Jak pomóc synowi, który pali marihuanę?

8 odpowiedzi
Podejrzewam, a nawet jestem pewna, że mój 19-letni syn zażywa marihuanę, gdzie mam szukać pomocy?
Zajmuje się również, można zacząć od obiektywnej diagnostyki. W tej sytuacji należy rozważyć ośrodek zamknięty i długi okres leczenia. Pozdrawiam serdecznie.
A. Miżowska

Na początek dobrze żeby przyszła Pani z synem do psychologa. Dopiero tam psycholog oceni czy Pani syn jest uzależniony. To potrafi ocenić każdy psycholog i wskazać jak postępować dalej.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
proponuję skorzystać z oferty poradnictwa profesjonalistów zajmujących się zagadnieniem uzależnień od narkotyków. Na stronie Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii (system nie pozwala wkleić adresu strony dlatego proponuje skorzystać z wyszukiwarki) znajduje się "Baza placówek udzielających pomocy osobom z problemem narkotykowym", można w niej znaleźć ośrodki w zależności od miejsca zamieszkania.
Dodatkowo polecam zapoznać się z informacjami na wspomnianej stronie - znajduje się tam kompendium wiedzy z zakresu narkomani, narkotyków oraz zakładka "profilaktyka w domu" czyli wskazówki postępowania z eksperymentującym z narkotykami nastolatkiem.
Pozdrawiam.
Witam. Dziękuję za pytanie. Temat jest bardzo złożony, ponieważ syn jest pełnoletni. W świetle prawa sam decyduje o sobie i podjęciu leczenia. Oczywiście najlepiej gdyby podjął psychoterapię. Rozumiem, że problemem może być namówienie go do tego. Dużo zależy od relacji jakie ma Pani z synem. To, co na początek może Pani zrobić to spróbować porozmawiać z nim w atmosferze spokoju, bez narzucania swojej woli, pozostawiając mu prawo wyboru. Warto też opowiedzieć mu o swoich uczuciach, nazywając je wprost, że się Pani martwi i troszczy o niego, że jest dla Pani ważny. Cel tej rozmowy upatrywałabym w stworzeniu warunków emocjonalnych, by zastanowił się nad sobą. Taki pierwszy etap. Niezmiernie ważne jest jednak to, jak bardzo problem jest zaawansowany. Nie mniej jednak na pewno nie polecam by Państwa rozmowy sprowadzały się głównie do tematu marihuany i prosiłabym, żeby interesowała się Pani również innymi sprawami syna, tak jak przyjaciel i podchodziła do nich ze zrozumieniem i empatią. Taki sposób postępowania łączy ludzi i sprawia, że wzajemnie liczą się ze swoim zdaniem. Wtedy można spróbować namówić go na leczenie.
Witam serdecznie. Jeżeli zauważyła Pani, a nawet, jak pisze, jest pewna, że syn używa narkotyków, z dużym prawdopodobieństwem tak właśnie jest! Niestety pierwsze doświadczenia, czy "popalanie" są sporadyczne i łatwo je "przegapić". Jeśli Pani ma tę pewność wydaje się, iż syn może mieć już problem. Osobiście widziałabym tu celowość działania 2-torowego. Po pierwsze diagnoza (w celu potwierdzenia) uzależnienia syna i pomoc terapeutyczna dla niego. Jest on osobą pełnoletnią więc musi wyrazić na to zgodę. Pozostaje jednak na pewno w pewnej zależności od Pani/rodziców, choćby mieszkaniowej, finansowej, więc fakt ten można wykorzystać do zmotywowania do podjęcia leczenia. Należy jednak zrobić to umiejętnie, by nie zerwać łączących Państwa więzi.
Po drugie - pomoc dla Pani lub rodziców 19-latka. Polecam spotkanie z psychologiem w celu uzyskania dokładnych informacji o wyznacznikach uzależnienia, jego rodzajach i pierwszych interwencjach, które można podjąć wobec syna już w domu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniu rozwiązania.
Witam Panią, myślę że warto na początek porozmawiać z synem na ten temat. Jeśli syn nie będzie chciał, powinna Pani zgłosić się na konsultację do jakiejkolwiek Poradni Terapii Uzależnień.
Dzień dobry,
Zanim zacznie Pani szukać pomocy, proszę przede wszystkim porozmawiać z synem o swoich obawach.

Pozdrawiam
Najlepiej szczerze porozmawiać z synem i jeśli wyrazi zgodę, umówić go z terapeutą uzależnień.