Wynik posiewu

10 odpowiedzi
Witam jestem w 38 tygodniu ciąży miałam robione badanie na posiew 36 tygodniu mój wynik to 1. Staphylcoccus koagulazo-ujemny wynik nieliczne kolonie i drugi wynik Lactobacillus spp. Wynik liczne kolonie. Jak mam rozumieć wyniki ponieważ martwię się żeby podczas porodu naturalnego nic nie groziło dziecku.
Wynik wskazuje na obecność paciorkowca w pochwie zatem konieczne będzie podanie antybiotyku przed porodem. Lek będzie podany żeby chronić dziecko.
Pozdrawiam,
Katarzyna Jaroszewska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. W 36 tyg ciąży wykonujemy badanie posiewu z pochwy i okolic odbytu w kierunku GBS czyli paciorkowca grupy B (Streptococcus agalactiae group B). W opisie wyniku Pani badania nie ma słowa dotyczącego GBS i nie wiem czy badanie było wykonywane pod tym kątem i bakteria jest nieobecna (powinien wtedy widnieć napis GBS nie stwierdzono), czy w ogóle nie było to badane. Obecność nielicznych kolonii Staphylcoccus koagulazo-ujemny nie powinien Pani martwić a z kolei obecność Lactobacillus spp
jest wręcz pożądana. Pozdrawiam.
Lactobacillus to bakterie kwasu mlekowego tworzące naturalną Pani odporność, więc jak najbardziej dobrze, że są obecne. Jeśli chodzi o Staphylcoccus koagulazo-ujemny to występuje jako kolonizacja najczęściej skóry, błon śluzowych - nie stanowi zagrożenia. Pozdrawiam i powodzenia
Jest to wynik wskazujący na bakterie występujące w pochwie fizjologicznie i najczęściej nie wymagaą leczenia. Nigdy jednak nie można rozpatrywać samych wyników niezależnie od kliniki. Dlatego musi się wywiedzieć lekarz który Panią badał i pobierał wymaz.
jest wszystko ok ;-) pzdr artur mazur kalisz
Szanowna Pani,
W Pani przypadku poród naturalny będzie najlepszym rozwiązaniem dla Pani i dla dziecka.
Z wyrazami szacunku,
CS
W posiewach z pochwy i odbytu szukamy paciorkowców grupy B najczęściej paciorkowiec bezmleczności Streptcoccus agalactie. Wykrycie takiego patogenu powoduje konieczność podania antybiotyku śródporodowo. U pani stwierdzono liczne kolonie pałeczek kwasu mlekowego/prawidlłowa flora bakteryjne/ i nieliczne gronkowca koagulazo ujemnego co może ale nie musi mieć wpływ na stan dziecka - nie wymaga profilaktyki antybiotykowej śródporodowej. Warto przelecZyć się przed porodem lekami p.bakteryjnymi dopochwowymi plus probiotyk.
Wynik posiewu należy interpretować w odniesieniu do sytuacji klinicznej pacjenta. W przypadku zaawansowanej ciąży i porodu ważny jest szczególnie wynik GBS z pochwy i odbytu , czyli paciorkowce, ponieważ w razie ich obecności stosuje się antybiotyk profilaktycznie okołoporodowo. BD
Witam serdecznie, nieliczne kolonie gronkowca nie powinny Pani zagrażać. Pałeczki kwasu mlekowego to flora bakteryjna, której sobie życzymy jak najwięcej w pochwie. Proszę się nie martwić, ale zgłosić się do lekarza prowadzącego, który z jakiegoś powodu ten posiew wykonał.
Pozdrawian
Witam,
Należy wdrożyć antybiotykoterapię zgodnie z dołączonym do posiewu antybiogramem.
z poważaniem
Tomasz Łabiak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.