Witam, mam 20 lat i od pewnego czasu mam problem ze sobą. Cały czas przejmuje się wszystkim. Przejmu

2 odpowiedzi
Witam, mam 20 lat i od pewnego czasu mam problem ze sobą. Cały czas przejmuje się wszystkim. Przejmuje się szkołą, korepetycjami, pracą. W mojej głowie zaraz pojawiają się negatywne myśli. Cały czas się czymś stresuje, przeżywam, boje się czegoś, czasem może niepotrzebnie. Brak u mnie pewności siebie. Nie jestem asertywny, nie umiem odmawiać. Czuję, że inni mają lepsze życie ode mnie. Nie mają tyle zmartwień co ja, nie przejmują się takimi bzdurami jakimi ja się przejmuję. Jeśli mam z kimś szczerze porozmawiać, to strasznie się tym stresuje. Boje się komuś powiedzieć prawdę, albo odmówić, bo boje się, że komuś będzie przykro albo będzie na mnie zły. Mam również problemy z podejmowaniem decyzji. Ciężko jest mi podjąć decyzję, często proszę o pomoc inne osoby. Mam problem również z zamykaniem drzwi. Często sprawdzam je kilkakrotnie, czy napewno je zamknąłem lub czy na sprawdzianie rozwiązałem wszystkie zadania. Boje się późniejszych konsekwencji gdybym tego nie zrobił. Ostatnio czas najlepiej spędza mi się w domu, w łóżku. Spotykam się z przyjaciółmi, lecz niechętnie. Ciągle chce mi się spać, nie mam na nic ochoty, nie mam energii. Nie mam chęci do życia. Stałem się strasznie leniwy. Zapisałem się na terapię u specjalisty. Przepisał mi witaminy i kazał wykonywać w domu Trening Jacobsona i zrobić fiszki z dobrymi myślami. Niestety z powodu mojego lenistwa, braku chęci do niczego nie wykonuje zadań zleconych od terapeuty. Boje się, że ta terapia nie przyniesie żadnych skutków. Myślałem, żeby udać się do psychiatry po leki, ale trochę się boję. Nie wiem co robić.
Dzień dobry,
na pewno dobrym pomysłem będzie szczera rozmowa z terapeutą. Jeżeli nie działają jakieś zaproponowane techniki, warto to omówić. Wizyta u psychiatry również jest dobrym pomysłem. Stara, dobra zasada mówi, że na dwóch nogach stoi się pewniej niż na jednej. W psychologii rozumiemy to tak, że jedną nogą jest terapia, a drugą psychiatria.
Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Chcę napisać wprost, że nic bez Pana udziału samo się nie stanie. Leki od psychiatry (niektóre) mogą nieco pomóc; ale nie zmodyfikują Pana myślenia - temu służy podjęcie regularnej psychoterapii i to najskuteczniejszej w obszarze OCD - a za taką uchodzi terapia poznawczo - behawioralna, bo posiada udokumentowane dowody.

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Joanna Dymkowska

Joanna Dymkowska

Psycholog

Warszawa

Joanna Kwaśniewska

Joanna Kwaśniewska

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 169 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.