Tycie mimo diety

24 odpowiedzi
3 tygodnie temu rozpoczęłam odchudzanie. Mam 163 cm wzrostu i ważyłam 51kg. Chcę schudnąć 5-6kg. Przez dwa pierwsze tygodnie schudłam 2kg. Jednak w ciągu ostatniego tygodnia przytałam i ważę tyle, ile na pocżatku - 51kg. Przytyłam mimo stosowania diety. Jem zdrowe produkty - jajka, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, kaszę orkiszową, kurczaka na parze, warzywa i owoce. Piję dużo wody z cytryną i imbirem. Ćwiczę 2-3 razy w tygodniu. Mimo tego przytyłam. Dlaczego? Dodam, że nie jestem przed okresem.
Anna, 22
Pani Anno,
W odpowiedzi na to pytanie musiałabym wykonać Pani pomiar składu ciała (zobaczyć jaka jest w ciele zawartość tkanki wodnej, tluszczowej i mięśniowej) oraz przeprowadzić dokładny wywiad żywieniowy.
Moja odpowiedź wynika z tego, że powodów może być kilka: źle dopasowana kaloryczność diety, zmiana z proporcji między tkanką tłuszczową a beztłuszczową na korzyść tej drugiej i inne. Dodam także, że według BMI nie ma Pani nadwagi, ale w celu oceny najlepiej byłoby wykonać pomiar składu ciała metodą BIA.

Pozdrawiam,
Małgorzata Różańska
Dietetyk

Niestety nie jestem w stanie Pani pomóc, ponieważ priorytetem było zrobienie analizy składu ciała oraz zmierzenie się przed odchudzaniem. Nie dowie się Pani czy te 2 kg to woda, tkanka tłuszczowa, czy może masa mięśniowa. Poza tym przy Pani wzroście i wadze prawdopodobnie nie ma Pani z czego tracić tkanki tłuszczowej :-) Pozdrawiam,..
Być może je pani produkty, na które ma pani nadwrażliwość pokarmową, a one zatrzymują wodę i zaburzają lipolizę.
Dzień dobry, trudno powiedzieć co jest powodem, może je Pani za mało? Pani waga nie jest również za wysoka, w zależności od ilości tkanki tłuszczowej - organizm może się "bronić" przed odchudzaniem. Bez obliczenia ile Pani jadła, ile Pani je teraz oraz zbadania składu ciała, badań krwi (min. morfologia, TSH) ciężko powiedzieć co jest powodem. Pozdrawiam
Witam, proszę podejść do dietetyka i sprawdzić parametry masy ciała na analizatorze. Pani masa ciała jest prawidłowa, przy niższej wadze może zostać zaburzona praca hormonów.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani Aniu,
te dodatkowe kilogramy jak najbardziej mogą być związane z tym, że jest Pani przed okresem, ale aby powiedzieć coś na 100%, przydatny będzie dzienniczek żywieniowy, na podstawie którego można dokonać oceny sposobu żywienia i określić ewentualne błędy oraz wyliczyć ilość kalorii, białka, węglowodanów i tłuszczów. Bez tego można jedynie domniemywać co poszło nie tak.

Proszę także zwrócić uwagę na Pani niski wskaźnik BMI i jak najbardziej odpowiednią wagę w odniesieniu do wzrostu. W Pani przypadku odchudzanie jest niewskazane.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Redukcja wagi powinna wynosić maksymalnie 10% wagi początkowej w ciągu 3 miesięcy. W Pani przypadku najprawdopodobniej doszło do znacznego spadku poziomu glikogenu oraz wody a następnie ich kompensacja. Aby spalić 1 kg tkanki tłuszczowej teoretycznie należy doprowadzić do deficytu 7000kcal. Nie zawsze zdrowe produkty pozwalają zredukować masę ciała (np. owoce zawierają dużo związków fitochemicznych takich jak antocyjany czy polifenole jednak w zależności od gatunku mogą zawierać dużo cukru). Rodzaj treningu również może sprzyjać rozwojowi masy mięśniowej, skąd wzrost wagi pomimo pozytywnej proporcji tkanek ciała.
Dzień dobry,
gratuluję, bardzo ładnie się Pani odżywia proszę tak trzymać dalej. Przy Pani wzroście i wadze przy zastosowaniu diety niskokalorycznej organizm nie ma z czego czerpać zapasów jak w przypadku osób z nadwagą, dlatego odchudzanie przy korekcie wagi jest zawsze trudniejsze. Musiała by Pani zastosować dietę bardzo nisko kaloryczną prawie głodówkową. Pytanie czy o to chodzi? Po co? Przy tym wzroście i wadze, 6 kg mniej to dużo, oczywiście wygląd zależy od budowy i wagi kośćca. Zanim podejmie Pani ponowne próby odchudzania proponuję zważyć się na analizatorze składu ciała i sprawdzić jaki jest poziom tkanki tłuszczowej. Chcę zwrócić uwagę, że redukcja tkanki tłuszczowej poniżej bezpiecznego poziomu skutkuje zanikiem okresu, obniżeniem pracy tarczycy tym samym spowolnieniem całego metabolizmu. Tkanka tłuszczowa to nie tylko magazyn substancji zapasowych, to również aktywny organ endokrynny. Wśród nich są hormony, cytokiny prozapalne oraz czynniki biorące udział w procesie krzepnięcia i fibrynolizy. Wszystkie działania wpływają na szereg przemian ustrojowych mają znaczenie nie tylko w regulacji przyjmowania pokarmów, ale biorą udział w regulacji procesów immunologicznych, rozrodczych, utrzymanie homeostazy sercowo-naczyniowej. Wiele receptorów obecnych w tkance tłuszczowej ulega ekspresji powodując interakcje tkanki tłuszczowej z układem dokrewnym, nerwowym, odpornościowym. Czy chodzi o to żeby tą pracę zaburzyć?
Pozdrawiam ????
Dzień dobry,
czasami mimo tego, iż jemy zdrowe produkty, możemy jeść za dużo. Może więc okazać się, że przyczyną jest zbyt duża kaloryczność diety mimo jedzenia tylko zdrowej żywności. Sugeruję zapisywanie tego co Pani je oraz policzenie ilości przyjmowanych kalorii. Sprzymierzeńcem osób odchudzających się są surowe warzywa-powinny być głównym dodatkiem do każdego posiłku. Mniej należy jeść owoców-do 300g/dziennie. Jeśli je Pani prawidłowo, a masa ciała będzie rosła lub nie będzie spadała polecam skontrolowanie hormonów tarczycy. Należy kontrolować masę ciała raz w tygodniu o tej samej godzinie, jeżeli wykonywała Pani pomiar raz rano, a raz po południu stąd może wynikać wyższa masa ciała. Serdecznie pozdrawiam!
Pani Aniu,
przede wszystkim z powyższych pomiarów wynika, że pani masa ciała jest w normie. Jeżeli schudnie pani do wagi 45 kg to juz będzie niedożywienie. Dlaczego chce się pani odchudzać? Co do samej diety to trudno cokolwiek powiedzieć, jeżeli prawie nic się o niej nie wie. Czy to jest dieta ułożona przez kogoś, czy sama pani wybiera zdrowsze produkty? Być może są w niej jakieś błędy i dlatego tak się dzieje. A może to mięśnie wzrosły - mówiła pani że ćwiczy. Trzeba byłoby wykonać analizę składu ciała i zobaczyć. Ale tak jak mówiłam - przy pani wymiarach nie radziłabym się odchudzać. Lepiej stosować po prostu zdrowy styl życia: zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Świetnie, że wybiera Pani zdrowe produkty. Jest to bardzo ważne. Jeszcze bardziej istotne jest to jakie porcje tych produktów są spożywane. Może mieć Pani problemy z redukcją masy ciała z prostego powodu – dostarcza Pani zbyt mało energii do organizmu i on się broni przed tym spowalniając metabolizm. Redukcja 5-6 kg będzie niekorzystna dla Pani zdrowia. Aktualnie Pani wskaźnik BMI wynosi 19,2 kg/m2, co oznacza, że mieści się w normie i ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych jest najmniejsze. Gdyby osiągnęła Pani swój cel i schudła 5-6 kg, masa ciała byłaby za niska i mogłoby to skutkować wieloma problemami zdorwotnymi m.in. osłabionym układem odpornościowym, anemią, niskim ciśnieniem tętniczym, rozregulowaniem cyklu miesiączkowego. Polecam konsultację u dietetyka, który pomoże oszacować Pani zapotrzebowanie energetyczne i zaplanować wielkość porcji pożywienia. Pozdrawiam, Monika Nowicka
Widocznie Pani organizm uznaje (i to słusznie), że niższa waga nie jest dla Pani. Obecna masa ciała tj. 51 kg jest BARDZO OK - i tak jest już w miarę niska, a chudnąc 6 kg wejdzie Pani w ostrą niedowagę! Nie ma się co więcej stresować i wyszczuplać. Jeśli nie jest pani zadowolona ze swojego wyglądu trzeba zadbać o sylwetkę - posturę, rzeźbę i smukłość.

Często jest tak, że piękne, atletyczne ciało jest cięższe (więcej waży) niż to szczupłe, ale bez wyrazu.. Decyzja należy do Pani, ale waga nie powinna być wyznacznikiem.
Witam przyczyn może być kilka:
-za mało kalorii
-rosną mięsnie
-może zjadane są ukryte kalorie
-żle zbilansowana dieta
Pozdarwaim
Żeby zaadresować przyczynę potrzebne jest wykonanie badań krwi, przede wszystkim trzeba wykluczyć niedoczynność tarczycy i insulinooporność. Na chwilę obecną mogę doradzić całkowite wykluczenie pszenicy (nawet w formie pieczywa pełnoziarnistego) i nabiału :)
Dzień dobry, przede wszystkim trzeba poznać skład ciała- ilość tkanki tłuszczowej może być prawidłowa, a ponadprzeciętna ilość masy beztłuszczowej. Jeśli % zawartość tkanki tłuszczowej jest prawidłowa, nie ma potrzeby, nie ma z czego chudnąć. Wtedy organizm dąży do utrzymania prawidłowej wagi. Dane które Pani podała waga i wzrost wydają się prawidłowe, być może jedynym sposobem obniżenia wagi jest utrata mięśni, a to nie jest wskazane i zdrowe.
Pani Aniu, myślę że należałoby bardziej szczegółowo przyjrzeć się diecie jeżeli chodzi o ilość spożywanych kalorii, żebyś mogły szukać przyczyny takiego zachowania Pani organizmu. Oczywiście jakość produktów jest bardzo ważna podczas redukcji wagi natomiast ważne jest abyśmy pozostawali na deficycie energetycznym dlatego proponowałabym przez ok 3- 4 dni dokładnie spisywać wszystko co się i przyjżeć się ilości energii spożywanej w ciągu dnia. Gdy okaże się że w tym wymiarze wszystko jest bez zarzutów można również wziąć pod uwagę badania- jeżeli chodzi o panel tarczycowy.
Pozdrawiam
Monika Zarach
Witam serdecznie, Dziękuję za pytanie. Prawdę mówiąc...jestem zaskoczona tym, że planuje Pani schudnąć przy takiej wadze (dla takiego wzrostu)...Waga jest w normie.
Natomiast jeśli chodzi o przybieranie na wadze, nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje - musiałabym przeanalizować Pani sposób odżywiania pod kątem dostarczanych do organizmu każdego dnia kalorii.
Gdyby była Pani zainteresowana dokładniejszą poradą, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Szanowna Pani, trudno wywnioskować jednoznaczną przyczynę na podstawie informacji, które Pani podała. Jeśli jest Pani osobą zdrową to przyczyną może to być nieodpowiednia kaloryczność jadłospisu czy też wahania wody w organizmie np. na skutek stresu. Proszę jeszcze poczekać i zobaczyć, czy Pani masa ciała jednak nie zacznie znowu się zmniejszać. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.
Ma Pani idealną szczupłą sylwetkę i jeszcze marzy o schudnięciu 5-6 kg. Proszę się nie dziwić, że organizm na to nie pozwala, bo to wbrew jego fizjologii. Schudnąć w takim przypadku można tylko na radykalnej diecie, po której i tak przychodzi efekt jojo. Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Anno,

Proces redukcji masy ciała jest złożonym procesem, na który wpływ ma Pani historia (diety w przeszłości), stan zdrowia (warto wykonać pełną diagnostykę) oraz styl życia (stres,sen itp). Jeśli pomimo stosowania się do zaleceń przekazanych przez dietetyka nie widzi Pani efektu warto przeanalizować raz jeszcze wszystko ze specjalistą. Dodatkowo warto pamiętać, że chwilowy przestój masy ciała może być fizjologicznym zjawiskiem. Dodatkowo warto także rozważyć kwestię ewentualnych nietolerancji pokarmowych.

Pozdrawiam i zapraszam do indywidualnej konsultacji,
Anna Jasińska
Witam serdecznie
Moje pytanie dlaczego aż tyle chce Pani schudnąć przy wzroście 163 cm kiedy waga 51 kg to waga już na pograniczu minimum....
Jeśli chodzi o kwestie zastopowania chudniecia to może być wiele czynników. Jednym z nich może być źle ustalone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. To, że je Pani zdrowo nie oznacza od razu, że będzie Pani chudla. Zarówno zbyt wysoka ilość kcal jak i za niską mogą wpływać na brak efektów stosowanej diety. I przy zdrowej żywności można przesadzić z kcal:)vlub też jeść za mało....
Inny powód to kwestie zdrowotne być może ma Pani kłopoty z tarczyca o czym Pani nie wie....
Tak czy siak należałoby najpierw przeprowadzić wywiad ditetetyczny i wtedy ustalić właściwe zapotrzebowanie na energię oraz ew wykluczyć problemy zdrowotne
Mam nadzieję, że pomogłem
Pozdrawiam
Dorota Janur
Witam, przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Przede wszystkim z krótkiego opisu Pani problemu zrozumiałam, że rozpoczęła Pani "dietę na własną rękę". Niestety, sam proces redukcji masy ciała jest na tyle skomplikowany i zawsze wymaga dostosowania do konkretnej osoby. Podejrzewam, że nie jest ona do Pani dostosowana i dlatego odczuła Pani tzw. efekt krótkotrwały, a następnie powrót do wcześniejszej masy ciała.
Po drugie, zwróciłabym uwagę na Pani wzrost i aktualną masę ciała - ze standardowego narzędzia jakim jest BMI (stosunek masy ciała do wzrostu w m2) jasno wynika, że znajduje się Pani aktualnie w przy dolnej granicy przedziału masy ciała prawidłowej, a to oznacza, że jeśli Pani organizm, przy niedostosowanej "diecie" może po prostu nie podjąć współpracy.
Sama kwestia spożywania dobrych jakościowo produktów nie jest jedynym kluczem do sukcesu, tak samo jak picie dużej ilości wody oraz fakt podjęcia ćwiczeń fizycznych. Tak jak wspomniałam na początku: sam proces odchudzania jest na tyle skomplikowany, że zalecałabym Pani kontakt z zaufanym specjalistą, który stworzy dla Pani indywidualne zalecenia, a nie samodzielne działania, gdyż na pewno Pani sobie nie pomoże (a może sobie Pani nawet zaszkodzić, co będzie miało wpływ na Pani organizm w przyszłości).

Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Krasucka
Witaj.
Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie wymaga odchudzania. BMI 19,2 jest dobre, niższe świadczyłoby o niedożywieniu. Jeśli schudniesz do 45 kg to BMI będzie wynosiło 16,9, a to już jest niedożywienie i wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (brak miesiączki, osteoporoza) . Dlatego nie polecam odchudzania tylko utrzymanie obecnej masy ciała i ewentualnie poprawienie sylwetki ćwiczeniami siłowymi, a to może spowodować wzrost masy mięśniowej i wzrost na wadze.
Pozdrawiam
Katarzyna Haczkiewicz
Witam pani Anno,
Aby sprawdzić przyczynę takiego stanu rzeczy należy obliczyć ile dziennie spożywa Pani kalorii oraz jakie jest Pani zapotrzebowanie energetyczne. Aby schudnąć, oprócz wybierania zdrowych produktów spożywczych, niezbędne jest utrzymanie deficytu kalorycznego.
Pozdrawiam,
Karolina Kuźbicka