Witam,
Zwracam się z zapytaniem o dobór psychoterapii - jaki nurt byłby najlepszy przy trudnym dzieciństwie?
Zastanawiam się nad nurtem psychodynamicznym, czy jest to trafiony wybór?
Pozdrawiam
lek. Piotr Markowski
lek. Piotr Markowski
Psychiatra, Psychoterapeuta, Psychiatra dziecięcy
Warszawa
Nie można mówić o najlepszym wyborze. Tak naprawdę już coraz więcej nurtów, to znaczy coraz więcej badań, że wiele nurtów ma udowodnioną skuteczność. W piśmiennictwie możemy przeczytać, że tak naprawdę leczy już sama relacja, nie leczy zaś psychoterapia rzadsza niż raz w tygodniu. Generalnie przy zaburzeniach lękowo-depresyjnych stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną, przy zaburzeniach osobowości głównie psychodynamiczną. Czy trudne dzieciństwo doprowadziło u Pani do którejś z tych diagnoz? Na to pytanie już nie jestem w stanie odpowiedzieć.

mgr Aleksandra Brzezińska
mgr Aleksandra Brzezińska
Psychoterapeuta, Terapeuta
Toruń
Dzień dobry,
Nigdy nie pracowałam nurtem psychodynamicznym więc nie wiem jak to wygląda w praktyce. Trudno mi też odpowiedzieć na to pytanie ze względu na małą ilość informacji. Pozdrawiam serdecznie.

mgr Aleksandra Bienert
mgr Aleksandra Bienert
Terapeuta, Psychoterapeuta, Biegły sądowy
Sieradz
Szanowna Pani,
Trudno jest jednoznacznie wskazać najlepszy wybór. Zachęcam do konsultacji psychologicznej, podczas której przedstawi Pani swoją sytuację a terapeuta zaproponuje odpowiednie metody pracy.
Osobiście jednak uważam, że ważniejszy, od doboru nurtu psychoterapii, jest dobór psychoterapeuty – w jego towarzystwie powinna się Pani czuć komfortowo i bezpiecznie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Aleksandra Bienert

mgr Katarzyna Wojciechowska
mgr Katarzyna Wojciechowska
Psychoterapeuta
Katowice
Witam,
Z pewnością psychoterapeutka/ psychoterapeuta pracująca/y w nurcie psychodynamicznym jest w stanie towarzyszyć Pani/Panu w procesie przyglądania się trudnemu dzieciństwu. Dlatego, jeśli chodzi o modalność w psychoterapii, jest to dobry wybór.
Wybierając osobę, z którą chce Pani/Pan pracować warto również sprawdzić, czy posiada ona/on certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu psychoterapeuty, lub czy jest w procesie certyfikacji. Innym wskazaniem w wyborze psychoterapeutki/psychoterapeuty jest informacja, czy osoba ta korzysta z regularnej superwizji (rodzaju kontroli jego pracy) z superwizorem do tego uprawnionym. Te informacje zwyczajowo można odnaleźć w treści umieszczonej na stronach internetowych.
Kolejnym ważnym elementem przy wyborze psychoterapeuty jest rodzaj relacji jaki psychoterapeuta buduje z Panią/Panem podczas sesji, ponieważ jak pokazują badania to właśnie relacja (a nie modalność psychoterapii) jaką buduje terapeuta z klientem wpływa na efektywność lecznicza w procesie psychoterapeutycznym. Dlatego warto podczas pierwszych sesji sprawdzić czy czuje się Pani/Pan bezpiecznie i czy jest Pani/Pan w stanie zaufać wybranej osobie w procesie powierzania swoich trudności.
Życzę dobrego wyboru i pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Wojciechowska

mgr Aneta Pisz
mgr Aneta Pisz
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Katowice
Dzień dobry
Wybór nurtu psychoterapii jest sprawą bardzo indywidualną i uzależnioną od kilku czynników. Niektórymi z nich może być częstotliwość spotkań, ilość czasu przeznaczonego na jej trwanie, sposób prowadzenia (czy bardziej poznawczo, czy w transie i relaksie ) Myślę ,że jeżeli jest to ten dobry czas i chęć do zatrzymania się , chęć do zmiany to wtedy każda droga na swój sposób doprowadzi do celu.Obok Terapii Psychodynamicznej, która jest procesem długotrwałym (nawet kilka lat) są inne (tzw.krótkoterminowe) np. Systemowa, która przygląda się całej rodzinie i relacjom pomiędzy jej członkami,sięga przez swoje metody np genogramowe do wcześniejszych pokoleń i tam niejednokrotnie znajduje rozwiązanie.Jest też terapia Ericksonowska, Transkulturowa psychoterapia pozytywna, Terapia Koherencji.
Pozdrawiam serdecznie Aneta

mgr Edyta Olczak-Kaczoń
mgr Edyta Olczak-Kaczoń
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Najważniejsze aby podjąć pracę nad sobą. Jeśli nurt psychodynamiczny spełnia oczekiwania to trzeba iść za ciosem, choć sama prowadzę psychoterapię humanistyczno-doświadczeniową, uważan, że każdy nurt ma swoje zalety.

mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Żyrardów
Witam. Polecam terapię schematu, która pomaga w poradzeniu sobie z licznymi problemami psychologicznymi, trudnościami w relacjach z bliskimi, czy też bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa. W terapii schematów szczególny nacisk położony jest na problematyczne emocje (obok trudności w myśleniu i zachowaniu), doświadczenia z dzieciństwa (jako źródła problematycznych wzorców zachowań) oraz relację terapeutyczną, która pojmowana jest jako relacja ograniczonego powtórnego rodzicielstwa. Zatem w sytuacji obecności trudnych wczesnodziecięcych doświadczeń to podejście wydaje się być jednym z możliwych rozwiązań. Pozdrawiam

mgr Marcin Bańka
mgr Marcin Bańka
Psychoterapeuta, Terapeuta, Psycholog
Koszalin
Witam. Wybór podejścia jak i samego terapeuty to bardzo indywidualna sprawa. Ja osobiście pracuję w innym podejściu. Najlepiej zapoznać się z tym co oferują różne nurty psychoterapii i wybrać ten, który będzie najbliższy naszemu przekonaniu. Na marginesie dodam, że nie jest istotne podejście jakie prezentuje dany terapeuta a to czy jesteśmy gotowi na zmianę czy nie. Wszystkie podejścia ukierunkowane są na poprawę życia klienta. Pozdrawiam

dr n. med. Rafał Kuźniewski
dr n. med. Rafał Kuźniewski
Psycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta
Bydgoszcz
Polecam terapie w nurcie psychodynamicznym.
Pozdrawiam

mgr Anna Cylwik
mgr Anna Cylwik
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Badania wskazują, że nie sam nurt, ale kształt relacji terapeutycznej ma istotne znaczenie dla pracy terapeutycznej. Innymi słowy, warto posłuchać swej intuicji i podjąć terapię u specjalisty z którym ma się dobry kontakt i poczucie bezpieczeństwa. Warto podjąć terapię u certyfikowanego specjalisty z doświadczeniem. Polecam zarówno podejście psychodynamiczne, jak i integracyjne. Ja pracuje w tym drugim nurcie.

mgr Piotr Włodarczyk
mgr Piotr Włodarczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Dzień dobry. Psychoterapeuta psychodynamiczny jest dobrym wyborem, gdyż będzie można podczas terapii zrozumieć skąd wywodzą się Pani/Pana różne trudności, zrozumieć je i przepracować. Pozdrawiam

mgr Małgorzata Sęczkowska
mgr Małgorzata Sęczkowska
Psychoterapeuta, Psycholog, Psycholog dziecięcy
Łódź
Dzień Dobry,
Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie warto by było poznać cele, które chce się osiągnąć poprzez psychoterapię. Warto by było również nazwać w czym trudne dzieciństwo przejawia się obecnie lub jakie powoduje objawy. Trochę upraszczając odpowiedź, jeśli celem miałaby być analiza okresu dzieciństwa i jego wpływ na życie dorosłe to nurt psychodynamiczny wydaje się słusznym wyborem. Taki proces terapeutyczny byłby dłuższy. Jeśli natomiast celem miałoby być poradzenie sobie z określonymi problemami obecnego funkcjonowania np. lękami, negatywnymi myślami itp. dobrym kierunkiem mogłaby być terapia poznawczo-behawioralna. Najczęściej jest to terapia krótkoterminowa, zatem proces terapeutyczny mógłby być krótszy.
Podsumowując, o wyborze rodzaju terapii może zdecydować wiele czynników. Kluczowym wydaje się sprecyzowanie celów, które chce się osiągnąć.
Pozdrawiam

 Barbara Andrusikiewicz
Barbara Andrusikiewicz
Psychoterapeuta, Terapeuta, Psycholog
Kraków
Przeżycia z okresu dziecięcego zwłaszcza gdy wspominamy o tzw trudnym dzieciństwie są związane z przebywaniem w warunkach ciągłego stresu. Takie sytuacje traumatyzują. Niestety warunki związane z tzw. trudnym dzieciństwem nie mają nic wspólnego z nagłym doświadczeniem stresu, towarzyszącym sytuacji najczęściej opisywanej jako traumatyzująca, jednak ciągła ekspozycja na stres także traumatyzuje. Wydaje mi się, że decyzja związania z pytaniem o wybór nurtu wobec potrzeby pracy z traumą powinna się wiązać z wyborem terapeuty, który ma doświadczenie z praca w obszarach traumy. Wybór związany i ograniczony koncentrowaniem się na nurcie w jakim pracuje terapeuta może się okazać niewystarczający - bardzo dobry specjalista pracujący psychodynamicznie niekoniecznie będzie "biegły" w obszarach związanych z traumami w tym z wczesną traumą.

dr Marcin Luty
dr Marcin Luty
Psychoterapeuta, Psycholog
Kraków
Nasze najwcześniejsze relacje przywiązaniowe stanowią podwaliny struktury umysłu. Inaczej mówiąc relacje dziecka z osobami z jego najbliższego otoczenia kształtują jego tożsamość. Jego samoocenę, niezależność, umiejętność radzenia sobie z trudnościami czy schemat tworzenia bliskich związków w dorosłym życiu.

Właśnie z tego powodu, a nie żadnego innego, mądry terapeuta psychodynamiczny sięga do analizy dzieciństwa. Nie chodzi o to, żeby rozpamiętywać przeszłość, ale o to, żeby ją zrozumieć, być może przeżyć żałobę tak, by nie pochłaniała on więcej czasu i energii. Na podstawie wiedzy, którą posiadam i doświadczenia moich pacjentów tak rozumiana terapia przynosi wielowymiarowe korzyści.

mgr Tomasz Kościelny
mgr Tomasz Kościelny
Psychoterapeuta
Warszawa
Witam, zdecydowanie psychodynamiczny.

mgr Anna Orłowska
mgr Anna Orłowska
Psychoterapeuta
Grudziądz
Każdy człowiek jet inny. Jednak decydujace znaczenie ma człowiek z którym pracujesz a nie metody którymi docierasz do celu, który sobie wyznaczasz. Pozdrawiam

mgr Alina Wiśniewska
mgr Alina Wiśniewska
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Sopot
Psychodynamiczny lub jeszcze lepiej psychoanalityczny. Powodzenia

mgr Agnieszka Brzozowska
mgr Agnieszka Brzozowska
Psychoterapeuta, Psycholog
Lublin
Nurt psychodynamiczny sięga do "głębi"-nie tylko tego, co jest zapamiętane, ale także do treści nieświadomych. Odkrywa znaczenia i istotę pewnych schematów. Pozdrawiam

 Joanna Agnieszka Giza
Joanna Agnieszka Giza
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Proszę spróbować poszukać psychoterapii prowadzonej przez psychiatrę. Polecam PTPsychiatryczne.

mgr Justyna Wojciechowska
mgr Justyna Wojciechowska
Psychoterapeuta, Psycholog
Przemyśl
Dobry wieczór,
Jeśli wiemy, że chcemy pracować nad swoim dzieciństwem,musimy wybrać taki nurt psychoterapii, który zajmuje się doświadczeniami z dzieciństwa. Jest to na pewno nurt psychodynamiczny, ale nie tylko. Np. psychologia procesu (POP) którą ja się zajmuję, również pracuje z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości, jeśli jest taka potrzeba.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska

mgr Iwona Piórkowska
mgr Iwona Piórkowska
Psychoterapeuta, Terapeuta
Zabrze
Witam,
rzeczywiście przyjęło się, że nurt psychodynamiczny odnosi się do dzieciństwa. Ja pracuję w nurcie Gestalt, który skupia się na Tu iTeraz. Jednak wszystko to, co pojawia się w kontakcie między Klientem a mną , zwłaszcza kiedy są to trudne emocje, ma odniesienie do Jego historii.
Zatem przyglądamy się temu, po to aby znaleźć rozwiązanie Jego problemów. Rozumiem rozterki. Wybór terapeuty nie jest łatwa sprawą. Czasami potrzebna jest konsultacja, żeby Klient poczuł, czy dany terapeuta po prostu mu odpowiada, czy czuje się bezpiecznie w kontakcie z nim. Jeżeli choć trochę rozwiałam wątpliwości, to cieszę się. Pozdrawiam i trzymam kciuki za wybór i dalsze decyzje. Iwona

mgr Marta Bogusławska-Michniak
mgr Marta Bogusławska-Michniak
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Witam,
tak, nurt psychodynamiczny lub humanistyczny będzie dobrym wyborem,
Pozdrawiam

dr Andrzej Augustynek
dr Andrzej Augustynek
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Kraków
Moim zdaniem poznawczą behawioralna

mgr Agnieszka Bąk
mgr Agnieszka Bąk
Psycholog, Psychoterapeuta
Opole
Dzień dobry. Psychoterapeuci pracujący w nurcie psychodynamicznym zajmują się tematyką trudnego dzieciństwa. Według mnie najważniejsza jest relacja z psychoterapeutą, poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, a to potrafią oczywiście zapewnić psychoterapeuci z pozostałych nurtów, dlatego też po prostu polecam spotkać się ze specjalistą i zobaczyć jak Pan/Pani będzie się czuł/a w kontakcie z tą osobą.
Pozdrawiam
Agnieszka Bąk

mgr Adrian Olesiak
mgr Adrian Olesiak
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam serdecznie,

Żeby dokładnie oszacować odpowiedni nurt w psychoterapii, niezbędna jest większa liczba informacji.
Jeśli pójdzie się na konsultacje z psychoterapeuta pracującym w podejściu integracyjnym to zostanie wybrane odpowiednie podejście do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.