Stenoza i wypukliny

30 odpowiedzi
Witam,
Co mogę zrobić oprócz operacji, (bo na chwilę obecną takowa nie wchodzi w grę) w moim schorzeniu kręgosłupa?
Wynik TK - s2.ifotos.pl/img/TKjpg_aaqxnha.jpg
Czasami mam problem z wyprostowaniem się oraz problem z biodrem i pachwiną.
Czy rehabilitacja pomoże w tym schorzeniu?
Czy wypuklina, a przepuklina to to samo, czy co innego? Czytałem, że jednak te dwie rzeczy różnią się.
Co do stenozy, to moja mama też ją ma i prawdopodobnie mam ją od urodzenia.
Wizytę u neurochirurga mam na koniec lipca.
Proszę o rady.
Rehabilitacja pomoże. Jeśli jest mądra, to w zdecydowanej większości przypadków pomaga. Zalecałbym właśnie wizytę u fizjoterapeuty. Sugeruję, ta wizyta odbyła się w prywatnym gabinecie. Nie polecam przychodni mających kontrakt z NFZ ze względu na jakość usługi niezależnie czy przychodzimy z NFZ czy prywatnie. Jest to oczywiście uogólnienie.
Wypuklina to wcześniejsze stadium przepukliny, mówiąc najprościej.
Stenoza to mechaniczne ograniczenie a nie choroba. Musi mieć swój powód.
Moja rada - dobry fizjoterapeuta.

Pozdrawiam
Rafał Berent

Jest to przypadek do zbadania, objawy które są wypisane mogę być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego charakterystyczny ból promieniujacy do pachwiny, ale też nie można wykluczyć że ten ból pochodzi z kręgosłupa lędźwiowego.W razie czego zapraszam na wizytę ;)
Pozdrawiam
Stenoza to zwężenie kanału kręgowego może wynikać z wady wrodzonej lub z powodu zmian zwyrodnieniowych,
wypuklina może być spowodowana zmianami zwyrodnieniowych, przepuklina może być z uciskiem na korzenie wychodzące z metameru kręgosłupa w tych przypadkach objawy bólowe mogą być takie same i można w początkowych okresach leczyć zachowawczo ,zabiegi fizykoterapeutyczne p/bólowe i p/zapalne po ustąpieniu dolegliwości bólowych ćwiczenia bardzo indywidualnie dobrane do każdego przypadku konsultacja neurochirugicznej konieczna
Zapraszam na wizyte . Myśle ,ze jestem wstanie pomoc w tym schorzeniu.
Witam, zacznę od stenozy, nie sądzę, że ma Pan ją od urodzenia bo jest opisana jako stenoza wtórna a więc zwężenie jest spowodowane przepukliną dyskową na dwóch poziomach. Przepuklina czy wypuklina to ten sam stan inaczej opisywany w literaturze a charakter przepukliny opisują słowa: bulging czy protruzja ewentualnie ekstruzja (u Pana na szczęście jej nie ma). Używając ww. określeń jesteśmy w stanie ocenić w jakim stadium jest owa przepuklina dyskowa. Problem z wyprostowaniem się bierze się z faktu zwężania kanału kręgowego podczas ruchu wyprostu co skutkuje zwiększonym uciskiem a tym samym dolegliwościami. Natomiast ból w biodrze i pachwinie wiąże się z poziomem w odcinku lędźwiowym, na którym występuje problem. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja jak najbardziej może pomóc w rozwiązaniu problemu. I proszę pamiętać, że czasem istotniejsze od obrazów TK i MRI są aktualne objawy kliniczne i to one powinny wskazywać drogę leczenia. Pozdrawiam!
Witam
Niestety ten zapis u mnie się nie otwiera i nie mogę się odnieść precyzyjnie do pytania.
Przepuklina jest zmianą nie odwracalna polega na uszkodzeniu pierścienia krążka kręgowego i zmniejszeniu jego objętości. Skutkuje to destabilizacją danego segmentu w kierunku do zwiększonej ruchomości. Nie jest to bezwzględne wskazanie do zabiegu operacyjnego. Właściwie poprowadzona terapia jest w stanie zahamować procesy destrukcyjne oraz doprowadzić do stabilizacji danego segmentu, oczywiście takiej jaką pacjent jest w stanie osiągnąć. Wypuklina polega tylko na uwypukleniu pierścienia krążka i jest odwracalna, można ja ewakuować poprzez odpowiednie zachowawcze leczenie.
Najlepiej udać się do specjalisty od terapii manualnej, który będzie w stanie ocenić i Pana ciało i wynik badani.
pozdrawiam
Dzień dobry. W pierwszej kolejności należy podjąć próbę leczenia zachowawczego. Trudno jednoznacznie powiedzieć w jakim stopniu dojdzie do poprawy ponieważ opis TK jest dosyć poważny. Niemniej nie leczy się "obrazu", a objawy pacjenta. Opisywane objawy są efektem stenozy wtórnej powstałej na skutek przepukliny i nie jest tym samym co w przypadku Pani/Pana mamy. Nie łączyłbym tych dwóch sytuacji. Różnica pomiędzy wypukliną a przepukliną dotyczy stopnia przemieszczenia się jądra miażdzystego wewnątrz krążka międzykręgowego. W przypadku tej drugiej dochodzi uszkodzenia pierścienia włóknistego. Sugerują czas oczekiwania na konsultację neurochirurgiczną spożytkować na konsultacje fizjoterapeutyczne. Najlepiej aby terapeuta był certyfikowanym terapeutą manualnym metody Kaltenborn-Evjenth. Pozdrawiam
Witam,
Myślę, że wskazana jest wizyta u sprawdzonego terapeuty manualnego/osteopaty, który w pełni zdiagnozuje problem - proszę pamiętać, że badanie TK, czy MRI służy tylko do oceny, a nie pełnej diagnozy i nie można na tej podstawie przesądzać o całokształcie. Nie leczymy zdjęć tylko Pacjenta jako całość. Dlatego też należy zwrócić uwagę na wszystkie układy: trzewny, kostny, mięśniowo-powięziowy, nerwowy i krwionośny, gdyż ich wzajemne relacje dopiero mogą odpowiedzieć dlaczego doszło do takiej, a nie innej sytuacji bólowej (objawowej). Myślę, że celowałbym na początek na problemy w obrębie jamy brzusznej.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam,
1. Czy wypuklina, a przepuklina to to samo, czy co innego?
Uwypuklenie dysku – „bulging” jest to łagodne wypuklenie ponad 50% obwodu krążka, nie przekraczające 3 mm w płaszczyźnie poprzecznej – horyzontalnej. Uwypuklenie może obejmować cały obwód krążka – symetryczne – lub od 50 do 100% jego obwodu – asymetryczne. Uwypuklenie może być wariantem rozwojowym – zwykle w segmencie L5-S1, rodzajem przystosowania do deformacji kręgów, towarzyszyć wiotkości więzadłowej a także powstać w trakcie wykonywania badań obrazowych w wyniku przyjętej podczas badania pozycji.

Przepuklina krążka międzykręgowego jest już stanem patologicznym i dzieli się na kilka etapów:
Protruzja:
W przebiegu protruzji dochodzi do przesunięcia materiału dyskowego poza przestrzeń międzykręgową lecz z reguły bez wydostania się jądra miażdżystego poza włókna pierścienia.
Ekstruzja:
W przebiegu ekstruzji jądra miażdżastego dochodzi do jego przesunięcia poza przestrzeń krążka międzykręgowego. Pęknięciu ulegają wszystkie włókna pierścienia włóknistego.
Sekwestracja:
Sekwastracja objawia się wydostaniem masy jądra miażdżystego poza przestrzeń krążka międzykręgowego oraz rozfragmentowania. Część jądra oddziela się od pozostałej jego masy.

W leczeniu zachowawczym czyli wszystkie metody nie operacyjne m.in. fizjoterapia najlepiej rokuje stan protruzji. W przebiegu ekstruzji lub sekwestracji zalecane są zwykle zabiegi operacyjnie.

Moja rada: kontakt z dobrym fizjoterapeutą może powstrzymać rozwój schorzenia. Niestety nie otwieram i nie konsultuję via Znany Lekarz wyników badań i zawsze zachęcam - w przypadku długotrwałego bólu lub stanu chorobowego - wizytę u specjalisty.

Pozdrawiam,
Rehabilitacja oczywiście pomoże, zachęcam do odwiedzin u dobrego fizjoterapeuty !
Polecam metodę McKenziego.
Może pomóc metoda Stabilizacji Spiralnej oraz terapia tkanek głębokich, szczególnie kompleksu mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Trzeba poszukać terapeuty, który zna się na tych metodach.
Przepuklina to progresja wypukliny.
Potrzebuje Pani fizjoterapeuty, oceny funkcjonalnej oraz odpowiednich ćwiczęń, które ulżą Pani dolegliwością.
Pozdrawiam
Witaj, Terapia manualna wykonana przez fizjoterapeutę z dyplomem OMT (Ortopedyczna Manipulacyjna Terapia) pomoże. O uszkodzeniach dysków poczytaj więcej. Biodro i pachwina często bolą od stawu krzyżowo-biodrowego...
Witam serdecznie,
Należy zadać kilka pytań. Mianowicie, od jak dawna pojawiają się obecne dolegliwości? Czy są dni w których są one silniejsze/ słabsze, co ze snem w nocy, charakter bólu, pierwotne źródło bólu, itp.
Podstawą jest określenie przyczyny dolegliwości.
Zebrane informacje z wywiadu + badanie fizykalne + obraz radiologiczny muszą tworzyć wspólną całość.
Wypuklina a przepuklina? Moim zdaniem należy przede wszystkim opierać się na objawach klinicznych tzn. takimi, które pacjent manifestuje podczas wizyty terapeutycznej a nie wyłącznie na obrazie badania TK czy MRI.
Przede wszystkim należy zastanowić się czy występują ubytki neurologiczne tj. osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, mrowienia, drętwienia itp.
Po zebraniu tych wszystkich informacji możemy ustalić rokowanie i realne szanse na pomocy w wymienionych wyżej dolegliwościach.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam serdecznie,

Czytając opis badania TK i zapoznając się z opisanymi powyżej dolegliwościami jest to schorzenie jak najbardziej do leczenia terapią manualną lub osteopatyczną. Proszę zawsze traktować zabieg operacyjny jako ostateczność.
Oczywiście wypuklina to coś innego niż przepuklina jednak objawy mogą być bardzo podobne.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Pojęcia wypuklina i przepuklina różnią się stadium zaawansowania. Warto pójść do fizjoterapeuty na kilka wizyt, gdyż po operacji tak czy inaczej rehabilitacja jest konieczna. Operacja jest ostatecznością i nie można przewidzieć jej skutku. Terapia manualna plus zalecenia do domu i w kilka tygodni powinno być znacznie lepiej. Nie oznacza to jednak, że nie będzie trzeba zachowywać zaleceń terapeuty dotyczących pozycji ciała w domu i pracy, a także aktywności fizycznej. Pozdrawiam, Anna Piotrowska. BMK Centrum Rehabilitacji - Wrocław.
Proszę udać się do fizjoterapeuty i spróbować rehabilitacji/terapii manualnej. Jeżeli nie pomoże, wtedy trzeba będzie dokonać operacji. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam,
Wizyta u fizjoterapeuty może zmniejszyć dolegliwości i oddalić operację, ale decyzję o rozpoczęciu lub zaniechaniu fizjoterapii podejmuje się po badaniu funkcjonalnym. Przepuklinę i wypuklinę można rozróżniać, aczkolwiek zwykle mówi się tylko o przepuklinie.
Witam,
trudno jest coś doradzić gdy widzi się tylko opis badania dodatkowego i to w dodatku z zmianami typu "stenoza" pacjenta należało by bardzo dobrze przebadać przed podjęciem próby jakiegoś leczenia. Pytanie też jakie ma pacjent objawy oprócz problemów funkcjonalnych z wyprostem oraz biodrem i pachwiną? Czy jest ból jeśli tak to gdzie, jaki o jakich porach dnia, czy występuje w nocy, czy jest czymś warunkowany itp. ? To tylko same pytania o ból i pogłębione o odpowiedzi mogą być jeszcze bardziej rozbudowywane. Wypuklina nie zawsze równa się przepuklinie. Z mojego doświadczenia klinicznego wiem, że radiolodzy bardzo różnie lubią pisać i różnie interpretować ale ogólnie przyjęło się, że wypuklina to coś co się "wypukliło" ale nie uległo uszkodzeniu strukturalnego z kolei przepuklina to coś co się "wypukliło" i uległo uszkodzeniu strukturalnemu.
Proponowałbym jeszcze skonfrontować to z wizytą u fizjoterapeuty/osteopaty. Wynik konsultacji neurochirurga raczej może być znany już przed wizytą biorąc pod uwagę wynik badań dodatkowych a niestety często jest tak, że na podstawie tylko takich badań pacjent jest oceniany i kwalifikowany na ewentualny zabieg.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam
Proponuję konsultację u neurochirurga i przemyślaną rehabilitację.
Dobrze prowadzona rehabilitacja pomoże. Należy udać się do specjalisty z płytką rezonansu (nie z opisem) aby ten mógł zaplanować terapie. Niestety opisy często są mylne i warto spojrzeć na samo badanie ( w Pana/ Pani jest błąd). Co do słów opisujących to faktycznie może się to różnić ale wszystko jest widoczne na MRI.
Witam Pana.
Opisane objawy nie brzmią źle, warto by było wybrać się do fizjoterapeuty, który zróżnicuje skąd pochodzi ból (kręgosłup czy biodro). Rehabilitacja na pewno pomoże tylko musi być odpowiednio dobrana.
Wypuklina i przepuklina termin używany zamiennie oznacza to samo.
Co do stenozy to nie słyszałem aby była dziedziczna, jest to stan spowodowany przepukliną krążka międzykręgowego występuje wtedy kiedy materiał dyskowy zajmuje przestrzeń kanału kręgowego (stenoza kanałowa) lub otworu międzykręgowego (stenoza otworowa).
Polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty nim się Pan podda operacji.
Pozdrawiam
Witam aby powiedzieć dokładniej musiałbym Pana przebadać i zobaczyć co dokładnie trzeba zrobić ponieważ przyczyna dolegliwości nie zawsze jest ich objaw czyli ból w odcinku lędźwiowym. Co do wypukliny i przepukliny to są to dwie różne rzeczy a dokładniej wypuklina znajduje się w kręgosłupie a przepuklina jest mięśniowa czyli narząd wewnętrzny wydostaje się pod skórę poprzez mięśnie. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry. Leczenie zawsze uzależnione jest od objawów, są pewne wskazania bezwzględne do zabiegu. W każdym innym przypadku podejmuje się próbę leczenia zachowawczego, czyli rehabilitacji (oczywiście w porozumieniu z neurochirurgiem). Polega ona głównie na terapii manualnej i ćwiczeniach. Jeśli po 6 tygodniach leczenia zachowawczego nie ma efektów, należy rozpatrzyć operację. Stenozy kanału kręgowego nie ma Pan od urodzenia, jest to wynik wypukliny krążka międzykręgowego, która powoduje zwężenie owego kanału (stenozę). Przepuklina i wypuklina to nie to samo, o przepuklinie mówimy, gdy jądro miażdżyste przemieszcza się w obrębie krążka międzykręgowego, ale nie uwypukla się poza jego obręb, natomiast wypuklina jest wtedy, gdy jądro miażdżyste "wychodzi" poza dysk. W celu umówienia wizyty proszę odwiedzić moją stronę internetową: rehabilitacjasmigielski.pl. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
na Pana/Pani miejscu udałabym się do dobrego fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną.
Zaburzenia wyprostu mogą być spowodowane istniejącymi przepuklinami, które powodują ucisk w kanale kręgowym.
Ból biodra i pachwiny mogą być spowodowane uciskiem na korzenie nerwowe lub procesem chorobowym toczącym się w stawie biodrowym.
Odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia powinna zmniejszyć istniejące dolegliwości.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Rehabilitacja na pewno może pomóc w tego typu schorzeniach. Jeśli podejrzewa Pan że stenoza funkcjonowała wcześniej bezobjawowo tym bardziej należy zająć się rehabilitacją w celu unikania dalszego zamykania światła kanału kręgowego. Jeśli chodzi o nazewnictwo to nie zmienia to nic w diagnozie czy postępowaniu diagnostycznym. To co jest najważniejsze to czy struktura pierscienia włóknistego została zachowana czy przerwana czyli interesuje nas czy pierścień dysku uległ protruzji czyli przeunięciu czy ekstruzji czyli rozerwaniau.
Witam, odpowiadając na pytanie o możliwości pomocy przez rehabilitacje, trzeba zaznaczyć, że w ten sposób nie wyleczymy stenozy. Można jednak leczyć te dolegliwości, które powstały jako mechanizm przystosowawczy - i tu często z dużym powodzeniem. Myślę, że wizyta u neurochirurga będzie niezbędna. Dobry lekarz pomoże ocenić wynik badania TK i zaproponuje leczenie...Powodzenia...
Witam. Na podstawie podesłanego opisu badania sugerowałbym terapię manualną. Wypuklina i przepuklina to nie to samo.
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się noworodkami. Nie wiem czemu portal skierował Pana/Pani pytanie do mnie...