Witam , mam problem z wagą , gdy patrzę na siebie w lustrze i ogólnie widzę siebie , że jestem z nad

5 odpowiedzi
Witam , mam problem z wagą , gdy patrzę na siebie w lustrze i ogólnie widzę siebie , że jestem z nadwagą choć moi bliscy i przyjaciele twierdzą , że jestem za chuda . Wciąż próbuje chudnąć a efektów nie widzę jakby wszystko stało w miejscu . Bardzo mało jem czasami zdarzy mi się nie jeść kolacji . Mam 13 lat mam 170 cm wzrostu i waże 51kg . Mogę cierpieć na anoreksję ?
Dzień dobry,
Sugeruję wykonać pełen panel badań laboratoryjnych, skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu oraz psychodietetykiem. Ze względu na niewielkie porcje spożywanych posiłków bardzo szybko można doprowadzić do niedożywienia organizmu w odniesieniu do makroskładników, witamin i składników mineralnych, co w tak młodym wieku jest niebezpieczne ze względu na rozwój organizmu. Dodatkowo niska masa ciała może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych oraz pogłębienia się problemu dotyczącego zaburzeń odżywiania.
Pozdrawiam,
Mgr inż. Klaudia Kotecka-Majchrzak

Witam serdecznie

Jesteś młodą dziewczynką, wiec naturalnym jest, ze szukasz akceptacji siebie. Jednym w Twoim wieku nie podobają się włosy, innym figura, jeszcze inne dziewczyny nie lubią swojego charakteru. Akceptacja siebie jest podstawą do Twojego dalszego rozwoju, jeśli martwi Cię to co czujesz skonsultuj się z psychologiem, z pewnością rozmowa z nim pomoże Ci zrozumieć siebie. Twoja waga i wzrost wskazują, zę jesteś szczupłą dziewczyną, ale żeby poprawić swój wygląd warto zastosować się do zasad racjonalnego odżywiania, oraz wprowadzić treningi. Poczucie, ze robimy coś dla siebie dodaje nam skrzydeł, a ciało z pewnością odwdzięczy się fajną, smukła sylwetką. Pamiętaj, że złe odżywianie, ocenianie siebie może pogłębić problem i doprowadzić do licznych zburzeń.
Dzień dobry,
Podejrzewam występowanie u Pani zaburzeń odżywiania w tym anoreksji.Zalecałabym wizytę u Psychodietetyka lub specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego:psychologa, psychiatry.
U podstaw zaburzeń odżywiania w tym anoreksji leży zaburzony obraz własnego ciała. Zaburzenia odżywiania leczy się w zespole teraputycznym w skład którego powinien wejść: dietetyk kliniczny/ psychodietetyk oraz psychiatra, psychoteraputa a także jeśli to konieczne lekarze innych specjalności z uwagi na możliwe powikłania somatyczne będące następstwem zaburzeń odzywiania w tym anoreksji.
pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Z przedstawionych przez Panią informacji można podejrzewać anoreksję, natomiast należy pamiętać, iż diagnozę może postawić jedynie psychiatra i to do niego w tym celu należy się udać. Z pewnością ma Pani zaburzony obraz własnego ciała, co z różnych względów (m.in. kultura czy standardy) jest niestety coraz częstsze w Pani młodym wieku. Warto rozważyć konsultację u psychoterapeuty specjalizującego się w pracy z obrazem ciała, a także skorzystanie z pomocy psychodietetyka/dietetyka. Taka interdyscyplinarna interwencja z pewnością będzie bardzo wskazana i pomocna w Pani przypadku, także jeśli ma Pani ku temu możliwość, to gorąco polecam. Trzymam kciuki i życzę wszystkiego dobrego!

Pozdrawiam serdecznie,
Artur Przybyłowski
Rozumiem, że martwisz się o swoją masę ciała i wygląd, a jednocześnie dostrzegasz różnicę między tym, co widzisz w lustrze, a tym, co mówią Ci Twoi bliscy i przyjaciele. To, co widzimy w lustrze, nie zawsze odzwierciedla rzeczywistości, a ocena masy ciała i wyglądu zależy od wielu czynników, takich jak proporcje ciała, masa mięśniowa, poziom tkanki tłuszczowej itp.

Jednakże, zauważam, że mówisz o próbach chudnięcia, mimo iż ważysz już stosunkowo niewiele jak na swój wzrost. Również fakt, że czasami nie jesz kolacji może sugerować, że masz problemy z odżywianiem i kontrolą masy ciała. Z tego powodu, zalecam skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia, aby ocenić Twoje zdrowie i styl życia oraz żywienia.

Jeśli chodzi o podejrzenie anoreksji, to jest to poważna choroba psychiczna związana z zaburzeniem odżywiania. Najważniejszym objawem anoreksji jest skrajna niechęć do jedzenia, która prowadzi do utraty masy ciała, a także zaburzeń emocjonalnych, takich jak niskie poczucie własnej wartości, obsesja na punkcie wagi i kształtu ciała. Jeśli martwisz się, że masz anoreksję, zalecam jak najszybszą wizytę u lekarza lub specjalisty ds. zaburzeń odżywiania, którzy zdiagnozują i pomogą Ci w leczeniu choroby.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze i warto dbać o nie w sposób odpowiedzialny.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online