napady paniki, lęk przed wyjściem do ludzi, jedyna pomoc to suszarka do włosów!

15 odpowiedzi
Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc i poradę gdzie się udać i czy da się wyleczyć moją dolegliwość. Mam 30 lat, od najmłodszych lat mój ojciec pił alkohol, były awantury, policja i podobne sceny. Razem z siostrą spałyśmy na dole u babci a rodzice u góry i kiedy słyszałam, że zaczyna się kłótnia to biegłam na górę, a po awanturze jedyne co mnie uspokajało to leżenie blisko tzw. farelki, której dźwięk i podmuch ciepłego powietrza pomagał mnie uśpić i uspokoić. Zawsze bałam się wyjeżdżać na wakacje i zostawiać mamy samej w domu, dziś po latach kiedy rodzice się rozeszli i problem niby powinien zniknąć ja dalej boję się gdziekolwiek wieczorami wychodzić. Panika zawsze pojawia się wieczorami albo kiedy nocuje nie w swoim domu (a mieszkam sama) lub kiedy jest ktoś ze mną, kto ma spać w tym samym pomieszczeniu. Boję się, że przy napadzie mojej paniki (lęk, poty, kołatania, deszcze) będę chciała wziąć Hydroksyzynę i włączyć suszarkę do włosów ( zamiennik farelki z dzieciństwa) i ktoś mnie wyśmieje czemu leżę przy tym urządzeniu (a ona mi naprawdę pomaga.) albo ten ktoś zawiezie mnie do szpitala a ja nie będę umiała powiedzieć co mi dolega. Unikam alkoholu bo nigdy nie wiem kiedy będę zmuszona zażyć hydroksyzynę, która i tak nie zawsze działa. Często również wymyślam sobie mnóstwo chorób co wywołuje wieczorami panikę, w każdej dolegliwości widzę chorobę nowotworową. Nie wychodzę do znajomych na wieczorne imprezy, nie wyjeżdżam na wakacje, nie odwiedzam rodziny. W pracy jestem normalna energiczną dziewczyną a wieczorami panikarą. Nie mogę przez to nawiązać kontaktu z żadnym mężczyzną :( Błagam gdzie szukać pomocy???
Jest Pani "normalną... dziewczyna"!! Pani kłopoty rzeczywiście można wiązać z przeżyciami z dzieciństwa. Od jakiegoś czasu opisuje się zjawisko "Dorosłych Dzieci Alkoholików". I od lat pomaga się takim ludziom. Skutecznie!
Szum farelki lub suszarki działa uspakajająca na wielu ludzi. Ostatnio doradcy proponują tę metodę by dzieciom pomóc w zasypianiu lub uspokoić je.
Hydroxyzyna nie wiele może pomóc. To dobry lek, ale przy innych wskazaniach.
Pomoc można znaleźć:
1. W gabinecie psychiatry
2. W gabinecie psychoterapeuty
3. W dobrze prowadzonej poradni leczenia odwykowego.
Do tych gabinetów, nawet w publicznej ochronie zdrowia, nie są wymagane skierowania.
Namawiam do rychłego udania się tam po pomoc. Nie musi Pani tak cierpieć.
Można Pani pomóc.
Powodzenia.

Hydroxyzyna Panią nie wyleczy - zredukuje tylko na pewien czas objawy. W opisywanych zaburzeniach (problem wygląda na nerwicowy) stosujemy inne leki. Wskazana jest psychoterapia lub /i terapia DDA (dorosłe dzieci alkoholików). Proponuje udać się do lekarza psychiatry. Trzeba będzie też dodatkowo zrobić badania ogólne celem wykluczenia ew. przyczyn somatycznych. Da się to skutecznie leczyć.
Dzień dobry.
Zawsze warto udać się do lekarza Psychiatry, aby ten dokonał/dokonała diagnozy i oceny czy należy włączyć leczenie farmakologiczne. Natomiast w przypadku objawów wymienionych przez Panią zasadne jest leczenie psychoterapeutyczne.
Pozdrawiam dr n. med. Monika Hyper-Ochalik.
Prawdopodobnie będzie potrzebny psychiatra i psycholog.
Witam. Opisywane przez Panią problemy wyraźnie wywodzą się z dzieciństwa. Każdy objaw nerwicowy, jak i sposób w jaki Pani łagodzi lęk ( ciepłe powietrze z suszarki, szum jednostajny a zarazem " spokojny" urządzeń tj. farelki czy właśnie suszarki) ma swoją symbolikę i koniecznie należy o tym wszystkim popracować z psychoterapeutą. To, że rodzice nie są już razem nie oznacza, że traumy z dzieciństwa zniknęły. Poranione dziecko zostało w Pani.
Jeżeli objawy są bardzo nasilone a wydaje się ,że tak, ponieważ utrudniają i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, zachęcam także do wizyty u specjalisty psychiatry- leki, złagodzą napięcie, lęk i pomogą w codziennym funkcjonowaniu. Efekty psychoterapii są zwykle niestety odległe ( trwa ona często miesiącami ) ale długoterminowe. Leki pozwolą na szybszy efekt, przynajmniej w początkowej fazie pracy psychoterapeutycznej. Pozdrawiam.
Proszę zgłosić się do psychologa lub psychiatry, może się okazać, że konieczna będzie pomoc ich obu.
Niezbędna będzie wizyta u psychiatry i z pewnością u psychoterapeuty.
Witam, powinna Pani niezwłocznie udać się do psychiatry- istnieją naprawdę skuteczne leki które pomogą opanować większość zgłaszanych objawów. To, o czym Pani pisze to tzw objawy wegetatywne lęku (ucisk w gardle, duszność, kołatanie serca,nudności, zawroty głowy, drętwienie kończyn i wiele innych). Psychiatra włączy leki które naprawdę przyniosą Pani ulgę, a na dalszym etapie pewnie zaproponuje psychoterapię, myślę, że również wskazane byłoby uczestnictwo w grupie DDA, ze względu na Pani przeszłość. Pozdrawiam.
Witam,

Wbrew pozorom Pani problem jest rozwiązywalny. Pomocy należy szukać w poradni zdrowia psychicznego, w placówce takiej pracują psychiatrzy i psychoterapeuci. Na początek polecam odbyć konsultację u psychiatry, który zdiagnozuje które dokładnie zaburzenia lękowe Pani dotyczą oraz czy wskazana jest farmakoterapia. Specjalista taki może także wydać Pani skierowanie na psychoterapię. Przy zaburzeniach lękowych wskazana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Słuchanie szumu suszarki, jakkolwiek niekonwencjonalne, nie stanowi wskazania do przyjęcia do szpitala psychiatrycznego. Nie musi się Pani zatem obawiać.
Dzień dobry.
Widzę tu dwa aspekty Pani problemów. 1) zawarunkowanie zachowań przez traumy z przeszłości 2) traumy zaburzonej relacji z rodzicem-alkoholikiem
Stąd pomyślałbym 1) o psychoterapii poznawczo-behawioralnej i 2) o terapii dla dorosłych dzieci alkoholików (terapia współuzależnień) - może w Pani okolicy pracuje terapeuta specjalizujący się w obu tych nurtach? Pomocne mogą być też spotkania w grupach samopomocy DDA. Życzę powodzenia!
Witam.
Z tego co Pani napisała wynika, iż jak najbardziej powinna się pani udać na konsultację psychiatryczną, celem uzupełnienia wywiadu. Prawdopodobnie wskazana będzie psycho-farmakoterapia. Jeżeli jednak obawia się pani rozpoznania przez psychiatrę choroby psychicznej, najłatwiej będzie zacząć od psychologa. Pozdrawiam serdecznie !
Proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień i podjąć terapię DDA (dla dorosłych dzieci alkoholików)
Witam, zalecam wizytę u psychiatry, żeby włączył leczenie farmakologiczne. Do rozważenia psychoterapia, proszę też pomyśleć ewentualnie o grupie dla dorosłych dzieci alkoholików DDA. Może też dobrym rozwiązaniem będzie oddział dzienny terapeutyczny.
Witam.
Myślę, że warto by było aby udała się Pani do psychiatry, który by "na żywo" z Panią porozmawiał i pokierował dalej lub włączył leczenie lekami z grupy SSRI lub SNRI. W związku, że Pani ojciec nadużywał alkoholu należałaby się Pani terapią dla Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA), a potem być może psychoterapia indywidualna.
Pozdrawiam serdecznie.
Joanna Adamiak
Szanowna Pani, dolegliwości które Pani opisuje wskazują na diagnozę zaburzeń lękowych. Negatywne doświadczenia; dorastanie w atmosferze lęku i braku poczucie stabilizacji ukształtowały nieprawidłowe wzorce zachowań i są przyczyną wymienionych przez Panią dolegliwości. Pomimo braku źródła, objawy utrzymują się przewlekle i są trudne do samodzielnej modyfikacji . Ponieważ nasilenie dolegliwości jest znaczne, uważam że potrzebuje Pani wsparcia zarówno psychologicznego jak rozmowy z doświadczonym psychiatrą . Dobrze dobrana farmakoterapia stopniowo poprawi komfort Pani życia i wyeliminuje dolegliwości lękowe. Kompleksowe leczenie psychiatryczne i psychologiczne pomoże szybciej przywrócić stabilizację w Pani życiu. Nie mam wątpliwości, że opisując swoje doświadczenia i wiążące się z nimi dolegliwości podjęła Pani pierwszy trudny krok , kolejny krok to terapia. Życzę odwagi i wytrwałości.