Rehabilitacja po operacji stawu skokowego.

6 odpowiedzi
Jestem po operacji prawego stawu skokowego. Było to usunięcie martwicy i ubytku kostnego oraz wszczepienie implantu kolagenowego w miejsce ubytku. Wszystko odbyło się artroskopio. Jestem 3 tyg po operacji i powiedziano mi, że powinienem już zacząć rehabilitacje oraz że mogę obciążać nogę w ok. 20% masy ciała (waże 75kg mam 180 wzrostu i 19 lat). Noga nadal jest opuchnięta i czuje bardzo duży ból gdy staram się nogę nawet położyć na ziemi, nie mogę nawet nią ruszać w powietrzu, ponieważ też boli. Gdy noga wisi w powietrzu gdy chodzę o kulach robi się „bordowa”. Nogę przez 3 tyg jeszcze mam w ortezie, lecz można ją ściągać. Co Pan uważa na temat rehabilitacji? Powinna już się zacząć mimo bólu? Czy wszystko się dobrze goi i te objawy są normalne?
Pytanie dostarczone przez ZL 29.03.2016. Natychmiastowe rozpoczęcie fizjoterapii z przewagą fizykoterapii. Obciążanie do 20%, a nie 20%!!!. Po takich zabiegach, dysfunkcja może się utrzymywać od trzech do sześciu miesięcy. A w przypadkach powikłanych, pełny powrót do sprawności jest wręcz nie możliwy... Natychmiastowa rehabilitacja w celu regeneracji operowanych tkanek... Pozdrawiam Kowalski Przemek

Witam,
Rehabilitacja jest wskazana.

Pozdrawiam,
Andrzej Niemczyk
Proszę pilnie zgłosić się do lekarza prowadzącego !!!
Witam.Zdecydowanie skonsultowałbym te objawy z operatorem.Rehabilitacja w artroskopii odbywa się już następnego dnia,w zakresach wolnych od bólu,ale mobilizując miękkie tkanki,aby nie doszło do mikrozrostów. Obciążanie powinno być wskazane zgodnie z zaleceniem ,aby włókna kolagenowe mogły układać się zgodnie z siłami trakcyjnymi które występują przy obciążaniu.Opuchlizna jeszcze może się utrzymywać,ale nie jest to przeciw wskazaniem do rehabilitacji .Po konsultacji z operatorem odnośnie aktualnych objawów zachęcam do rehabilitacji z fizjoterapeutą.Pozdrawiam.
Witam
Proszę mi odpowiedzieć z jakiego powodu powstała martwica ? Czy obrzęki pojawiały sie przed zabiegiem. Jak w tym okresie po zabiegu zachowuje się obrzęk. Powiększa sie; bol narasta; czy to sie zmniejsza.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz
Witam. Ból po operacji może dość długo występować, długość jego trwania jest raczej sprawą indywidualną bo każdy z Nas jest inny (posiada też inny próg bólowy). warto było by zrobić badania kontrolne przed rozpoczęciem rehabilitacji. W rehabilitacji staramy wykonywać wszystkie czynności do granicy bólu lub na tyle ile Pacjent jest w stanie wytrzymać- nic na siłę. na początek polecałabym zniwelować opuchliznę (drenaż kończyny dolnej, krioterapia- jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegów). Pzdrawiam