne zaburzenie najpierw leczymy te inne zaburzenia. Są to zaburzenia z osi drugiej o których ewentualnie opowie pani specjalista. Psychoterapeuta w rozmowie z panią będzie miał pod koniec spotkania pomysły i rady dla pani aby zwiększyć szansę na wizytę córki w gabinecie.

Życzę powodzenia i pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski