Od dwóch miesięcy nie mogę normalnie funkcjonować przez objawy somatyczne nerwicy lekowej tzn:drętwi

3 odpowiedzi
Od dwóch miesięcy nie mogę normalnie funkcjonować przez objawy somatyczne nerwicy lekowej tzn:drętwienie twarzy,zawroty głowy,drżenie całego ciała,silne pobudzenie i natrętne myśli że zaraz coś mi się stanie.Utrudnia mi to bardzo życie codzienne.Czekam na wizytę do lekarza psychiatry,a do tej pory chciałabym się dowiedzieć jak sobie z tym radzić,jak sobie pomóc?Dodam że jestem samotną matką trójki dzieci i osobą pracującą zawodowo,ostatnie dwa miesiące funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki lekowi afobam.Proszę o pomoc.
Dzień dobry, objawy somatyczne, które Pani opisuje są wynikiem zaburzeń lękowych. Dobrze, że umówiła się Pani do lekarza. Poradzenie sobie z zaburzeniami lękowymi wymaga treningu i zmiany w strukturze myślenia. Najskuteczniejszą terapią, potwierdzoną naukowo w leczeniu tego typu zaburzeń jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Sugeruję skorzystać z konsultacji terapeuty, pracującego metodami poznawczo-behawioralnymi, może Pani też dopytać lekarza o możliwość skorzystania z takiej pomocy ( również na NFZ) w okolicy zamieszkania. Tymczasowym rozwiązaniem może też być zakupienie jakiejś literatury dla pacjenta, jednak nie zastąpi ona wizyty u psychologa, który poza edukacją nt choroby i uczeniem metod radzenia sobie z lękami, wyjaśnia napotykane przez pacjenta trudności. Powodzenia :)

Dolegliwości, których Pani doświadcza mają podłoże w Pani psychice - przeżywanych emocjach, sposobie myślenia o sobie i świecie. Proponuję spotkanie z psychoterapeutą, z którym wspólnie spróbuje Pani zrozumieć sens aktualnych trudności oraz znajdzie Pani sposób ich rozwiązania. Leki w tym wypadku pomogą jedynie doraźnie.
Powodzenia!
Witam serdecznie. Często zaburzenia lękowe manifestują się licznymi dolegliwościami somatycznymi. Trudno jest podać Pani jakiś uniwersalny sposób radzeni sobie z nimi - leczenie zaburzeń tego typu wymaga podjęcia psychoterapii, której celem jest identyfikacja źródeł lęku i praca z objawami. Połączenie psychoterapii z farmakoterapią daje najlepsze efekty. Najskuteczniejsza w leczeniu zaburzeń lękowych wydaje się być psychoterapia poznawczo-behawioralna, która nie tylko skupia się na źródłach problemów lękowych, ale pozwala zrozumieć mechanizmy ich powstania i utrzymywania się a przede wszystkim nastawiona jest na pracę nad bieżącymi objawami i minimalizowanie lęku. Włącza się często w pracę z tego typu zaburzeniami różnego rodzaju techniki relaksacyjne, etc. Zachęcam do poszukania terapeuty i podjęcia terapii, życzę powodzenia.