„woda” w kolanie a planowana ciąża…

3 odpowiedzi
Witam, w styczniu lekko uderzyłam się w kolano, w lutym pojawiła się "woda w kolanie", niewielki ból, trzy razy miałam ściąganą wodę w kolanie u ortopedy, 2 razy dostałam zastrzyk w kolano (pod skórę) Diprophos, było zrobione USG. Po tych zabiegach przestało bolec mnie kolano, czasami pojawiała się niewielka opuchlizna na kolanie, czasami jej nie było, od wiosny aż do teraz normalnie wspinałam się, chodziłam po górach, jeździłam na rowerze, ten niewielki obrzęk kolana w niczym mi nie przeszkadzał. Tydzień temu pojawiła się opuchlizna znacznie większa i zaczęło trochę boleć kolano, poszłam do ortopedy i on stwierdził zapalenie kaletki maziowej w kolanie, zrobił USG, ściągnął wodę z kolana (płyn krwisty), dał zastrzyk Diprophos i zaleca operację…ale ja planuję teraz zajście w ciążę, na sierpień mam zaplanowaną stymulację hormonalną, a potem in vitro…teraz się do tego przygotowuje…i w związku z tym mam pytanie-czy takie zapalenie kaletki, zbierająca się „woda” w kolanie to cos groźnego dla organizmu? Czy powinnam przełożyć to in vitro i poddać się operacji? Czy takie problemy z kolanem są zagrożeniem dla ciąży, dla dziecka? Nie wiem co robić, co wybrać operacje czy in vitro…
Witam,
Tego typu zaburzenia nie są bezpośrednim zagrożeniem dla płodu ale jest tam z pewnością stan zaplany, który zawsze może utrudnić zajście w ciążę ale należy to skonsultować z ośrodkiem wykonującym in vitro.
z poważaniem
Tomasz Łabiak

Problemy z kolanem nie są żadnym zagrożeniem dla planowanej ciąży. problem jest inny: ciąża to 9 miesięcy obciążenia również dla Pani układu kostno-stawowego. Pytanie do opekuna ortopedy i prowadzącego ciążę: czy lepiej dla Pani- nie dziecka jest rozwiązać teraz problem stawu czy nie ma to istotnego współznaczenia. Poniekąd można ciążę spędzić w pełni relaksując układ stawowy. Ja nie byłbym za tym rozwiązaniem. Aktywność fizyczno-ruchowa w ciąży jest ważna. Niech Pani opiekunowie; ginekolog i ortopeda "dogadają się" w tej kwestii.Pozdrawiam
Witam Panią.
Problemy z kolanem nie powinny istotnie wpływać na peroces przygotowania, zachodzenia w ciążę i jej przebieg. Osobnym pytaniem jest na ile choroba kolana uprzykrzy ciążę,a ciąża ograniczy zakres stosowanego leczenia na kolano. Proponuję również uzupełniającą konsultację reumatologa przed rozpoczęciem leczenia ginekologicznego.
Pozdawiam, Sobiesław Kaszowicz