Leczenie kręgosłupa szyjnego

17 odpowiedzi
Witam. Od dłuższego czasu utrzymuje sie u mnie przewlekły ból kręgosłupa szyjnego. Z mri wyszło zniesienie lordozy, stenoza, przepukliny bez nacisku na rdzeń. Zalecono rehabilitacje polegającą na ćwiczeniu stabilizacji, wzmacnianiu mięśni oraz masaże. Obecnie korzystam z pomocy terapeuty manualnego. Czy przy zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego terapia manualna jest skuteczna, na czym powinna ona polegac by nie doszło do pogorszenia stanu. Na razie mialem jedną wizytę i terapeuta zalecił trakcje szyi. Pozdrawiam
Zalecenia ćwiczeń stabilizacji i wzmacniania mięśni oraz masaży są bardzo trafne, choć bardzo ważne jest dokładnie co będzie wzmacniane i masowane oraz w jakich pozycjach. "Diabeł tkwi w szczegółach". Dopiero w trakcie dokładnego badania czynnościowego i manualnego można powiedzieć coś na temat konkretnych ćwiczeń i techniki. Trakcje szyi są stosunkowo bezpiecznym sposobem rozciągania tkanek i mogą współpracować z masażem w rozciąganiu tkanek, jeżeli szyja jest napięta. Jedyny kłopot to nadmiar trakcji bez ćwiczeń wzmacniających - może prowadzić do osłabienia naturalnej stabilizacji kręgosłupa. Terapia manualna w takich stanach powinna koncentrować się na eliminacji aktywnych punktów spustowych oraz zaburzeń napięcia powięzi, a także na łagodnym pozycjonowaniu kręgów - tutaj trakcja może być sposobem na poprawę ustawienia kręgów. Pozdrawiam

Dzień dobry. Terapeuta manualny nie pracuje z sama zmianą zwyrodnieniową tylko z objawami. Zwykle u pacjentów takich jak Pani wyniki terapii są bardzo dobro. Nie mogę Pani powiedzieć jakie techniki powinny być stosowane bo jest to zależne od konkretnego pacjenta. Radzę skontaktować się z osteopatą. Pozdrawiam
Witam. Jeśli znalazł Pan dobrego terapeutę manualnego, to uważam że jego pomoc okaże się ważna dla wzmocnienia i stabilizacji bo "przygotuje" układ mięśniowy. Jednak raczej nie wpłynie na likwidację zwyrodnienia. Wzmocnienie mięśni, nauka ergonomicznego posługiwania się kręgosłupem szyjnym mogą zahamować rozwój zwyrodnienia.
Terapia manualna jest najskutczniejszą metodą leczenia zaburzeń czynnosciowych kręgosłupa. Samych zmian zwrodnieniowych nic nie zlikwiduje, ale można wpłynąć na wstrzymanie ich rozwoju. Terapia manualna bazuje na indywidualnym badaniu manualnym pacjenta. Najogólniej polega na rozluźnieniu napiętych stawów i tkanek miękkich oraz wzmocnieniu osłabionych mięśni. W przypadku dysfunkcji nerwów obwodowych też stosuje się oddzielne techniki. Przed Panem jeszcze dużo pracy i spotkań terapeutycznych. Proszę zaufać terapeucie i oddać się w jego ręcę,
Witam,
Terapia manualna jak najbardziej (pod warunkiem, że wykonywana w prawidłowy sposób) ma ogromną skuteczność w tego typu dolegliwościach. Terapeuta ustala na podstawie wywiadu i badania odpowiednie techniki. Proszę pamiętać, że zwyrodnienia same w sobie nie bolą bo są to zmiany wieloczasowe - boli raczej tkanka miękka wokół. Często też zdarza się, że problemy w odcinku szyjnym wynikają z problemów w odcinku lędźwiowym oraz w samej jamie brzusznej - warto na to też zwrócić uwagę. Jeśli Terapeuta zalecił na ten czas trakcję, to na pewno wie co robi.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dzien dobry. Oczywiscie terapia manualna jest wskazana. Nie zalecalbym tzw. twardej terapii manualne, czyli nastawienia. Natomiast praca na mięśniach, rozluznianie, rozciąganie, zmniejszenie napięcia mięśni - jak najbardziej. Do tego poprawa sylwetki, nauka prawidłowego trzymania głowy itp. Trakcja? Na pewno nie zaszkodzi, ale dla mnie za mało. Pozdrawiam.
Witam.
Proszę zaufać swojemu terapeucie i dać czas na leczenie. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na czym dokładnie ma polegać terapia gdyż nie znam Pana przypadku natomiast na pytanie czy jest skuteczna mogę odpowiedzieć, że jest to dobra metoda do leczenia schorzeń kręgosłupa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry, terapia manualna jest zbiorem technik leczniczych wykonywanych rękami terapeuty. Jest uznanym kanonem leczniczym i stanowi odrębną gałąź medycyny. Terapeuci Manualni są specjalistami po odpowiednich szkoleniach w certyfikowanych ośrodkach szkoleniowych. Każdy terapeuta manualny posiada potwierdzenie swojego wykształcenia w tym kierunku w postaci odpowiednich certyfikatów/dyplomów/zaświadczeń na których można przeczytać ile trwało szkolenie i czego dotyczyło.
Od strony technicznej leczenie manualne zawsze poprzedzone jest badaniem fizykalnym. Na podstawie testów określa się uszkodzoną strukturę w przypadku kręgosłupa: dysk, staw, mięśnie, więzadła, nerwy oraz poziom zaburzenia np. zwężenie otworu międzykręgowego i kompresja korzenia nerwowego.
Znając zaburzoną strukturę i rodzaj zaburzenia funkcji/przyczynę bólu dobiera się odpowiednie techniki lecznicze ukierunkowane na leczenie wykrytych zmian. Np. przy konflikcie korzeniowym wywołanym zwężeniem otworu międzykręgowego stosuje się trakcję osiową w celu rozszerzenia światła otworu i zmniejszenia lub zniesienia ucisku nerwu.
Terapia manualna jest skutecznym system leczenia wszystkich odwracalnych zmian układu ruchu i jeżeli jest stosowana przez wykwalifikowanego terapeutę nie przyniesie szkody. Każdy zabieg poprzedzony jest testami diagnostycznymi a w przypadku okolic bardziej narażonych na uszkodzenia także testami bezpieczeństwa. Na podstawie testów terapeuta może wywnioskować także a może przede wszystkim jaki jest charakter zmiany odwracalna/nie odwracalna. Do zmian nie odwracalnych (w rozumieniu terapii manualnej) należą np. nowotwory, złamania, pęknięcia.
Nie chcę się wypowiadać co do istoty opisanego w pytaniu problemu ponieważ nie znam stanu faktycznego.
Pański problem nie polega osłabieniu mięśni szyi lecz na zanurzeniu mechaniki szyjnego odcinka kręgosłupa i ćwiczenia wzmacniające nie usunął problemu. Należy wdrożyć postępowanie odtwarzające lordozę szyjną i rozluźniające zbyt ciasne przestrzenie międzykręgowe. Polecam metodę McKenzie.
Witam,tak ten rodzaj terapii jest niezwykle skuteczny gdy jest regularny i systematyczny. Odciążenie przeciążonego odcinka,ustabilizowanie go a także wzmacnianie mięśni w kompleksowym ujęciu postawy z pewnością przyniesie zamierzony efekt przeciwbólowy ,który nie będzie pociągał kolejnych degeneracyjnych zmian.Pozdrawiam.J.Zawodniak
Witaj, uważam, że terapia manualna to jedyna, efektywna droga do realnej poprawy stanu kręgosłupa na dłuższy czas. Zawsze dostosowuję postępowanie do aktualnego stanu funkcjonalnego pacjenta, mniej ważne są zmiany strukturalne wykazane w badaniach obrazowych - decydują testy wykonywane podczas wizyty. Zniesiona lordoza szyjna to objaw zaburzenia postury całego kręgosłupa - nie powstaje sama z siebie i by postępowanie było skuteczne, potrzeba wielu zabiegów w dłuższym czasie, ćwiczeń korygujących wykonywanych w domu, nauka czynności dnia codziennego. Wprawny fizjo nie narobi problemu. Ważna uwaga: ograniczanie zabiegów tylko do szyi pomoże na krótko i nie odtworzy lordozy!
Szanowny Panie,
w Pana przypadku kompleksowa rehabilitacja jest jak najbardziej wskazana. Składa się na nią cały szereg zabiegów- od fizykoterapii, przez masaż, terapię manualną, kończąc na zabiegach uzupełniających, ćwiczeniach i zaleceniach domowych.
Jeśli chodzi o zwyrodnienie kręgosłupa to należy pamiętać, że jest to naturalny proces postępujący wraz z wiekiem i nie leczymy bezpośrednio zwyrodnień tylko ich skutki.
To co Pan potrzebuje to kompetentny Fizjoterapeuta zajmujący się kręgosłupami oraz trochę cierpliwości i systematyczności z Pana strony :)

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Pani dolegliwości mogą być wywołane np. tylko jedną ze zmian opisanych w mri lub wszystkimi łącznie. MRI w diagnostyce niespecyficznego bólu kręgosłupa jest jedynie badaniem pomocniczym. To terapeuta specjalizujący się leczeniu bólu kręgosłupa po wywiadzie i badaniu powinien postawić diagnozę (choćby wstępną) i dobrać właściwy, najlepszy sposób leczenia, który, będzie uzależniony od postawionej w trakcie wizyty diagnozy. Zalecenia, o których Pani pisze, a które rozumiem, że otrzymała Pani na podstawie mri, tzn, ćwiczenia stabilizacji, wzmacnianie mięśni mogą pomóc ale też mogą niestety szkodzić - wszystko zależy od przyczyny bólu której niestety mri nie poda, lecz tylko terapeuta (jak pisałem mri może być jedynie pomocą dla terapeuty). Osobiście jeśli diagnoza mechaniczna potwierdziłaby powiązanie bólu z jedną ze zmian opisanych w mri to zastosowałbym dedykowane indywidualne ćwiczenia lecznicze odpowiadające rozpoznanej przeze mnie przyczynie, a dopiero w przypadku ich nieskuteczności stosowałbym terapię manualną.
Aby odpowiedzieć na to pytanie muszę przeprowadzić własne testy, jeżeli korzysta już Pani/Pan z usług terapeuty manualnego to proszę do niego kierować takie pytania i nie rezygnować po pierwszej wizycie, terapia trwa znacznie dłużej
Pozdrawiam
Witam
Terapia manualna to najskuteczniejsza metoda przywracania naturalnej biomechaniki oraz funkcji układów. Połączona z odpowiednio dobranym treningiem leczniczym prowadzi do odzyskania pełni sprawności ( trening zleca terapeuta w oparciu o postępy w leczeniu i testy ). Leczenie musi być oparta przede wszystkim na właściwej diagnozie. Terapeuta powinien wyjaśnić dlaczego pojawiają się takie objawy, co jest ich tkankową bezpośrednią przyczyną. Jak zamierza poprowadzić proces terapeutyczny. Analiza dotyczy całego ciała w oparciu o globalny system biomechaniczny.
Pozdrawiam
Tak, terapia manualna w tym przypadki jest skuteczna. Pani Fizjoterapeuta prowadzący na pewno wyjaśni jaki ma plan leczenia.
Terapia manualna będzie w tym przypadku najskuteczniejsza. Z trakcją samemu ostrożnie, trzeba robić to z wyczuciem, nie za mocno. Pozdrawiam.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl