Mam myśli samobójcze i ataki paniki, czy konieczna jest terapia?

4 odpowiedzi
Witam, mam 19 lat. Od jakiegoś czasu zmagam się z problemami natury psychicznej. Od paru lat dręczą mnie myśli samobójcze. Nie mam żadnej motywacji do wyjścia z domu, niejednokrotnie zdarzało mi się myśleć, że lepiej się nie obudzić następnego dnia. Do tego dochodzą ataki paniki. Gdy wiem, że mam się spotkać, albo wyjść w jakąś większą grupę ludzi, odczuwam duszności albo ataki paniki i mam problemy z oddychaniem. Niejednokrotnie czuję ukłucia w okolicach serca. Czy mój stan wymaga terapii? Czy ewentualnie jest jakiś sposób wyleczenia tego bez psychoterapii?
Z opisu wynika że zmaga się Pani z poważną depresją i lękiemn np.depresją lękową. Dokładna diagnoza możliwa jest tylko podczas konsultacji z psychoterapeutą lub psychiatrą. Sądzę, że psychoterapia jest koniecznością.

Witam to co Pan/Pani opisuje wskazuje na zaburzenia lękowo-depresyjne i nie leczone mogą towarzyszyć człowiekowi przez wiele lat, a czasem przez całe życie. Dlatego zachęcam do skontaktowania się z lekarzem psychiatrą - w początkowej fazie leczenia konieczna jest farmakoterapia oraz psychoterapeutą ponieważ psychoterapia umożliwi dotarcie do źródeł problemu i pozwoli na zapanowanie nad lękiem. Serdecznie pozdrawiam Alicja Giezek
Dzień dobry,
trudno jest stawiać diagnozę na odległość, bez spotkania i rzetelnej rozmowy, jednak objawy opisywana przez Panią/Pana brzmią niepokojąco. Wyobrażam sobie, że są bardzo męczące i (ośmielę się tak napisać) nawet rujnujące życie. Czy Pani/Pana stan wymaga terapii? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Nie uda się tego wylczyć bez profesjonalnej pomocy psychoterapeutycznej. Bardzo proszę umówić się na konsultację do psychoterapeuty bądź psychiatry, najlepiej jak najszybciej. Nie ma potrzeby tyle cierpieć...
Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Witam. Opisane problemy są bardzo poważne. Na pewno da się jednak im zaradzić. W pierwszej kolejności powinna Pani skonsultować się z lekarzem psychiatrą i internistą. Należy wykluczyć wszelkie przyczyny somatyczne, które mogą powodować takie objawy - np. zaburzenia czynności tarczycy itp. Lekarz po postawieniu diagnozy zaleci odpowiednie leczenie - farmakoterapię i/lub psychoterapię.