Mam 35 lat przeżywam rózne problemy psychiczne, doprowadziły one kolejny raz (wele podobnego scenari

6 odpowiedzi
Mam 35 lat przeżywam rózne problemy psychiczne, doprowadziły one kolejny raz (wele podobnego scenariusza )do upadku mojego związku ( obecny z dzieckiem, wisi na włosku.) zdałem sobie sprawe że muszę byc nie-normalny gdy przy tak powaznej sprawie nie mogę nic sam z tym zrobić. Po krótce przedstawie poniżej moje obserwacje. Pamięnam maksymalnie 2 ostanie zdania, gdy partnerka do mnie mówi, nie potrafie powtórzyć co do mnie mówiła, trudno skupić się w trakcie stosunku wszystko potrafi mnie rozproszyć, unikam zbliżeń, wszelkie mocno postanowione zmiany trwają góra dwa tygodnie. Nie potrafie ralacjonować wydarzeń. czuje jakby ogólną niesprawiedliwość i brak równowagi i za wszystkie moje niepowodzenia obwiniam innych, w towarzystwie jestem rozkojażony tracę kontakt z ludzmi. Z mniej związanych z relacjami to : zapominanie przedmiotów pomimo prób zapamietania przed minutą, gdy ich szukam to niewidze ich pomimo, że mam je przed oczami, ulegam czesto "autosugesti" przy czytaniu jakis instrukcji na koniec okazuje się ze brzmiała inaczej niz ją zapamiętałem i popełniam błąd. Jestem gotowy do uczestnictwa w terapii najpierw w sesji osobistej indywidualnej w lutym w trójmiescie potem online gdyż mieszkam na stałe za granicą. Proszę uprzejmie o pomoc.
Dzień dobry,
biorąc pod uwagę problemy z zapamiętywaniem, skupieniem itd polecam równoczesne podjęcie terapii oraz diagnozę u psychiatry i neurologa. Podłoże może być częściowo biologiczne, w układzie nerwowym.

pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Eliza Gifford

Dzień dobry
Podjęcie psychoterapii to bardzo dobra decyzja .Życzę powodzenia .
Anita Lenartowska Hałoń
Dzień dobry. Warto również zrobić podstawowe badania u lekarza pierwszego kontaktu, jak również udać się do neurolog, gdyż te objawy mogą sugerować również nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Prowadzę terapię online, jeśli się Pan zdecyduje, to zapraszam. Pozdrawiam.
Opisane przez Pana objawy obserwuję u osób, które mają zablokowane emocje. Wówczas lęk i zapominanie (zaburzenie poznawcze) mają funkcje mechanizmów obronnych przed nieuświadomionymi uczuciami. Rzeczywiście warto sprawdzić, czy przyczyna nie jest biologiczna, ale nawet jeśli jest, pracą terapeutyczną nad emocjami może Pan wiele zyskać. Proszę sobie wyobrazić, że wchodzi Pan w opisane wyżej sytuacje świadomy swoich uczuć i reakcji, umie nimi zarządzić i właściwie zaopiekować sie sobą, uspokoić. W takuej sytuacji mechanizmy obronne nie są potrzebne. Zachęcam do pracy "na żywo". Praca on-line w tym przypadku może być mniej efektywna. Warto znaleźć terapeutę, który będzie pomagał w bezpośrednim kontakcie. Czasem odbywa się kilka spotkań na żywo i później kontynuuje się on-line. To lepsza forma pracy, choć najwięcej może Pan zyskać w żywym kontakcie. Życzę powodzenia, Beata Szulik-Bomba
Witam, objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na podłoże nie tylko psychologiczne ale także biologiczne- a dokładnie neurologiczne. Wskazaniem byłoby skonsultowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje do lekarza specjalisty. Odnośnie psychoterapii dobrze byłoby spotkać się najpierw w gabinecie z terapeutą, aby później kontynuować sesje on-line. Powodzenia.
Szanowny Panie,

podejmując decyzję o rozpoczęciu psychoterapii warto zadbać również o apsekt medyczny i wykluczyć inne przyczyny obecnych objawów. Wizyta np.: u neurologa pomoże postawić psychologowi diagnozę różnicową, czyli taką, która pozwala wskazać, czy źródło problemów jest natury biologicznej, biologiczno-psychicznej czy psychogennej. Istotne jest ustalenie, czy do tego stanu rzeczy doprowadziły jakieś wcześniejsze trudne/trumatyczne wydarzenia. Jeżeli tak warto rozważyć pracę z terapeutą EMDR (aczkolwiek ta jest możliwa w kontakcie bezpośrednim).

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek