Rozwój toksoplazmozy

13 odpowiedzi
Jestem w 8 tyg ciąży, niestety przez niedopatrzenie zjadłam w zeszły czwartek krwistego burgera wołowego, we wtorek robiłam badania między innymi na toksoplazmozę. Oba wyniki wyszły ujemne. Czy to znaczy że się nie zaraziłam, czy możliwe że pasożyty się jeszcze nie rozwinęły? Czy powinnam powtórzyć badania? Jeśli tak to kiedy?
Szanowna Pani.
Proszę powtórzyć badania za 3 tygodnie i wtedy będzie można okreslić czy są cechy zakażenia czy nie ma.
Pozdrawiam, Sobiesław Kaszowicz

Witam,
Wynik wskazuje na brak przebycia w przeszłości toxoplazmozy i brak odporności. Wskazane jest powtórzenie badania za około 2-4 tygodni.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Nie trzeba powtarzać badań. Nie jemy mięsa surowego nieprzebadanego wiec nie trzeba popadać w paranoje.
Droga Pani, W medycynie powiedzenie: " nigdy nie mów nigdy" to nie asekuracja, to nie unik od odpowiedzialności; to uczciwe powiedzenie: "nie wiem, sprawdźmy". Tak więc: wszelkie decyzje diagnostyczne powinien podejmować doktor, który popełnia opiekę nad pani ciążą.
Proszę powtórzyć badania za 8 tyg i nie martwić się , ponieważ ryzyko zarażenia się jest bardzo małe.
Szanowna Pani,
Nie każde mięso jest zarażone toxoplazmą. Ponadto obróbka termiczna, nawet 60st C, już wystarczy by zabić pasożyty. Zatem myślę, że nic złego się nie stało i nie mogła się pani zarazić toxoplazmą. Można powtórzyć badania po 6 tyg. Pozdrawiam.
proszę powtórzyć badania po 3-4 tygodniach
Proszę się nie denerwować.Zgodnie z zaleceniami należy powtórzyć bad. po 20 tc.
Witam serdecznie. Po pierwsze krwisty burger nie musiał być chorym burgerem.) Jesli obawia się Pani infekcji toxoplazmoza proszę wykonać kolejne wybiki za 4 tym.pozdrawiam
Witam. Proszę powtórzyć badanie za jakiś czas. I proszę nie jeść już surowego mięsa.
Szansa na zarażenie toksoplazmozą poprzez jedzenie mięsa jest zdecydowanie mniejsza niż w w przypadku bezpośredniego kontaktu z zarodźcami np. w wydalinach kocich/żywiciel pośredni/. Okres wylęgania to ok.2 tygodnie. Można powtórzyć badanie oceniając p.ciała w klasie IgM po tym okresie czasu.
Teoretycznie jest możliwe zakażenie. Jeżeli jest Pani niespokojna badanie w klasie IgG i IgM można powtórzyć w II trymestrze. Infekcja Tox mogłaby u Pani spowodować objawy grypopodobne - co powinno zwrócić uwagę. W przypadku infekcji przeciwciała w klasie IgM pojawią się najwcześniej. Jeżeli czuje Pani niepokój to badanie przeciwciał w klasie Ig-M może Pani powtórzyć najwcześniej po ~2 tygodniach od narażenia pierwotnego.
Witam
Prosze powtorzyc za tydzien.