Odkładanie tłuszczu w tłuszcz.

6 odpowiedzi
Witam, czy istnieje szlak metaboliczny/biochemiczny, w którym tłuszcz spożywczy jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej?
Niestety nie rozumiem sensu zadanego pytania. Jest to bardzo szeroki temat i nie można w prost odpowiedzieć w jednym zdaniu.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
nadmiar energii dostarczanej z pożywieniem, odkładany jest w formie kwasów tłuszczowych, może on pochodzić z tłuszczu, węglowodanów a nawet białek
Witam!

Teoretycznie, odpowiedź brzmi: nie. Jednak metabolizm tłuszczów w organizmie to dość skomplikowany proces, w którym najważniejsze dla prawidłowej wagi są trójglicerydy.

W procesie trawienia powstają kwasy tłuszczowe i glicerol. Dalej te substancje wykorzystywane są częściowo jako materiał energetyczny dla tkanek, a częściowo są transportowane do wątroby i ulegają dalszym przemianom.

Jeśli dostarczymy do organizmu zbyt dużo tłuszczów zaczną one być wykorzystywane jako materiał zapasowy, czyli będą odkładane w tkance tłuszczowej. Cała ta sytuacja jednak nie jest aż tak prostolinijna. Każdy z nas jest inny, a na tworzenie się tkanki tłuszczowej mają wpływ także geny, hormony czy nawet nasz metabolizm.

Jednak trójglicerydy, czyli główny składnik tkanki tłuszczowej powstaje nie tylko w czasie przemian tłuszczów, ale także węglowodanów. Dlatego właśnie jestem zdania, że to nie tłuszcze są największym zagrożeniem dla rozwoju nadwagi i otyłości, bo zdecydowanej większości z nas dużo łatwiej przychodzi "przedawkowanie" węglowodanów (np. słodyczy, alkoholu), niż tłuszczów.

Mam nadzieję, że ta odpowiedź będzie pomocna. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszam do mailowego kontaktu we mną.

Pozdrawiam serdecznie!
Metabolizm tłuszczów to proces złożony, a niestety Twoje pytanie nie jest precyzyjne.
Witam, jest to skomplikowany proces. Jeżeli dieta nie będzie zbilansowana, to w wielkim uproszczeniu można tak określić.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,

Tkanka tłuszczowa odkładana/magazynowana jest ze względu na:
- przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii
- zmniejszeniu przemiany materii
- niewłaściwym odżywianiu, doborze produktów
- mało aktywnym trybie życia

Sam tłuszcz spożywczy nie jest od razu odkładany/metabolizowany do tkanki tłuszczowej.
Biochemiczne procesy prowadzące do tego celu to cykl pentozowy, synteza kwasów tłuszczowych i sprzęganie ich z glicerolem w cząsteczki triglicerydów. Nadmiar pokarmowych lipidów w diecie prowadzi ostatecznie do ich zmagazynowania w postaci triglicerydów w adipocytach tkanki tłuszczowej.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert, Dietetyk

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.