Problem z prawym biodrem

31 odpowiedzi
Witam,
Od około pół roku mam problem z prawym biodrem.
Ogólnie mam płaskostopie i rok temu przez około 8 miesięcy nosiłem wkładki ortopedyczne robione na zamówienie.
Po noszeniu tych wkładek zaczęło mnie właśnie boleć prawe biodro.
Wkładki odrzuciłem już pół roku temu, ale ból jest nadal.
Rozumiem, że jakieś struktury zmieniły swoje położenie i teraz znowu próbują się przestawić, ale czy to od tego?
Ból to ogólnie takie zmęczenie w okolicy biodra, ale bardziej bym powiedział z przedniej strony idące w okolicy górnej części uda (nie pachwina).
Gdy śpię, to bólu nie ma, pojawia się dopiero po chodzeniu.
Dodam, że mam na kręgosłupie 2 wypukliny w odcinku lędźwiowym i wtórną stenozę, lecz kręgosłup mnie ostatnio nie boli.
Czy problem może również wynikać ze złego ułożenia miednicy? Dodam, że czasami jak stanę przed lustrem, to widzę, że prawa pachwina jest jakby ciut niżej niż niż lewa, lub czasami jest tak, że prawe biodro jest trochę wyżej niż lewe.
Chodzę do fizjoterapeuty, byłem już na 2 wizytach i na chwilę obecną nie ma zmian. Rozluźniał mi miejsca spustowe po których 1 dzień było w miarę ok, ale następnego dnia już było tak samo.
1,5 roku temu wyszło mi na RTG, że mam w prawym biodrze lekko ciaśniejszą panewkę, ale tak jak mówię, przed noszeniem wkładek nie miałem problemów z tą nogą, dopiero w trakcie ich noszenia się pojawiły. Odrzuciłem je, ale niestety męczę się nadal...
Proszę o radę, co można zrobić.
Terapia punktów spustowych pomogła, to znaczy, że mięśnie są zaangażowane w wytwarzanie objawów. Należy teraz rozwijać terapię ze swoim fizjoterapeutą. Jeśli nie będzie postępów, zapraszam do Wrocławia.

Staw biodrowy I ustawienie miednicy mają ogromny wpływ na poprawne chodzenie czy występowaniu bólu, proszę wykonać ćwiczenia z fizjoterapeuta poprawnego ustawiania miednicy ,może też być tak że w stawie biodrowy zaczynaja się jakieś przeciążenia i dlatego boli zmniejszenie odległości między główką a pańska świadczy o rozpoczynających się zmianach w biorę trzeba badania ortopedycznego żeby to wykluczyc
W trakcie badania trzeba wykluczyć czy oprócz mięśni (które miał Pan leczone, i wtórnie mogą boleć) nie ma innej przyczyny dolegliwości. Terapeuta powinien zbadać manualnie sam staw biodrowy, sprawdzić czy nie jest zrotowana miednica, a na pierwszym miejscu wykluczyć podrażnienie nerwu udowego.
Witam
Z tego co Pani tutaj opisała to problemy związane z mechaniką ciała są złożone i zaawansowane. Ból pleców , wypukliny, płaskostopie. W takich przypadkach dodatkowa zmiana układu sił mechanicznych poprzez zastosowanie wkładek może spowodować ból biodra,kolana czy samej stopy. Niestety do oceny mechanicznej całego ciała potrzeba osoby która ma doświadczenie w leczeniu na bazie terapii manualnej. Technik terapii jest wiele specjalistów również. Trzeba by poszukać kogoś kto pracuje różnymi metodami terapii manualnej. Doświadczona osoba będzie w stanie Pani pomóc.
Pozdrawiam
Witam,
Ma Pan zdiagnozowane parę schorzeń które mogą przyczyniać się na ból w biodrze. Moją radą byłoby to aby zaufał Pan jeszcze swojemu fizjoterapeucie i poczekał cierpliwie na ewentualne rezultaty leczenia. Może Pan też z nim omówić kwestię tego w jakim okresie czasu może Pan oczekiwać na rezultaty albo po prostu zapytać dlaczego pomimo pracy nie ma jeszcze rezultatów.
Gdybym ja z Panem pracował prawdopodobnie zaleciłbym Panu wykonania jeszcze USG tego bolącego biodra wraz z udem (zgodnie z topografią bólu).

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
witam, ciężko jest coś stwierdzić po samym opisie nie mając Pana przebadanego u Nas. Wkładka zmieniła postawę ciała, jak widać na tyle gwałtownie, że ból pozostał. Zapraszam do Nas na konsultację, ponieważ bez niej nie jestem w stanie Panie pomóc. Pozdrawiam
Szanowny Panie. Przy przewlekłym problemie efekty fizjoterapii nie będą dostrzegane natychmiast. Musi minąć trochę czasu aby stwierdzić czy stosowane leczenie jest skuteczne lub nie. Podstawą skutecznego leczenie jest dobra diagnoza. To co wyjdzie w badaniu następnie jest poddawane terapii. Proszę uzbroić się w cierpliwość i stosować do zalecenie fizjoterapeuty. Jeżeli po dłuższym czasie nie będzie poprawy prawdopodobnie trzeba będzie się zastanowić nad zmianą terapeuty. Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Problem, który Pan opisuje może wskazywać na problem z nieodżywaniem stawu biodrowego przez krew tętniczą i odpływ przez krew żylną być może przez zbyt duże napięcie w okolicy jelita grubego - konkretnie kątnicy i zastawki krętniczo-kątniczej oraz związanym z nim m. biodrowo-lędźwiowym. Czy miewa Pan jakieś kłopotu w obrębie jamy brzusznej (zaparcia, biegunki, wzdęcia, bolesności, albo ogólne osłabienie perystaltyki)? Myślę, że warto udać się do terapeuty, który oprócz pracy na układzie mięśniowo-powięziowym skupia się również na terapii wisceralnej.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam
Myślę, że przemyślana fizjoterapia powinna pomóc.
Ciężko jest komuś pomóc nie mając możliwości go zbadać osobiście.
Pozdrawiam
Witam.
Objawy mogą pochodzić z kręgosłupa lub biodra konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej aby dokładnie wiedzieć, z którego miejsca pochodzi ból, bez tego leczenie może być mało skuteczne i problem nawracać.
Czy jest związany z wkładkami to ciężko powiedzieć, w czasie noszenia wkładek mogło dojść do innych sytuacji, które wywołały ból stąd odrzucenie wkładek nie daje efektu. Ja akurat preferuję metodę McKenziego można dzięki bardzo rozbudowanej diagnostyce uzyskać odpowiedź skąd pochodzą objawy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Problem prawdopodobnie jest posturalny dlatego wymaga szczegółowej analizy i badania przez specjalistycznego fizjoterapeutę.Terapia optymalnie i indywidualnie dobrana z czasem przyniesie wymierne efekty.Ważne ,żeby była regularna i przy maksymalnym Pana zaangażowaniu aby aktywować prawidłowe wzorce ruchu i postawy.Proszę się także nastawić na terapię,która zajmie nieco czasu i wytrwałości ponieważ dotarcie do funkcjonalnych ustawień narządu ruchu a następnie utrwalenie ich musi trwać jakiś czas :).Pozdrawiam.Joanna Zawodniak
Pewnie potrzeba pełnej i dłuższej terapii.
Szanowny Panie,
ze swojej strony bóle w okolicach biodra oceniam na najtrudniejsze w diagnostyce, ponieważ ból może być powodowany problemami z kręgosłupem lędźwiowym, miednicą, biodrem, kolanem, stopą itd. Mówimy tutaj o bólu lokalnym pochodzącym z samego stawu biodrowego, jak również bólu promieniującym. Sytuacja może dotyczyć mięśni, kości, więzadeł i innych struktur.
Dodatkowo nie upierałbym się zbyt mocno na powiązanie bólu biodra z wkładkami. Owszem, mogły zaburzyć one całą biomechanikę układu ruchu, ale podchodziłbym do tego z pewną rezerwą.
W mojej praktyce większość dolegliwości bólowych pochodzi z zaburzonej symetrii ciała tzn. nadmierne wygięcie kręgosłupa w którąś stronę, przykurcze mięśniowe jednej połowy ciała itd.
Skupiłbym się na kompleksowym zbadaniu Pana postawy, wyłapanie asymetrii i podejście holistyczne (globalne), tj. wyprowadzenie wady postawy. Dodatkiem do terapii jest działanie lokalne na sam staw biodrowy (np. terapia punktów spustowych). Nie wykluczam dodatkowych badań diagnostycznych, np. RTG, MRI.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

Od razu nasuwa się pytanie, jakie były objawy przed noszeniem wkładek i czy były one równe? Sądząc po występującym obecnie problemie, bardzo fajnie zresztą opisanym, można sugerować, że miednica uległa lekkiej rotacji . Często taka pozycja występuje, gdy jeździmy dużo samochodem (jedna noga z przodu na pedale gazu i hamulca, natomiast druga sporadycznie dusi na sprzęgło), bądź w chwili gdy siedzimy z nogą założoną na drugą. Powoduje to przeciwstawne ruchy talerzy biodrowych i zblokowanie stawów krzyżowo-biodrowych. Taki mechanizm odpowiada również skoliozom (bocznym zgieciom kręgosłupa), gdzie przy prawostronnej skoliozie, prawe biodro wędruje wyżej.

Co się wtedy właściwie dzieje?

Przede wszystkim przykurczeniu ulegają mięśnie lewej strony okolicy od żeber do miednicy, obniża się lewy bark, natomiast przeciąża się pasmo biodrowo-piszczelowe. To struktura która stabilizuje bocznie miednicę i wędruje jak "lampas" w spodniach poniżej kolana. Ten opisywany ból w przedniej części miednicy/biodra, to może być,przeciążenie mmięśnia napreżacza powiezi , ktory wchodzi w skład pasma.

Warto spróbować rollowania na wałku ( na youtube może Pan wpisac foam roller ITBand), rozciągania mięśni posladkowego średniego, naprezacza powiei oraz mięśnia biodrowo-ledzwiowego (ten ostatni zginajacy nogę w biodrze, też mógł się przeciazyc, natomiast często towarzyszy temu trzaskanie,biodra podczas wyprostu). Można poszukać na youtube filmow wpisujac nazwy miesni i dodajac "rozciaganie".

Trzymam,kciuki i zapraszam,do kontaku mailowego z mojej str:

Www. Physioart.pl

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Jeśli boli Panią po chodzeniu, czyli w warunkach ściśnięcia. Kierunkiem terapii będzie w takim razie trakcja, czyli element terapii manualnej. Połączenie z dobrą diagnostyką funkcjonalną i palpacyjną pozwoli zaplanować dla Pani odpowiedni proces terapii. Nie jest to możliwe jednak online, zapraszam do Centrum Fizjoterapeuty we Wrocławiu.
Proszę zaufać swojemu fizjoterapeucie. Na efekty pracy trzeba poczekać. Jeśli przez 8 miesięcy nosił Pan wkładki do butów, które mogły zaburzyć mechanikę chodu oraz kończyny, to powrót do zdrowia może trwać dłużej niż 2 wizyty
Witam najpierw musiałbym Pana zbadać wykonując kilka testów co się dokładnie dzieje ponieważ przyczyn może być kilka od kręgosłupa lędźwiowego po staw krzyżowo biodrowy no i w końcu może być problem w samym biodrze. Punkty spustowe nie rozwiążą problemu ponieważ nie musi być to problem wyłącznie mięśniowy. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Ból prawdopodobnie pochodzi z tkanek miękkich. Trzeba je rozluźnić, ale kluczowe jest ustawienie miednicy, kręgosłupa (ewentualna skolioza). Ustalić, czy różnica w długości nóg jest pozorna (funkcyjna), czy anatomiczna (różnica w długości kości), choć u Pana wszystko wskazuje na to pierwsze. Starać się wyrównać tę różnicę poprzez odpowiednie ćwiczenia. Coś co kształtowało się przez 8 miesięcy, nie zawsze da się odwrócić w 2 wizyty. Także proszę o cierpliwość, plus sugestię tego, co napisałem wyżej. Powodzenia.
Opisany problem wymaga przede wszystkim dobrego zdiagnozowania. Bezpieczniej nie zakładać, że problem dotyczy biodra. Dobrym punktem wyjścia będzie stwierdzenie: "Objawy choroby zlokalizowane są w okolicy biodra". Źródłem ich może być kręgosłup lędźwiowy lub staw biodrowy. Polecam doświadczonego terapeutę metody McKenziego. Jest to metoda diagnostyczna, a nie tylko terapeutyczna. Punktem wyjścia do skutecznego leczenia powinna być trafna diagnoza.
Pozdrawiam
Rajmund Tomczakowski
Witam. Wkładki wpływają na zmianę "ułożenia" kończyn ale wątpię aby doszło do takiej zmiany, która by wywołała bóle biodra. Całościowa ocena w różnych pozycjach jest oczywiście konieczna. Jeśli problem bólu trwa kilka miesięcy to nie spodziewał bym się radykalnych zmian po 2 zabiegach, 4-6 zabiegów powinno wg opisanego problemu zredukować objawy. Dalej praca nad przyczyną, których może być wiele. Od miejscowego związanego z samym stawem, po odległe - kręgosłup, wewnątrznarządowe i inne. Także typ miednicy ma wpływa na swoiste zaburzenia statyki miednicy, które mogą wytwarzać trudniejsze warunki pracy stawów, skutkujące przeciążeniem, bólem a potem zwyrodnieniem. Zachęcam do wytrwałości lub ewentualnej dalszej diagnostyki w razie braku poprawy. Powodzenia!
Należy rozluźnić nie tylko punkty spustowe ale całe pasma i taśmy mięśniowo-powieziowe
Dzień dobry, na razie radził bym kontynuować terapie poniewasz dwie wizyty to za mało kiedy dolegliwości trwały latami. Ważna jest tu diagnoza wykonana przez terapeute a następnie terapia oraz monitorowanie jej efektów.
Pozdrawiam Marcin Sitarz
Dzień dobry. Potrzeba, żeby został Pan rzetelnie zbadany przez fizjoterapeutę. Jeśli dobrze zrozumiałem to zaproponowano Panu wkładki ze względu na płaskostopie. Wtedy powinien być porządnie zbadany łuk poprzeczny stopy = połączenia kości stepu, staw skokowy dolny i górny, staw kolanowy, połączenia kości strzałkowej z piszczelą i staw biodrowy. Ocena wynikającego z tego napięcia mięśniowego w obrębie kończyny dolnej, określenie na ile zachowana jest prawidłowa osiowość pracy kończyn w statyce i dynamice, badanie miednicy pod kątem ewentualnych asymetrii w ułożeniu talerzy biodrowych i współgrające z tym zależności w stawach krzyżowo-biodrowych. A ponad wszystko dokładna ocena ruchomości rotacyjnej w stawach biodrowych - szczególnie do rotacji wewnętrznej (w kontekście Pana problemów dyskowych w odc.L i stenozy wtórnej). Jeśli tego nie było - to podejście na zasadzie, że zaproponowanie wkładki na podstawie badania podoskopowego - jest może wygodne, dla osoby sprzedającej te wkładki - jednak nie ma szansy ocenić mnóstwa zależności, które na powstawanie tegoż płaskostopia się składają. Z opisu wygląda na to, że zaproponowano Panu wkładkę ortopedyczną pod podeszwę kończyny, która funkcjonalnie wydaje się - ze względu na zmniejszoną stabilność w rejonie kompleksu miednicznego - mieć zmienioną długość (powtarzam - funkcjonalnie!:)) , co skutkuje teraz problemami w regionie tego stawu. Radiologicznie panewka jest po P stronie węższa i jeszcze dołożono wkładkę, żeby to biodro "dobić". Dobre placówki podologiczne - współpracują z gabinetami fizjoterapii, żeby starać się kompleksowo badać Pacjenta przed zaproponowaniem wkładek. Nie ograniczają się w widzeniu problemów stopy - do patrzenia tylko na stopę.
Polecam ustalić na podstawie badania przedmiotowego, co jest faktyczną przyczyną Pana obecnych dolegliwości. Rozluźnianie punktów spustowych bez tego - nie ma przecież sensu. Nie jesteśmy schematyczni, tacy sami, zastosowanie gotowych szablonów bez porządnego badania raczej nie ma szansy rozwiązać Pana problemu.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do formy!
Jeżeli nie ma poprawy w przypadku rozluźniania to wówczas albo:
1. nie rozluźniamy właściwej struktury/struktur
2. Doszło do zmiany w układzie ruchu (anatomicznej/strukturalnej) która zaburza chód lub powoduje obciążenie konkretnego miejsca np w okolicy biodra co manifestuje się właśnie bólem w danym obszarze.
potrzebna jest dokładna diagnoza problemu, z czego on wynika. To można już zrobić tylko na wizycie
Ciężko bez badania funkcjonalnego odpowiedzieć na te pytania.Fizjoterapeuta powinien spr czy ból w biodrze pochodzi od kregosłupa.Jeśli tak to czy jest to spowodowane konfliktem dyskowo-korzeniowym czy może w grę wchodzi inny mechanizm.Bardzo prawdopodobne również, że ból wynika ze zmian mieśniowo-powięziowych.Należałoby przeprowadzic dokładny wywiad i badanie funkcjonalne,aby Pana zdiagnozować. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Zalecam wnikliwą ocenę kliniczną pacjenta. Przede wszystkim postawię pytanie, na jakiej podstawie zlecane były Panu wkładki?
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan FDM BC
Witam. trzeba dokładnie zdiagnozować występujace zaburzenia w obrębie układu ruchu mające wpływ na okolice ciała wskazane przez pana i zastosować adekwatną terapię.
Problem wydaje się bardziej złożony i raczej nie można opierać terapii na pkt spustowych. Owszem wkładka mogła wiele zmienić ale to co się dzieje teraz może mieć podłoże i gdzie indziej. Jeżeli chodzi o ból w okolicy pachwiny i przedniej strony uda to "raczej" nie jest to z winy przepuklin. Złe ustawienie miednicy może dawać takie objawy. Należy jednak zastanowić się co powoduje taką sytuacje- może okazać się, że odpowiednio dobrana terapia zniweluje ból już po pierwszym razie. Polecam udać się do osteopaty. Pozdrawiam
Witam, nie wiele wiemy o tych wkładkach, często zdarza się, że po wkładkach do butów zmienia się cała statyka miednicy bo 'wszystko zaczyna inaczej pracować' choć według mnie po 8 miesiącach organizm powinien się dostosować.Trzeba zwrócić uwagę na całą postawę ciała, zaczynając od stóp, sprawdzić czy miednica jest w równowadze, być może mamy do czynienia ze skoliozą lub problem jest jeszcze inny. Dobry fizjoterapeuta powinien to wszystko ustalić popracować manualnie oraz ustalić odpowiedni trening.
Witam.
Według mnie trzeba popracować nad mięśniami, które są napięte oraz zlokalizować miejsca dyskomfortu. Odpowiednie byłyby ćwiczenia rozciągające napiętych grup mięśniowych. Pracowałbym z pacjentem nad wszystkimi elementami napięć mięśniowych technikami powięzi, energizacją mięśni oraz punktami spustowymi. Leczenie u każdego człowieka może być inne- długoterminowe lub krótkoterminowe.
Witam,
Niestety obawiam sie, ze samemu Nie da rady sobie pomoc. Możliwe, ze zablokował sie staw krzyżowo-biodrowy i potrzebna jest wizyta u osteopaty. Nie można postawić diagnozy bez badania podmiotowego i zrobienia paru prostych testów. Prosze sobie póki co porozciągać mięśnie pośladka i miednicy - prosze wysłać mi swojego email na kontakt z mojej strony internetowej a moja rejestracja wyśle pare prostych i przykładowych ćwiczeń.
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz