Leczenie skrzywienia kręgosłupa w dorosłym wieku

7 odpowiedzi
Czy w wieku 20 lat można jeszcze wyleczyć skrzywienia kręgosłupa (kifoza/lordoza) oraz odstające łopatki? Czy zajmuje się Pan wyżej wymienionymi i jak przebiega leczenie?
Witam, oczywiście, że się da. Jest to proces znacznie dłuższy niż u dzieci w wieku rozwojowym. Często wystarczy drobna korekta czynników pogłębiających dysfunkcję aby samemu stopniowo korygować skrzywienia.

Kifoza i lordoza to są krzywizny fizjologiczne,chyba że ma Pan na myśli skoliozę czyli skrzywienie w bok w płaszczyźnie czołowej,jełśi jest duże skrzywienie można pracować nad symetrią napięć mięśniowych na tkankach miękkich.Pozdrawiam.
Witam
Tak w wieku 20 lat korekcja jest możliwa. Wszystko zależy od mechanizmu powstania takich zmian. Jeśli wynikiem tych zmian są czynniki funkcjonalne związane z aparatem wykonawczym ( mięśnie, więzadła, ścięgna itp) to wszystko da się sprawnie wyprowadzić. Jeśli sprawa jest neurologiczna, lub związana z jakąś ogólna chorobą kości itp, może to stanowić problem i nie być do skorygowania. Mimo wszystko i tak warto jest poddać się leczeniu , ponieważ takie zmiany muszą być pod kontrolą.
Tak zajmuje się korekcja takich zmian. Tutaj jest potrzebna systematyczna praca z mojej strony i pacjenta. Leczenie takich dysfunkcji trwa nawet około roku. Spotkania odbywają się raz ,bądź 2 razy w tygodniu. Zadawane są ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu, z których ja robię sprawdziany ( niezapowiedziane:-)).
Pozdrawiam
Arkadiusz
Dzień dobry, okres zrostu kości się już zakończył, dlatego możemy regulować wszystko za pomocą napięcia mięśniowego - jednak kifoza/lorda to naturalne wykrzywienia kręgosłupa w zależności od odcinka. Jeżeli chodzi o skrzywienie/a to rowniez się nimi zajmuje
Tak, jest możliwe skorygowanie Pana postawy. Leczenie polega w pierwszej kolejności na terapii manualnej, która ma na celu odtworzyć brakujące zakresy ruchu w stawach oraz obniżeniu napięcia pobudzonych tkanek z powodu nieprawidłowej postawy. W drugiej kolejności należy indywidualnie dobrać ćwiczenia w formie ,,pracy domowej" i co jakis czas odbywac kontrole.
pozdrawiam
Tak, jeszcze się da to zredukowąc . Trzeba pracować nad postawą, pracą mięsni i myśle, że postawa powinna sie zminić.
Tak, zajmuje się tym.
Na postawę ciała można wpływać przez całe życie... Zaniechanie odpowiedniego postępowania doprowadza do przeciążeń i zmian strukturalnych (zwyrodnień) - lepiej im zapobiegać niż potem cierpieć. Zajmuję się takimi przypadkami - leczenie jest uzależnione od konkretnego przypadku, część w gabinecie i dużo pracy domowej...