Mój partner cały czas mnie za coś obwinia, przez co mam niskie poczucie własnej wartości, co robić?

5 odpowiedzi
Witam, serdecznie. Zacznę od tego, iż jestem z kobietą, którą bardzo kocham i zależy mi na niej. Mam 25 lat, mam pracę, wykształcenie, ale pomimo tego bardzo często czegoś zapominam i są to błahe rzeczy, takie jak klucze do samochodu, zabranie brudnych ciuchów z łazienki, opuszczenie deski klozetowej itd. Uświadomiła mi to wszystko moja druga połówka, często nie zwracałem na to uwagi. Ona dąży do perfekcji, chce mieć wszystko poukładane. Przez to jaki jestem czuję się niezdarny, nieudolny. Często mówi mi, że robię coś lekkomyślnie bezmyślnie, że w ogóle nie myślę co robię, że nie może na mnie polegać, że wszystko musi robić sama, bo tylko wtedy ma pewność, że będzie dobrze zrobione. Jestem tym faktem bardzo załamany, chciałbym móc o wszystkim pamiętać i pomyśleć, zanim coś zrobię, a jak zrobię to, żeby nie musiała mi zwracać uwagi, że zrobiłem to tak, a nie inaczej. Chciałbym czuć się wartościowym człowiekiem, tylko sęk w tym, że nie wiem od czego zacząć. Chciałbym się zwrócić o pomoc tylko, czy jest mi ktoś w stanie pomóc?
Witam,
Opisywany przez Pana problem wydaje się być bardzo złożony. Proces diagnostyczny wymaga kontaktu osobistego, polecam konsultację u specjalisty.
Pozdrawiam

Dzien dobry panu. Myśle że to nie jest duży problem i można go rozwiązać ale nie od razu.. Panu i jest potrzebna terapia co najmniej roczna.
Problem polega na tym że pan sie zachowuje jak dziecko które zapomina klucze, odrobić zadania domowe co sugeruje że pan czegoś nie przerobił w dzieciństwie, poczucie odpowiedzialności za swoje rzeczy swoje czyny i szacunek dla innych osób na ktorych nam zależy. Pozdrawiam i życzę panu powodzenia..
Witam,
perfekcja to wielki ciężar i rzecz raczej nieosiągalna. Wszyscy mamy jakieś słabości, nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezwartościowi. Trudno z opisu wnioskować o skali pana "zapominalstwa" i jakie to ma faktyczne znaczenie dla związku, dlaczego czuje się Pan bezwartościowy i nieudolny, mimo że radzi Pan sobie w życiu, (praca, studia, związek). Zachęcam do wizyty u psychologa lub terapeuty, by porozmawiać o problemie, który Pana nęka. Dorota Rychter
Witam Pana,
poczucie bezmyślności, poczucie bycia bezwartościowym człowiekiem o których Pan pisze, w moim odczuciu, nie jest w pewnym sensie tylko związane z tym jak jest Pan traktowany przez partnerkę. W moim odczuciu wygląda to tak jakby jej zachowanie uwypuklało i wydobywało na światło dzienne coś co Pan w sobie i tak, nosi. Swoje poczucie bycia „bezwartościowym i bezmyślnym”. W tym opisie przede wszystkim przebija Pana stosunek do samego siebie. Osoba która ma niskie poczucie własnej wartości, ma tendencję do bezkrytycznego przyjmowania ocen na swój temat. Ocen krytycznych oraz ocen dewalułujących swoją wartość. Taka osoba będzie się bardzo starała by zaspokoić oczekiwania i potrzeby ważnych dla siebie osób. W poczuciu że to one mają racje, „słusznie że mnie krytykują bo tak naprawdę jestem beznadziejny i nic sobą cennego nie reprezentuję”. Pyta Pan czy jest ktoś w stanie Panu pomóc. Psychoterapeuta w trakcie psychoterapii pracuje nad tym by osoba która do niej się zgłosiła nabyła stabilne i adekwatne poczucie własnej wartości, tak by mogła w związkach z innymi ludźmi czuć się wartościowym człowiekiem.
Z poważaniem
Magdalena Staszewska
Dzień dobry. Cieszę sie ze Pan napisał bo to jest juz pierwszy krok do skonfrontowania sie z problemem.A właściwie problem to za duzo powiedziane, po prostu z pewnymi zachowaniami które sa do wypracowania. Prosze pamietać ze wszystko da sie zmienić, przepracowac. Z tego co Pan pisze widzę tez brak poczucia własnej wartości, wiary w siebie. A przecież czytam ze jest Pan wykształconą mającą prace osobą. To juz bardzo duzo. Wielu młodych ludzi nie ma teraz aspiracji, liczą na szczęście lub maja przekonanie ze powinni wszystko dostać. Pan jest inny! I to jest juz wielka siła i zaleta. Wracając do problemu o którym Pan pisze to uważam ze najlepiej było by sie spotkać i zacząć zmieniać to co przeszkadza. Gdyby Pan chciał to jestem do dyspozycji. Mozemy sie umówić na przyszły tydzien. Pierwsza wizyta byla by tylko z Pana udziałem, na drugiej chciałabym poznać Pana partnerkę i jej punkt widzenia. Byc moze bedzie potrzebna tez wspólna forma spotkań...? Dążenie ciagle do perfekcji tez nie jest do konca naturalne a szczególnie kobiety sa na tum punkcie zbyt mocno wyczulone. W związku z tym prosze nie zaczynać sie obwiniać ze wszystko co złe to Pan. Nie tedy droga:) Jeżeli sie Pan zdecyduje prosze o kontakt telefoniczny ( telefon powinien byc widoczny na moim profilu a jesli nie to prosze o cierpliwość gdyz wczoraj założyłam dopiero konto i nie wiem czy wszystkie dane sa juz widoczne dla klientów) i zaczniemy zmieniać to co sprawia trudność.
Pozdrawiam i miłego dnia życzę.