Przeskakująca szczęka

5 odpowiedzi
Witam, mój lekarz rodzinny nie potrafił mi pomóc ani wskazać gdzie się powinienem zgłosić z moim problem, jakim jest przeskakująca szczęka. Problem już trwa od kilku lat i coraz bardziej się nasila. Charakterystyczne klikanie pojawia się przy otwieraniu ust. Początkowo szczęka przeskakiwała z lewej strony obecnie z obu stron. 3 lata temu stomatolog stwierdził, u mnie bruksizm oraz zrobił nakładkę relaksującą na dolne zęby. Po niespełna miesiącu używania pojawił się pierwszy szczękościsk i od tamtego czasu przestałem zakładać nakładkę. Od tamtego czasu do dnia dzisiejszego miałem kilka razy szczękościsk (zawsze po prawej stronie). Szczękościsk ustępował po masowaniu miejsca w którym szczęka się blokowała. Obecnie usunąłem dwie dolne ósemki (zostały jeszcze dwie górne). Pół roku temu byłem u Osteopaty który jedynie stwierdził, że mam bardzo napięte mięśnie z lewej strony karku. Dodatkowo wiem od najbliższych, że w nocy przez sen zdarza mi się zgrzytać zębami.
Witam!
Z opisywanych przez Pana objawów wynika, że ma Pan problem ze stawem skroniowo-żuchwowym, prawdopodobnie z przemieszczeniem krążka stawowego. Konieczna jest wizyta u gnatologa i fizjoterapeuty zajmującego się dokłądnie schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego. Być może szyna relaksacyjna nie będzie w tym przypadku wystarczająca, choć z pewnością nie było błędem jej wykonanie. Polecam konsultację ze Specjalistą.

Najlepszy specjalistą od stawu skroniowo -żuchwowego jest Pani doktor Jolanta Kostrzewa, która przyjmuje w Legionowie.
Pozdrawiam Magdalena Orczykowska
Witam,
Powinien Pana zbadać stomatolog który zajmuje się problemami stawów skroniowo-żuchwowych. Nie została wyodrębniona taka specjalność w stomatologii , ale jest to temat którym zajmują się ortodonci, protetycy a także chirurdzy stomatologiczni.
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić Pana badanie, zarówno czynnościowe jak i radiologiczne, aby dokładnie rozpoznać przyczynę takiego stanu.
To pozwoli na ustalenie właściwego postępowania podczas leczenia Pana dolegliwości.
Witam. Proponuję udać się na ulicę Krakowską do Katedry Protetyki i tam do Zakładu Fizjologii Narządu Żucia . Specjaliści, którzy tam pracują na co dzień zajmują się podobnymi przypadkami i z pewnością udzielą fachowej pomocy. Życzę powodzenia.
Natalia Czarnecka
Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym coraz częściej pojawiają się jako powód zgłoszenia się do lekarza dentysty. Problem jest dosyć złożony i może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim należy sprawdzić czy zwarcie zgryzu nie jest zaniżone tzn. czy powierzchnie żujące zębów własnych, wypełnień stałych czy uzupełnień protetycznych nie są wytarte. Zęby powinny mieć odpowiednią architekturę powierzchni żującej (guzki i bruzdy) by prawidłowo szczęka z żuchwą się ze sobą kontaktowały czy to w trakcie żucia czy w spoczynku. Brak odpowiedniej wysokości zębów i ich kształtów powoduje ślizganie się ich po sobie co w efekcie powoduje niestabilną pozycję żuchwy i nadmierną pobudliwość receptorów w mięśniach żujących odpowiedzialnych za ruchy żuchwy. Stąd zgrzytanie nocne, zaciskanie zębów i bolesność w okolicy stawu. Polecam wizytę u lekarza dentysty celem kontroli wysokości zwarcia, ustawienia samych zębów (czy nie występuje przeszkoda zwarciowa - wystający bądź obrócony ząb). Podczas wywiadu lekarskiego, stomatolog stwierdzi czy występują dodatkowe uwarunkowania (np. żucie jednostronne, obciążenia środowiskowe itp.) Pozdrawiam serdecznie, lek.dent.Karolina Miłejko