Witam! Od pewnego czasu coś dzieje się z moją psychiką. Zaczął mnie przerażać kosmos i wszystko co s

2 odpowiedzi
Od pewnego czasu coś dzieje się z moją psychiką. Zaczął mnie przerażać kosmos i wszystko co się z nim wiąże. Gdy pomyśle o ogromie jego rozmiarów i poruszjacych sie planetach odczuwam strach przed tym, że wszystko sie w nim porusza i nie można tego zatrzymać. Myśli o tym kołaczą mi się w głowie prawie cały czas, niemogę tego wyrzucić z głowy. Te myśli to jakaś choroba? Jak to leczyć? Do kogo się zgłosić?
Może to być choroba, może też być wariant normy. Z tego krótkiego postu niewiele wynika, potrzebne jest badanie psychiatryczne, żeby stwierdzić, czy to choroba i czy należy ją leczyć. Pozdrawiam.

Proszę spojrzeć na kosmos trochę od innej strony - zamiast lękowej (wszystko się w nim porusza) w kierunku raczej naukowej, takiej trochę inżynierskiej :) Otóż na każdy obiekt działają siły zgodnie z prawami fizyki. I każdy obiekt, czy to planeta, gwiazda, galaktyka, itp., oddziałuje określoną siłą na inne obiekty. Siły te są precyzyjne, a siła grawitacji to chyba najbardziej fascynująca siła. Kosmos jest pełen harmonii i doskonałości - tak by pewnie powiedział kazdy fizyk czy astronom. Być może samo zdanie sobie sprawy z tego faktu pozwoli na początek poczuć ulgę i złagodzi łęk. To, że świat się porusza, jest prawidłowe. I bardzo potrzebne.
W takiej sytuacji warto jest oczywiście porozmawiać z lekarzem psychiatrą - jeśli Pańskie obawy rzeczywiście są na tyle uciążliwe i utrudniają funkcjonowanie. Natomiast warto także porozmawiać z psychologiem - bardzo zachęcam - tutaj bowiem, w bezpiecznej atmosferze, z empatią i uwagą zostanie Pani / Pan wysłuchana/y, tutaj będzie czas i miejsce by rozważyć, co niepokojącego postrzega Pani / Pan w ruchu ciał niebieskich, czy ma to związek z czymś, czego doświadczamy w życiu, z myślami, emocjami, wydarzeniami? Czy może z relacjami z ludźmi, które przecież także są niejako ciągle 'w ruchu'? Tych odniesień i związków może być bardzo wiele. Zawsze warto szukać i próbować sobie pomóc. Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie :)