Wynik posiewu

10 odpowiedzi
Witam jestem w 38 tygodniu ciąży miałam robione badanie na posiew 36 tygodniu mój wynik to 1. Staphylcoccus koagulazo-ujemny wynik nieliczne kolonie i drugi wynik Lactobacillus spp. Wynik liczne kolonie. Jak mam rozumieć wyniki ponieważ martwię się żeby podczas porodu naturalnego nic nie groziło dziecku.
Wynik wskazuje na obecność paciorkowca w pochwie zatem konieczne będzie podanie antybiotyku przed porodem. Lek będzie podany żeby chronić dziecko.
Pozdrawiam,
Katarzyna Jaroszewska

Witam. W 36 tyg ciąży wykonujemy badanie posiewu z pochwy i okolic odbytu w kierunku GBS czyli paciorkowca grupy B (Streptococcus agalactiae group B). W opisie wyniku Pani badania nie ma słowa dotyczącego GBS i nie wiem czy badanie było wykonywane pod tym kątem i bakteria jest nieobecna (powinien wtedy widnieć napis GBS nie stwierdzono), czy w ogóle nie było to badane. Obecność nielicznych kolonii Staphylcoccus koagulazo-ujemny nie powinien Pani martwić a z kolei obecność Lactobacillus spp
jest wręcz pożądana. Pozdrawiam.
Lactobacillus to bakterie kwasu mlekowego tworzące naturalną Pani odporność, więc jak najbardziej dobrze, że są obecne. Jeśli chodzi o Staphylcoccus koagulazo-ujemny to występuje jako kolonizacja najczęściej skóry, błon śluzowych - nie stanowi zagrożenia. Pozdrawiam i powodzenia
Jest to wynik wskazujący na bakterie występujące w pochwie fizjologicznie i najczęściej nie wymagaą leczenia. Nigdy jednak nie można rozpatrywać samych wyników niezależnie od kliniki. Dlatego musi się wywiedzieć lekarz który Panią badał i pobierał wymaz.
jest wszystko ok ;-) pzdr artur mazur kalisz
Szanowna Pani,
W Pani przypadku poród naturalny będzie najlepszym rozwiązaniem dla Pani i dla dziecka.
Z wyrazami szacunku,
CS
W posiewach z pochwy i odbytu szukamy paciorkowców grupy B najczęściej paciorkowiec bezmleczności Streptcoccus agalactie. Wykrycie takiego patogenu powoduje konieczność podania antybiotyku śródporodowo. U pani stwierdzono liczne kolonie pałeczek kwasu mlekowego/prawidlłowa flora bakteryjne/ i nieliczne gronkowca koagulazo ujemnego co może ale nie musi mieć wpływ na stan dziecka - nie wymaga profilaktyki antybiotykowej śródporodowej. Warto przelecZyć się przed porodem lekami p.bakteryjnymi dopochwowymi plus probiotyk.
Wynik posiewu należy interpretować w odniesieniu do sytuacji klinicznej pacjenta. W przypadku zaawansowanej ciąży i porodu ważny jest szczególnie wynik GBS z pochwy i odbytu , czyli paciorkowce, ponieważ w razie ich obecności stosuje się antybiotyk profilaktycznie okołoporodowo. BD
Witam serdecznie, nieliczne kolonie gronkowca nie powinny Pani zagrażać. Pałeczki kwasu mlekowego to flora bakteryjna, której sobie życzymy jak najwięcej w pochwie. Proszę się nie martwić, ale zgłosić się do lekarza prowadzącego, który z jakiegoś powodu ten posiew wykonał.
Pozdrawian
Witam,
Należy wdrożyć antybiotykoterapię zgodnie z dołączonym do posiewu antybiogramem.
z poważaniem
Tomasz Łabiak