Mam 21 lat. Mam stwierdzona lekka depresje z atakami paniki . Moja historia z atakami zaczela sie ok

13 odpowiedzi
Mam 21 lat. Mam stwierdzona lekka depresje z atakami paniki . Moja historia z atakami zaczela sie ok.3 lata temu. Moje ataki trwaja ok. 2,3 minut I sa mw. Co 2 tydzien, dwa, trzy dni z rzedu po ok 3 razy. Najgorsze, ze pojawiaja sie bez przyczyny. Moge wstac w dobrym humorze, a atak przyjdzie znienacka .na poczatku mdlalam podczas atakow, pozniej doszlo odrealnienie i wszystkie objawy typowe dla tej choroby. Pozniej przez dlugi czas czulam podczas ataku posmak matali w ustach. Na dzien dzisiejszy od kilku miesiecy oprocz typowych objawow, kilka godzin przed atakiem lub po mam silne dusznosci, brak mozliwosci pelnego oddechu.a po atakach jestem tak zmeczona ze nie potrafie normalne mowic i chce mi sie niesamowicie spac .lekarz przepisal mi 4 mies. temu lek elicea .rzeczywiscie jestem bardziej usmiechnieta, ale ataki dalej sa. Pisze do Państwa z prośbą co mam zrobić? Jakie badania wykonać? Moze usg tarczycy, glowy? Nie mialam traumatycznych przezyc w zyciu.wydaje mi sie ze ataki sa spowodowane jakas niezgodnoscia w organizmie.robilam tez 2 razy pod rzad badania na tarczyce. Tsh, ft4 I ft3 prawie ponad norme.dziekuje I pozdrawiam.
Dobre efekty przy atakach paniki można uzyskać w psychoterapii poznawczo- behawioralnej, psychotraumatolog ma też świetne narzędzia (niezależnie od obecności w historii pacjenta dużych traum). Zachęcam. Poza tym, po konsultacji z neurologiem, można sprawdzić objawy pod kątem padaczkowych.

Zachęcam do rozpoczęcia psychoterapii. Każda osoba uczy się radzić sobie z lękiem i atakami paniki w inny sposób. Podczas psychoterapii będzie Pani miała okazję wypracować swoje własne sposoby radzenia sobie z atakami.
Dzień dobry. W pracy z atakami paniki bardzo wysoką skuteczność ma terapia poznawczo-behawioralna. Praca z terapeutą w takim nurcie pozwoli także przyjrzeć się i przepracować przyczynę pojawiającego się lęku. Serdecznie zachęcam, aby spróbować i ocenić, czy ten rodzaj pracy Pani odpowiada. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Dzień dobry,
Jakie badania pani robiła? Objawy są dość nietypowe, a już na pewno w trakcie napadu paniki się nie mdleje, a ma wrażenie, że się zemdleje. Adrenalina nie pozwala na omdlenia. Koniecznie USG tarczycy, poziom elektrolitów, badania cukru i dobry kardiolog. Jeśli badania będą w normie - psychiatra a potem psychoterapeuta.
Witam
Zapraszam na konsultacje.
Dzień dobry,

Z tego co Pani pisze, rozumiem, że jest Pani pod opieką lekarską i ma Pani zrobione badania, które wykluczyły somatyczną przyczynę objawów. To jest właśnie pierwszy krok. Później rzeczywiście warto sięgnąć po leki - co Pani już robi. Kolejny krok to zdecydowanie psychoterapia. Dzięki psychoterapii popracuje Pani nad przyczynami ataków paniki - tak, by efektywnie je wyeliminować. Dodatkowo psychoterapeuta pomaga również w radzeniu sobie z lękiem i nie dopuszczaniem do rozwoju ataku paniki. Nauczy się Pani wychwytywać jego pierwsze sygnały i zatrzymywać je na wczesnym etapie. Tak jak Pani pisze, takim pierwszym sygnałem u Pani może być uczucie duszności. Dzięki psychoterapii nauczy się Pani wprowadzać techniki relaksacyjne już na tym etapie - co pomoże, w tym, by atak paniki się nie rozwijał.
Najlepszą skuteczność w przypadku opisywanych przez Panią objawów ma terapia poznawczo-behawioralna.
Zachęcam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty - stacjonarnie w gabinecie lub z psychoterapii online - prowadzonej przez Skype. Obie formy mają wysoką skuteczność.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Aleksandra Juszczyk
Witam,
Polecam konsultację psychologiczną.
Czasem nieobecność jawnych ostrych traum nie oznacza, że terapia nie jest potrzebna.
Pozdrawiam
Marta Śmieszek
Dzień dobry, nie ma możliwości aby coś działo się w organizmie bez przyczyny. Jeśli ciało wysyła bardzo silne i bardzo nieprzyjemne dla Pani komunikaty, to znaczy, że coś się dzieje. Jeśli badania w kierunku chorób somatycznych nie wykazują niczego odbiegającego od normy, to znaczy, że dolegliwości są wynikiem reakcji ciała na długotrwały stres. Uświadomienie sobie przyczyn często nie jest łatwe gdyż nie mamy czasu aby usiąść i przeanalizować wszystko po kolei. Dlatego dobrą formą szukania przyczyny, dotarcia do źródła cierpienia jest rozmowa z kimś kto będzie miał czas na zaangażowanie i zrozumienie. Pozdrawiam, Mariusz Kowal
Jeśli nie wykluczyła Pani jeszcze przyczyn neurologicznych, to proponuje konsultację specjalistyczną w tym zakresie także oraz wizytę u dobrego internisty. Jeśli nie uda się ustalić somatycznych przyczyn tych epizodów, proponuję rozważenie przez Panią psychoterapii - tu dobre efekty daje podejście poznawczo-behawioralne.
Opis Pani objawów pasuje do diagnozy zespołu leku napadowego. Objawy depresyjne czesto są powiązane z zaburzeniami lekowymi. Wynika to z faktu pogorszenia samopoczucia i ograniczeniu funkcjonowania na skutek leku. W Pani przypadku zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna która uczy odpowiednich sposobów radzenia. Warto pracować z oddechem ktory w atakach paniki jest szybszy i plytszy (techniki głębokiego, przeponowego oddychania) , metody dystrakcji uwagi( czyli przekierowania jej na np. obiekty zewnętrzne) i oczywiście dekatastrofizacja( nauka niepodkrecania stanu psycho-fizycznego swoim znieksztalconym myśleniem.) Doraźnie można wspomagać się lekami uspokajającymi(choć ma to też swoje minusy). Zachęcam do lektury książki Brownyn Fox 'Opanować lek'. Pozdrawiam
Dzień dobry,

myślę, że wykonała Pani już pierwszy ważny krok i poszukuje Pani pomocy. W przypadku farmakoterapii najbardziej odpowiednią osobą do konsultacji zdecydowanie będzie dobry lekarz psychiatra. Niemniej w zakresie ataków paniki istnieje możliwość włączenia także leków działających bardziej doraźnie, które w przypadku wielu badań wykazują większą skuteczność, aniżeli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Warto o tym porozmawiać z lekarzem zwłaszcza, jeśli ataki te nasilają się. Warto też mieć na uwadze, że farmakoterapia pozwala na czasowe odsunięcie objawów natomiast najczęściej /często nie usuwa przyczyny. Ataki paniki nie muszą mieć swojego źródła w traumach z przeszłości, a mogą być np. sygnałem od organizmu, że w ostatnim czasie intensywniej Pani pracowała, albo przeżywała wiele sytuacji, niekoniecznie traumatyzujących, ale bogatych w napięcie na przykład. Niemniej ataki paniki mogą być także objawem spoza sfery psyche i objawy podobne do ataku paniki mogą wspolwystepowac przy niedoborach witamin czy zaburzeniach hormonalnych. Warto zatem spotkać się z psychiatrą i porozmawiać o rozszerzeniu farmakoterapii, ponadto skonsultować (także np. z dobrym internistą lub endokrynologiem) jakie badania warto zrobić, a także warto, aby rozważyłs Pani psychoterapię. Zwłaszcza, jeśli wyniki badań nie wykażą żadnych zmian.
Życzę powodzenia w dbaniu o swoje zdrowie!

Pozdrawiam,
Katarzyna Szewczyk-Skorupska
Witam serdecznie, opisane objawy lękowe mogą mieć różne przyczyny, należy poszukać podłoża tego stanu w przeszłości. W podobnych przypadkach wykorzystuję prostą i skuteczną technikę, która w stosunkowo krótkim czasie przynosi wymierne korzyści, może warto spróbować, polecam serdecznie. Serdecznie zapraszam
Witam
Ma Pani częściowo typowe zaburzenia lękowe, depresyjnych- no cóż nie rozpoznaję, ale być może za mało o tym w Pani opisie. Oczywiście zaburzenia lękowo - nerwicowe z atakami paniki oraz depresja nie koniecznie są związane z traumą (to też zależy co Pani przez traume rozumie).
Uważam, że konieczne jest dodiagnozowanie medyczne. Sugeruję konsultacje u neurologa oraz kardiologa i wykonanie badań, które zlecą. Proszę nie lekceważyć tych objawów, bo mogą świadczyć o chorobie. Oczywiście psychoterapia jest ważnym elementem dlatego bez względu na przyczyny Pani stanu warto ją rozważyć.