Mam siedemnastoletnią córkę,która ma w naszym odczuciu (czyli rodziców) ciężki charakter,ale najbard

5 odpowiedzi
Mam siedemnastoletnią córkę,która ma w naszym odczuciu (czyli rodziców) ciężki charakter,ale najbardziej martwi nas to,że nasze dziecko ciągle jest z kimś pokłócone tj.z koleżankami z pokoju internackiego,z koleżankami z byłej szkoły,ze swoją przyjaciółką.W tej chwili pokłócona jest ze wszystkimi.Chciałabym się zapytać czy nasza córka ma problem i czy mam szukać dla niej psychoterapeuty.Bardzo proszę o pomoc.
Witam, rozumiem, że przeżywa Pani niepokój w związku z zachowaniem córki. Jednak informacje, które Pani podała nie wystarczają, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie. Polecałabym umówienie się na konsultację z psychoterapeutą. Pani córka jest niepełnoletnia, więc pierwsze spotkanie powinno się odbyć w obecności jednego/obojga rodziców. Konsultacje to zazwyczaj kilka spotkań, które dają przestrzeń do dokładnego opisania obszaru problematycznego z perspektywy Pani/Państwa i córki. Spotkania te pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy istnieje wskazanie do podjęcia psychoterapii. Pozdrawiam, Wioletta Robaszewska

Szanowna Pani, rozumiem, że w zachowaniu córki obserwujecie niepokojący wzorzec (tendencję do nierozwiązywania konfliktów z ważnymi osobami) i - jak czytam między wierszami - Państwu także jest trudno w relacji z córką. Polecałabym konsultację rodzinną (lub kilka), w czasie których każde z Was może przedstawić swoją perspektywę. Drugim rozwiązaniem jest podjęcie przez córkę terapii indywidualnej po wyrażeniu Państwa pisemnej zgody. Proszę pamiętać, że, mimo iż córka jest niepełnoletnia, to ona musi zdefiniować swoje problemy i zaangażować się w terapię, by była skuteczna. Proszę porozmawiać z córką wyrażając swoją troskę, starając sie unikać krytyki i spotkanie z terapeutą przedstawić jako możliwą opcję.
Nie wiem czy córka ma problem. Na razie czytam, że Państwo, jako jej rodzice, macie z tym problem. Czy dla córki stanowi to problem? Jeśli tak, to najlepiej będzie, kiedy sama poszuka dla siebie pomocy. Możecie jej w tym pomóc, poczytać informacje na temat psychoterapeutów, praktykowanej metody itp. Ostatecznie, niech to będzie jej wybór . Jej musi przypaść osoba, z którą się będzie spotykała, do gustu. To pierwsze „coś”, co intuicyjnie pokieruje ją w stronę tego, a nie innego terapeuty, jest ważne, i warto za tym podążyć. Niech sama umówi się na konsultacje, a terapeuta już będzie wiedział, co z tym zrobić. Przy założeniu, że córka widzi w tym problem. Powodzenia, Iwona

W celu poprawienia relacji z córką i zastanowienia się nad rozwiązaniem zapraszam na konsultacje.
Pozdrawiam
Dzień dobry
Być może Państwa córka kłóci się ze wszystkimi, aby pomóc Państwu. Być może widzi, że Państwa relacja jest czymś zakłócona czy osłabiona, i ... kłopoty córki Was jednoczą. Trzeba by pójść do psychoterapeuty rodzinnego i zobaczyć o co chodzi.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Łucja Fitchman